Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
kardamon66

prawidłowe warsty przy tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym

Recommended Posts

Witam, mam taras ponad 50m2 nad garażem, wykonawca chce ułożyć warstwy wg podanego schematu w projekcie.. zastanawiam się czy tak będzie prawidłowo , gdyż zazwyczaj jednak kładzie się dwie wartswy papy na płytę żelbetową, a w projekcie najpierw styropian a potem na niego papa...
Tak więc wykonawca chce połozyć warstwy zaczynając od góry:
-płytki i klej
- folia w płynie
-wylewka cementowa
-papa termozgrzewalna
-papa podkładowa
-styropian XPS ze spadkiem
-folia

-dysterbit
- płyta żelbetowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastrzeżenia w pewnym stopniu uzasadnione, bo zaprojektowany układ sprawdza się raczej przy pokryciu dachów płaskich, a nie tarasu. Podstawowa wada - izolacja przeciw wodna narażona jest na znaczne zmiany temperatur, gdyż znajduje się nad izolacją cieplną.

Optymalny układ to:

 • płyta stropowa z wylewką kształtującą spadek.
 • hydroizolacja 2x papa zgrzewalna
 • opcjonalnie folia drenażowa (odprowadzenie ewentualnych przecieków)
 • styropian
 • folia ochronna
 • żelbetowa płyta dociskowa
 • izolacja podpłytkowa (folia, szlam)
 • płytki na klej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podzielam Pana wątpliwości i opinię przedmówcy.

Bardziej prawidłowy jest następujący układ warstw:

·         płyta żelbetowa ze spadkiem (zlecany 1,5-2%)

·         grunt pod papę termozgrzewalną

·         papa termozgrzewalna podkładowa (najlepiej 2 warstwy na krzyż)

·         mata drenażowa lub folia polietylenowa 0,2 mm

·         termoizolacja ze styropianu ekstrudowanego lub ze styropianu EPS 100-038 (FS 20)

·         folia polietylenowa 0,2 mm

·         warstwa dociskowa

·         grunt pod hydroizolację

·         hydroizolacja podpłytkowa z odpowiedniej zaprawy wodoszczelnej (najlepiej polimerowo-cementowej) z dodatkowymi elementami uszczelniającymi (taśmy, narożniki itd.)

·         płytka ceramiczna na kleju do okładzin (najlepiej klasy C2 S1).

Tym niemniej radzę wcześniejszy kontakt z projektantem w celu wyjaśnienia z czego wynika zaprojektowany taki, a nie inny układ warstw oraz zaakceptowanie przez niego ewentualnych zmian.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie,

Taras można wykonać zarówno w klasycznym, jak i odwróconym układzie warstw. Firma Izohan w swoich rozwiązaniach systemowych dla tarasu wykończonego płytkami na podłożu sztywnym promuje rozwiązanie z klasycznym układem warstw, podobne do rozwiązania proponowanego przez wykonawcę.

Główną warstwę izolacyjną stanowi warstwa izolacji podpłytkowej, którą należy wykonać z mikrozaprawy uszczelniającej, np. IZOHAN EKO 2K lub IZOHAN SZCZELNY TARAS. Koniecznym jest użycie taśmy uszczelniającej wtapianej w mikrozaprawie przede wszystkim na stykach ściany z płytą tarasu. Warstwa izolacji z pap bitumicznych układana jest na warstwie termoizolacji. Wylewka betonowa nie powinna zostać wykonana bezpośrednio na warstwie papy, gdyż grozi to pociągnięciem papy przez wylewkę i powstaniem nieszczelności. Koniecznie należy zastosować warstwę separacyjną z foli PE.

Z uwagi na zastosowanie mikrozaprawy uszczelniającej pod płytkami izolacja bitumiczna może być wykonana nawet z jednej warstwy papy. Należy zastosować papę o odpowiednich parametrach (giętkości min. -15 st. C i mocnej osnowie z tkaniny szklanej lub włókniny poliestrowej), np. papę samoprzylepną IZOLPLAN PYE G200 S3,0 SP lub papę zgrzewalną IZOLMAT PLAN PYE PV250 S5,0.

Pod warstwą termoizolacji należy przewidzieć warstwę paroizolacji. Wykonawca zaproponował folię PE, a nie jest to najlepsze rozwiązanie. Stanowi ona stosunkowo nieduży opór dla pary, nierzadko ulega porwaniu przy montażu i nie można jej połączyć z warstwą hydroizolacji. By folia była szczelna, jej zakłady należy skleić taśmą dwustronną.

Lepszym rozwiązaniem jest użycie papy, np. IZOLMAT BIT V60 S4,0, zgrzewanej do zagruntowanego podłoża.

W przypadku zastosowania odwróconego układu warstw termoizolację należy wykonać z materiału nienasiąkliwego, np. styroduru (XPS) lub z płyt PIR. Styropian (EPS) jest materiałem nasiąkliwym i w przypadku awarii izolacji podpłytkowej nasiąknie wodą i przestanie pełnić funkcję ocieplającą.

Poniżej rysunek i opis warstw Systemu IZOLMAT 3.1.1.

 

IZOLMAT 3.1.1.png

IZOLMAT 3.1.1 cd.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gałązkami palić oczywiście nie chcę. Średnica od 5 cm wzwyż raczej mnie interesuje. Moje mają jeden sezon i niektóre już mają takie rozmiary (te sadzone z długich sztobrów, z krótkich mają 2 - 3 cm).   Cięcie na małą skalę na własne potrzeby i suszenie tego nie jest problemem dla mnie.   Mokra się pali całkiem całkiem, próbowałem w ognisku i o dziwo nawet dymu za bardzo nie było ale mokrym w kominku i tak bym nie palił z powodu możliwości oblepiania kominka i  komina.
  • Są określone zasady montażu paneli i trzeba ich przestrzegać. Panele mogą leżeć bez dylatacji na większej powierzchni ale w budynku o ustabilizowanym mikroklimacie wnętrza. W nowych budynkach, gdzie wilgoć jest w nadmiarze, należy ją usunąć, po czym posadzki można układać z zachowaniem zasad i ostrożności. Co teraz? Należy poczekać, aż wnętrze budynku osiągnie stabilność wilgotnościową, gdzie wszelkie materiały higroskopijne (panele, meble, ściany) samoistnie będą regulować mikroklimat wnętrza - przeczekać okres grzewczy. Jeżeli po tym czasie posadzka będzie " się odzywać" to należy ją wymienić na nową.
  • Jestem mile zaskoczony szybkością postępów na budowie, oczywiście wybrałem się bez miary żeby zmierzyć odległość między wiązara i..... Panowie powoli zaczynają się brać za instalacje wewnątrz domku. Jak oceniacie wykonanie ocieplenia i montaż okien? Wszystko gra?
  • Hej, Półtorej roku temu firma zamontowała nam panele metamophose na podłogę z ogrzewaniem podłogowym. Nowe mieszkanie, dużo wilgoci technologicznej i pracujący budynek. Montaż bezdylatacyjny bo tak ponoć ładniej.Dylatacje przy ścianach zachowane, brak dylatacji w drzwiach. Od samego początku panele w jednym miejscu hałasowały, tak jakby pod panelem był papierek po cukierku. Po zgłoszeniu reklamacji firma powiększyła nam dylatacje przy ścianie,bo faktycznie panele dochodziły do ściany i było lepiej. W tym roku po fali upałów szeleści mi już cały salon i pół przedpokoju. Firma odrzuciła reklamację, bo przez montaż bezdylatacyjny, do którego zresztą namawiali coś się mogło uszkodzić. Co mogło się stać i jak to teraz naprawić? Pod panelami jako podkład użyto srebrnej folii. Montażysta z firmy stwierdził, że cytuję coś się odkleiło chociaż panele są na klik a nie na klej. Nie ma żadnych wybrzuszeń, chociaż panele w wielu miejscach nie przylegają ściśle do listew, tylko utworzyły się szpary. Proszę o pomoc w tym temacie.
  • Osobiście bym odradzał. znasz chociaz parametry termiczne takiej pianki ? Pamiętaj że drewno nie lubi okładania materiałami sztucznymi. Dodatkowo między deskami a pianka piwnna byc szczelina wentylowana. W tym wypadku istnieje duże ryzyko wykroplenia się kondensatu i w konsekwencji zawilgocenia drewna. Mokre drewno z czasem zostanie atakowane przez grzyby i pleśnie i po X latach będzie do wymiany cała lub część konstrukcji dachu.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...