Skocz do zawartości

Ocieplana rura do wentylacji - problem


tgumienny

Recommended Posts

Napisano

Witam,

postanowiłem wreszcie, po kilku latach mieszkania w domu, podłączyć kratki wentylacyjne z poddasza do kominków wentylacyjnych na szczycie dachu.

W tym celu zakupiłem oryginalne rury ocieplane wełną, typu termoflex bez perforacji, czyli rura wewnętrzna -> warstwa wełny->rura zewnętrzna. Rury biegną przez nieocieplony strych, gdzie panuje temperatura prawie jak na zewnątrz domu. Po kilku dniach, będąc na strychu, zauważyłem, że dół każdej rury jest mokry. Po bliższym przyjrzeniu się się okazało się że skrapla się woda w warstwie ocieplenia, tj. woda znajduje się w wełnie, pomiędzy warstwą wewnętrzną a zewnętrzną i spływa na sam dół. Woda na pewno nie dostała się z zewnątrz, przy kominkach przewód jest szczelnie zamontowany i oklejony taśmą.

Czy ktoś się spotkał z takim przypadkiem, co może być przyczyną pojawiania się wody pomiędzy warstwami przewodów?

 

Pozdrawiam Tomek.

Napisano

Rury termoflex należy traktować jako rury preizolowane. One z założenia bez dodatkowej izolacji służą do przesyłu gorącego powietrza w otoczeniu temperatury pokojowej.

W twoim przypadku dochodzi do wykraplania pary wodnej.

Musisz je dodatkowo zaizolować co najmniej 5-cio centymetrową warstwą wełny, a wełnę owinąć folią stretch.

Napisano

No własnie też zadaję sobie to pytanie, wydawało mi się ze jeśli rura jest słabo ocieplona to najwyżej będzie się skraplać wewnątrz kanału i kapać przez anemostat w  dół, a tu skrapla się pomiędzy rurami. 

 

Rurę mam zamontowaną jak na rysunku, wewnętrzna rura nachodzi z góry na anemostat i z dołu na kominek wentylacyjny

 

 

Bez tytułu.png

Napisano

Wywiewka na pewno wchodzi w środkową rurę, wiem bo sam montowałem, dodatkowo rura jest zaciśnięta opaską,  podobnie na górze, kominek wchodzi w środkową rurę i rura jest zaciśnięta opaską. Dodatkowo zewnętrzna rura jest zaizolowana taśmą do kominka więc ewentualne skropliny powinny spływać na zewnątrz po rurze a nie do warstwy ocieplenia. 

Kominek i końcówkę rury pod dachem zaizolowałem resztkami wełny, nad dachem jest nieocieplony.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Szukam sposobu na czyszczenie historii kredytowej – ktoś testował?
    • Witam  Nie wiem jak zrobić podłoge z płyty OSB  Chodzi mi chce zerwac starą podłoge czyli warstwę betonu pod samą glebę bo jest wilgoci  Po zerwaniu chciałbym położyć płyte OSB na legary tylko jak to zrobić w podłodze idzie rura doprowadzejąca zimną wodę i odpływ a zależy mi na szybkiej pracy bo bym chciał zrobić remont całej kuchni jak najszybciej a wylanie całe wylewki i wyschnięciu trochę to zejdzie  Może ktoś mi podpowie jak to zrobić bezpośrednio na piasku czy zmieszanie piasek z cementem i położenie listw wogule jak to można zrobić od począwszy  Z góry dziękuję wszystkim za odp i pozdrawiam 
    • Ale j/w, jakby ten zasyp miał 20-30 lat, mógłby mieć znaczenie, ale tylko w przypadku pełnego obciążenia typu piętrowy dom zadaszony, gdzie konstrukcja tradycyjna np ze zwykłych pustaków waży ~50 ton. Ale tak jak autor napisał, że 3-4 lata, a rodzimy grunt jest tylko na środku tego obiektu, to j/w, ta obsybka nic nie wnosi. I to, że wyszczególnił z czego są zrobione ściany, że nie ma dachu, tylko samą więźbę, znaczy, że nic tej budowli nie grozi jak się jej odkopie ściany, które są tylko obsypane, a nie ubite. Autor zadecyduje sam, albo poczeka na poradę fachowca, bo ja tylko gdybam, ale zrobiłbym j/w. Kto nie ryzykuje, ten szampana nie pije. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Niestety trzeba zacząć od własnej edukacji, czyli przy zakupie czegokolwiek najpierw powinniśmy zastanowić się, co z tym zrobimy potem, jak się zużyje, znudzi itd.   Na przykładzie papy, ja bym jej nie kupił, nawet za 1 zł całej rolki, bo potem jest problem, trzeba sporo zapłacić, żeby się tego po latach pozbyć, jest alternatywa np. blacha trapezowa, którą oddajemy na złom i jeszcze mamy zwrot na paliwo za transport. 
    • 1. Jeżeli jest taka możliwość to tak, najprostsza metoda wibrowania to opukiwanie szalunków młotkiem, użycie wibratora powierzchniowego, najlepiej wibratora pogrążanego.   2. Jest w małym stopniu, bardziej zagęszczenia prętów w szalunku,  konsystencja wlewnego betonu (plastyczna, półpłynna), temperatury otoczenia (upał, szybsze wiązanie mieszanki). Dostatecznego zroszenia deskowania przed wylaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...