15 godzin temu, mhtyl napisał:Jeżeli jest dłuższy niż 7 m (to jest chyba górna granica
Czego granica, jakiego stropu?
15 godzin temu, mhtyl napisał:iaaaaaaaa szczególnie belka drewniana ma twardą końcówkę a belka metalowa w środku jest miękka a na końcu twarda czy ceramiczna.
Fert:
DZ:
strop drewniany - belka dr. 20 cm:
No i poczytaaj taki materiał t. płyt sprężonych (wytłuścłem niektóre zdania), a całość:
http://www.stropy.pl/pliki/STROP-SMART-Plyty-Sprezone-SPK-Informacje-o-produkcie.pdf
I frag. nt. oparcia:
"W przypadku nierównej powierzchni oparcia, płyty SPK układamy na warstwie zaprawy cementowej o grubości zapewniającej wyrównanie powierzchni. W przypadku opierania płyt na prefabrykacie betonowym (ściana, belka) w celu ochrony krawędzi tego prefabrykatu proponuje się opieranie płyt SPK na taśmie z elastycznego materiału np. PU. Zaleca się opieranie płyt SMART na systemowych kształtkach wieńcowych typu L i C produkcji firm Konbet Poznań oraz Fabryka Stropów. W przypadku płyt SMART, ze względu na tzw. górne sprężenie stosuje się oparcie bezpośrednie na ścianie z cegły pełnej, betonowej oraz silikatowej. Nie można opierać bezpośrednio płyt SMART na ścianach z materiałów o niższej wytrzymałości niż wyżej wymienione (do których należą m.in. beton komórkowy, cegła kratówka, pustak keramzytowy), w tym przypadku oparcie bezpośrednie realizuje się poprzez:
• Przemurowanie min. 3 warstw cegłą pełną.
• Oparcie płyt SMART na kształtkach wieńcowych typu L (zewnętrzna) oraz C (wewnętrzna).
• Zastosowanie tzw. wieńca opuszczonego (przy minimalnej warstwie betonu pod stropem 4 cm).
Dopuszcza się również bezpośrednie opieranie sprężonych płyt kanałowych SPK oraz Lekkiego Stropu Panelowego SMART na belkach stalowych lub podciągach żelbetowych z równą powierzchnią oparcia. Podczas układania na podporach, szczególną uwagę należy zwrócić na równomierną głębokość oparcia płyt. Dokumentacja techniczna przewiduje minimalna głębokość oparcia płyt:
• SMART 15, SMART 20, SPK 15 i SPK 20 - 7 cm, • SKP 26,5 - 8 cm, • SPK 32 - 10 cm.
Minimalna szerokość wieńca wynosi 4 cm. Wartość oparcia jest zależna od parametrów materiałów z których wykonano konstrukcję nośną. W budynkach o konstrukcji szkieletowej, wartości oparcia płyt należy traktować jako minimalne (swoboda obrotu ), natomiast w konstrukcjach ściennych za nominalne i nie należy ich zwiększać (praca z częściowym utwierdzeniem). Po ułożeniu płyt należy wyrównać powierzchnie dolne poszczególnych płyt, za pomocą specjalnej dźwigni lub przez dokonanie obciążeń wstępnych, stosuje się także tymczasowe podpory montażowe. Po montażu płyt należy ułożyć wieńce i zbrojenia przypodporowe."
Jak widzisz szerokość oparcia zależy od róznych czynników