Skocz do zawartości

Ściana z okien


Recommended Posts

Napisano

W projekcie domu, jedną ze ścian stanowią prawie w całości okna wychodzące na taras. Wysokość okien w projekcie to 2,2 m, natomiast szerokość tych okien to łącznie 6,45 m. Jaki materiał okien będzie najlepszy (drewniane, PCV)? I jaki jest przybliżony koszt takich okien? Czy będą potrzebne jakieś wzmocnienia przy montażu, skoro mają one stanowić większość ściany? Co ze stratami ciepła?

  • 3 tygodnie temu...
Napisano

W przypadku dużych przeszkleń szczególnie istotną rolę odgrywa stabilność profili okiennych. Do tworzenia trwałych i bezpiecznych, wielkogabarytowych okien i drzwi tarasowych idealnie nadaje się drewno. Charakteryzuje się ono bardzo dużą wytrzymałością konstrukcyjną, a dodatkowo jest odporne na wahania temperatur – czyli nie zwiększa swoich wymiarów. Ma to szczególne znaczenie w naszej strefie klimatycznej, gdzie różnica
w temperaturze otoczenia zimą i latem może przekraczać 60 st. C

 

W budynkach z dużymi przeszkleniami doskonale sprawdzają się drzwi podnoszono-przesuwne. Można je wykonać w znacznie większych rozmiarach niż klasyczne modele rozwierne. Dzięki temu zapewniają niezakłócony widok i tworzą wrażenie otwartej przestrzeni. Dla przykładu w systemie THERMO HS marki Sokółka Okna i Drzwi pojedyncze skrzydło osiąga do 3,33 m szerokości i 2,80 m wysokości. W zależności od ilości skrzydeł przesuwnych, łącząc odpowiednio elementy, można stworzyć szklaną ścianę o długości nawet 20 m. Różnorodne warianty układu skrzydeł pozwalają na dobór odpowiedniego sposobu otwierania, dopasowanego do potrzeb mieszkańców i projektu budynku. Poza drzwiami przesuwanymi w jednej płaszczyźnie dostępny jest model narożny z ruchomym słupkiem, co oznacza że możemy rozsunąć całe naroże pomieszczenia zyskując niezwykłą przestrzeń. Drzwi podnoszono-przesuwne po otwarciu nie zabierają przestrzeni wnętrza, gdyż skrzydło przesuwa się równolegle względem drugiego. Dodatkowo posiadają tzw. niski próg, który licuje się z powierzchnią ułożonej podłogi, powodując, że wyjście na taras jest komfortowe i bezpieczne.

 

Przy realizacji przeszklonych ścian doskonale sprawdzają się również wielkogabarytowe okna. W ofercie marki Sokółka Okna i Drzwi są one dostępne w wersji rozwiernej
i nieotwieralnej. Te pierwsze mogą mieć do 2,8 m wysokości i 1,2 m szerokości. Maksymalne wymiary okien nieotwieralnych wynoszą 3,75 m wysokości i 3,75 m szerokości.

 

W przypadku dużych przeszkleń istotne jest zapewnienie ochrony przed ucieczką ciepła. Najlepsze parametry termoizolacyjne mają okna i drzwi tarasowe 3-szybowe, w których zastosowano szkło niskoemisyjne. Powierzchnia tego typu szkła jest pokryta niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło z powrotem do wnętrza domu
i w ten sposób zatrzymują je w budynku. Jednocześnie szyby przepuszczają energię słoneczną, umożliwiając dogrzanie pomieszczeń. Izolacyjność cieplną poprawia również wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym (np. argonem) oraz ciepłe ramki dystansowe.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Budowa jest w toku, przynajmniej na papierach. Zostało wydane pozwolenie na budowę budynku jednorodzinnego, został założony dziennik budowy, na bramie wisi nawet tablica informacyjna oznajmiająca budowę domu, zostały zainstalowane skrzynki: elektryczna z prądem budowlanym, na geoportalu wszystko pięknie wrysowane... Papier przyjmie wszystko, a ciężki sprzęt jeździ sobie bezkarnie po drodze o ograniczonym tonażu, gdyż inwestor ma pozwolenie na przejazd ciężkim sprzętem ze względu na rozpoczętą inwestycję. 
    • A to Polska właśnie.      Wszystko się zgadza i powołujesz się na odpowiednie przepisy. Taka sytuacja jednak w tej chwili nie leży w kompetencjach PINB. Dopóki nie ma nic wybudowanego nie PINB a Wydział Budownictwa jest właściwym organem mającym obowiązek zająć się tą sprawą. Choć wydaje się to nieco dziwne, ale tak jest i musisz się zwrócić do właściwego organu. Do pisma warto dołączyć jakieś wyroki sądowe w podobnych sprawach, które znajdziesz bez problemu w necie, a także jakąś opinię prawną np. takie coś: https://prawobudowlane-blog-buniak.pl/samowolna-zmiana-zagospodarowania-terenu/ dlatego że Wydziały Budownictwa interpretują zapisy na które się wyżej powołujesz, bardzo dowolnie. Więc warto naprowadzić ich na właściwy tor rozumowania. Dla normalnie działającego Wydziału Budownictwa już samo utwardzenie całej działki powinno być dowodem na zmianę sposobu zagospodarowania niezgodnego z WZ i oczywiście do tego datowane zdjęcia, bo przed kontrolą zapewne ucieknie z pojazdami.   To co piszę nie jest teorią bo miałem dwa podobne do Twojego przypadki na dwóch niemal sąsiadujących ze sobą działkach. Jedna sprawa została definitywnie załatwiona, druga jest jeszcze w toku z dobrymi rokowaniami.    
    • W każdym piśmie cytuję art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym : Samowolna zmiana zagospodarowania terenu to pojęcie ukształtowane przez doktrynę i orzecznictwo, do którego stosuje się przepis art. 59 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jest to faktyczna, funkcjonalna zmiana wykorzystywania terenu w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem.   ŻADEN URZĄD NIE ODNIÓSŁ SIĘ DO TEGO ARTYKUŁU 
    • Mam kopię pism do powiatowego, do Wojewódzkiego, do gminy... Nieoficjalnie powiedziano mi że nic nie zrobię bo facet ma dobre znajomości. Tak, mam całą teczkę pism. Dla nich nie ma problemu, inwestor jest uprzedzany o terminie wizyty, inwestor wywozi ciężki sprzęt z placu dzień wcześniej więc problemu nie ma. Dziwi mnie to, że nikt nie zwraca uwagi na maile ze zdjęciami, które przedstawiają inny obraz sytuacji. Wojewódzki inspektorat twierdzi, że powiatowy wykonuje czynności zgodnie z procedurami, zachowując terminy na odpowiedź na pisma, mimo iż od roku nie została podjęta w tej sprawie żadna decyzja. 
    • Ten inspektorat to masz na myśli PINB? 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...