Skocz do zawartości

Dom z bala


Recommended Posts

Napisano

Chciałabym zamieszkać w takim domu, niestety mój mąż nie jest przekonany do tego rodzaju konstrukcji. Stąd pytanie dla mieszkających w takich domach jakimi atutami tego domu przekonać go do tego typu konstrukcji?

Napisano
3 godziny temu, Gosik887 napisał:

Chciałabym zamieszkać w takim domu, niestety mój mąż nie jest przekonany do tego rodzaju konstrukcji. Stąd pytanie dla mieszkających w takich domach jakimi atutami tego domu przekonać go do tego typu konstrukcji?

A jakie  Twój mąż ma anty- argumenty do konstrukcji domu z drewna  ??

Mam w mieście dom murowany , a na wsi z drewniany -  i kiedy tylko mogę uciekam do tego drugiego

 

Pozdr

Wojtek

Napisano

Niestety nie każdy "trawi" dom drewniany. I to raczej nie z powodu jakiś tam złych właściwości a raczej z powodu swojej niewiedzy. Powszechna opinia jest taka, ze dom musi być murowany i koniec. Niestety. Atuty? Na pewno dom jest ekologiczny, ma swój klimat, który jest bardzo zdrowy. Taki dom jest bardzo ciepły, chociaż parametry może nie do końca oddają jego właściwości. Chcesz budowac taka typowo góralską konstrukcję? Czy coś innego? Mi bardziej podobaja się chaty mazurskie :) Moim zdaniem maja bardziej nowoczesne "wnętrza". Tak jak projekt np. Krupianka:

41-5.jpg

Rzut ze strony Natur Eko Dom. Podoba mi się ta duża, otwarta przestrzeń.

Napisano

Fajny ten projekt. A masz gdzieś widok z zewnątrz i rzut piętra? 

 

Dom z bala to całkiem fajne rozwiązanie i moim zdaniem nie ma się czego obawiać. Takie domy stoją po wiele lat i nic się z nimi nie dzieje. Obawy niektórych, że to jest mało trwałe można włożyć miedzy bajki. To mit. Jest wiele konstrukcji w kraju, które mają po więcej niż 100 lat i sa wykonane z drewna. I stoją. Wszystko tak naprawde zależy od tego jak zostanie to wykonane. Od jakości montażu i samego drewna.

Napisano

Mąż nie chce mieszkać w chacie góralskiej, która jego zdaniem nie pasuje w środkowej części Polski. Tłumaczyłam, że domy z bala to również domy o nowoczesnych konstrukcjach. Jak pokazałam mu ten rzut Krupianki i weszliśmy na stronę wykonawcy. Jak spojrzał na ich realizacje to od tego czasu nic tylko czyta o domach drewnianych. Mam nadzieję, że da się przekonać. Postanowiłam wybrać się w wakacje na Mazury może wówczas jak poogląda lub zamieszka w takim pensjonacie przekona się na 100%.

  • 5 tygodnie temu...
Napisano

Dom z bala może mieć różne kształty i być zupełnie odmienny niż te góralskie chaty. Chociaż faktem jest, że większość z nimi kojarzy budownictwo tego typu. Są wakacje to zabierz go na mazury albo kaszuby. Tam sporo domów tego typu jak tu już wyżej pisano. Nawet w wielkopolsce spotyka się domy z bala które nie są góralskimi chatami.

Napisano
Dnia 29.05.2018 o 11:34, Gosik887 napisał:

Mąż nie chce mieszkać w chacie góralskiej, która jego zdaniem nie pasuje w środkowej części Polski. Tłumaczyłam, że domy z bala to również domy o nowoczesnych konstrukcjach. Jak pokazałam mu ten rzut Krupianki i weszliśmy na stronę wykonawcy. Jak spojrzał na ich realizacje to od tego czasu nic tylko czyta o domach drewnianych. Mam nadzieję, że da się przekonać. Postanowiłam wybrać się w wakacje na Mazury może wówczas jak poogląda lub zamieszka w takim pensjonacie przekona się na 100%.

Zabierz go na wakacje w jakieś miejsce, gdzie są domy drewniane ale nie rejon Zakopanego. Mazury, Kaszuby mają sporo takih domów do zaoferowania. Na pewno jakąś agroturystykę znajdziesz z takim domem. Do tego są jeszcze domy ryglowe. Na Śląsku takie znajdziesz. Wspomniana tutaj firma Natur Eko Dom takie też robiła jak widzę po ich realizacjach. 

  • 3 tygodnie temu...
Napisano

Jestem ciekaw jak rozwinęło się przekonywanie męża do pomysłu ;)

A wracając do samego projektu domu i tego, że to nie ma być chata góralska - dom z bala może być bardzo nowoczesną konstrukcją. Można też iść w domy np. przysłupowe.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...