Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
bradzik

Zakup działki rolnej III klasy i budowa domu

Recommended Posts

Witam,

Przeglądam forum poszukując odpowiedzi na nurtujące mnie pytania przy zakupie i budowie na działce rolnej po zmianie przepisów w 2016 roku. Przechodząc do sedna sprawy znalazłem interesującą mnie działkę pod budowę domu. Działka jest rolna III klasy i ma powierzchnię 1ha. Przylega do drogi gminnej, w której jest woda i prąd. Dla działki nie ma MPZP. Zdaje sobie sprawę że działkę taką może nabyć tylko rolnik, którym nie jestem. Jak wiele innych osób szukam sposobu żeby to obejść. Mógłby mi w tym pomóc brat ojca, który jest rolnikiem ale posiada gospodarstwo rolne w innej gminie (nie sąsiedniej). Moje wątpliwości są następujące:

 

1. Czy wujek mógłby kupić tę działkę bez pośrednictwa KOWRu? W wielu źródłach jakie udało mi się znaleźć jest napisane, że jeżeli jego gospodarstwo leży w innej gminie to mimo że jest rolnikiem zakup i tak musiałby odbyć się przez KOWR. Tutaj link jest jednak napisane inaczej, dlatego proszę o rozwianie wątpliwości.

 

2. Zakładając, że wujek kupi już tę ziemię (przez KOWR lub bezpośrednio) jedynym rozsądnym sposobem wybudowania domu jest zabudowa zagrodowa (III klasa ziemi - konieczność uzyskania zgody ministra na "odrolnienie" + duże koszty). Dowiedziałem się w gminie, że aby budować w zabudowie zagrodowej, należy posiadać gospodarstwo rolne o powierzchni większej niż średnia w danej gminie wynosząca 1,39 ha. Ten problem mógłby jednak w miarę łatwo obejść dokupując (oczywiście na wujka) brakujący areał w danej gminie. Znalazłem bardzo tanią ziemię (0,5ha), z tymże jest to działka leśna. Czy działka ta zostanie wliczona w skład gospodarstwa rolnego?

 

3. Pytanie jeszcze do punktu 2. bo nie za bardzo zrozumiałem panią w gminie. W którym momencie trzeba spełnić wymogi dla zabudowy zagrodowej? Czy już przy wnioskowaniu o WZ czy np. dopiero przy wnioskowaniu o pozwolenie na budowę? Pytam bo podobno wniosek o WZ może złożyć każdy. Czy w takim razie ja nie będąc rolnikiem mogę przed zakupem działki złożyć wniosek o wydanie WZ dla zabudowy zagrodowej? Chcę się upewnić, że zabudowa zagrodowa będzie tam możliwa i mój plan powiedzie się po zakupie. Chodzi mi o to żeby załatwić to samemu nie ciągając nie potrzebnie wujka przed zakupem po urzędach. Czy jeśli zakup doszedłby do skutku wujek musiałby ponownie wystąpić o WZ?

 

4. Ostatnia kwestia - darowizna działki na mnie. Z tego co przeczytałem jedyną opcją jest przepisanie działki na mnie po zakończeniu budowy, gdyż w innym przypadku może być problem z dokończeniem budowy w zabudowie zagrodowej? Czy darowizna, w przypadku zakupu przez KOWR, mogłaby nastąpić wcześniej niż 10 lat po zakupie (według tego wyroku sądu link, tak bo wujek jest dla mnie osobą bliską, niemniej jednak proszę o potwierdzenie). Czy drugą działkę (leśną) również należy wtedy na mnie przepisać, czy nie ma to znaczenia?

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowano przez bradzik (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy pomoże ktoś chociaż w ustaleniu, czy rolnik indywidualny (w myśl ustawy) może uzyskać warunki zabudowy, a później pozwolenie na budowę budynków w zabudowie zagrodowej na działce w gminie innej, niż ta, w której zamieszkuje i prowadzi gospodarstwo rolne?

 

Według mnie nie ma nigdzie w ustawie:

Cytat

Art. 6 u.k.u.r. definiuje „rolnika indywidualnego”, jako „osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”.

 

ograniczenia co do korzystania ze statusu rolnika w innej gminie niż zostało ono powiedzmy "uzyskane''. Mianowicie rolnik spełnia wszystkie kryteria w gminie X i uzyskuje odpowiednie oświadczenie podpisane przez wójta gminy X, to czy wójt gminy Y może odmówić uznania mu statusu rolnika indywidualnego i wykorzystania go do wnioskowania o WZ dla zabudowy zagrodowej?

 

Czy działki leśne są brane pod uwagę do obliczania powierzchni gospodarstwa rolnego? W gminie dowiedziałem się, że nie jednak z ustawy wynika jakby co innego...
 

Cytat

 

Art. 553. Definicja gospodarstwa rolnego

Dz.U.2018.0.1025 t.j. - Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny

Za gospodarstwo rolne uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Cybulski
   Dach mam wykonany z materiałów Creatona, który w swej ofercie posiada również wszelkie akcesoria które dają pewność że dach będzie bezpieczny i szczelny na lata. Wszystkie te wybory złożyły się na to, że zyskałam wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne dach z gwarancją na długie lata.
  • Odpowiedź eksperta: Brak folii przed ułożeniem ostatecznego pokrycia dachowego jest poważnym błędem, jeśli poddasze będzie wykorzystywane na cele mieszkalne, a więc i ogrzewane. Sytuacje takie zdarzają się najczęściej, gdy dach kryty jest prowizorycznie papą na deskowaniu, a dopiero po pewnym czasie układane jest docelowe pokrycie. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/porady/8292-co-zrobic-z-dachem-ktory-pokryto-bez-ulozenia-folii-dachowej-fwk
  • Facet, wstydu ani honoru nie masz za grosz a w dodatku jesteś fałszywcem i obłudnikiem, sam zaczynasz zaczepki mnie obrażając i przy okazji zenka  i perfidnie wciskasz że to ja. Weź się chłopie sam do porządku doprowadź a potem możesz próbować ze mną dyskutować. Kolejny reformator matematyki się znalazł. !,618 to odwrotność 0,618, normalnie do rządu na prezesa finansów idź. Nie wiesz co powiedzieć? Teraz rżniesz polonistę a słoma z butów wystaje. Jak chcesz dyskutować i chcesz zabłysnąć to sprawdź najpierw o czym piszesz bo walisz same knoty.     I kolejne błyśnięcie a raczej próba błyśnięcia. Od kiedy bryła budowli ma dwa wymiary?11 Teraz to reformatorem geometrii jesteś. Ciekawe jeszcze  jaką ścisłą dziedzinę nauki będziesz reformował.
  • Henryk ja Ciebie przywołuję do porządku z tymi wyzwiskami. Wiem że Tobie wolno więcej, ale przed waleniem na oślep cepami powinieneś lepiej przygotować się do odpowiedzi, a nie tylko sięgać do Wikipedii, choć nawet tam jest napisane jak byk że: Czasami tym samym terminem określa się liczbę odwrotną: czyli 0,618 i ja to zrobiłem. Podsyłam Ci ściągę wiedzy o kulturze na poziomie licealnym, myślę że dasz radę i dowiesz się przy okazji dlaczego nie ma definicji piękna. Początek : Antyczni Grecy stworzyli kanony dobrych proporcji w przedstawianiu ludzkiego ciała. Kanony Polikleta i Lizypa ustalają z wielką dokładnością zasady prawidłowych proporcji ciała ludzkiego. Za jednostkę przyjmowano wysokość głowy lub obwód wielkiego palca ręki a następnie wyznaczano odpowiednią ilość owych jednostek. Jednak ideały obu rzeźbiarzy różnią się między sobą: według kanonu Polikleta głowa mieści się w wysokości człowieka siedem razy, natomiast według Lizypa – osiem. W starożytności wypracowano słynną zasadę złotego podziału (złotego cięcia), która stanowić miała klucz do wszelkiej harmonii. Istotą tej zasady jest obliczanie matematyczne (dokonywanie za pomocą łatwej operacji konstrukcyjnej), pozwalające dany odcinek prostej przeciąć w ten sposób, aby mniejsza jego część miała się tak do większej jak większa do sumy obu części, czyli całego odcinka. Złoty podział (zwany też boska proporcją – divina proportio) wyrażał się liczbą niewymierną, wynoszącą w przybliżeniu 0,618. W starożytności, a także w okresie renesansu i klasycyzmu w oparciu o złoty podział wyznaczano plany świątyń, wysokość i szerokość portyków, otworów okiennych, drzwi, kształty detali architektonicznych, obrazów i ksiąg.   Całość : https://sciaga.pl/tekst/45183-46-w_poszukiwaniu_piekna_zloty_podzial_wielka_teoria   No nie wiem co Ci odpowiedzieć na to pytanko, może tylko że poprawnie pisze się jakichś.        
  • Dzięki za ciekawy pomysł ale wolał bym uniknąć takich zmian bo rozprowadzona jest juz woda. Mysle ze najlepszym rozwiazaniem bedzie zabudowanie rury do wysokosci umywalki albo do sufitu.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...