Skocz do zawartości

Podłoga na starych panelach podłogowych


Recommended Posts

W starym budynku, który odziedziczyłem w spadku, na podłodze w "salonie" posiadam dość leciwe już panele podłogowe. Coś musi być nie tak z izolacją, ponieważ strasznie "ciągnie" od podłogi. Myślę o zrobieniu następującej rzeczy:

1/ Na panelach chcę położyć bezpośrednio styrodur (polistyren ekstrudowany) o grubości 2cm.
2/ Na płycie styrodurowej chcę położyć wykładzinę (linoleum albo jakąś inną wykładzinę np. dywanową).

Brak funduszy nie pozwala mi na ściąganie starych paneli i robienie posadzki od nowa. Budynek jest ocieplony z zewnątrz. Górny strop (zrobiony z cienkich płyt kanałowych) jest bardzo cienki i w tym roku będę go ocieplał (styropianem EPS100 o grubości 5cm) i na to dam posadzkę o grubości 6cm. Chcę go ocieplić, aby ciepło z dolnego salonu nie uciekało górą na strych.

Czy powyższe moje dwa punkty mają sens jeżeli chodzi o docieplenie podłogi dolnego salonu i stworzenie nowego wyglądu?

Z góry bardzo dziękuję za Wasze opinie i uwagi.

Link do komentarza
A czy pod ta podłoga z panelami masz piwnicę?
Rozwiązanie ze styrodurem mija się z celem. Nie osiągniesz równiej posadzki w ten sposób a po drugie panele mogą zacząć gnić i będziesz miał smród po same pachy w domu.
Natomiast co do ocieplenia stropu. Czy planujesz w przyszłości jakieś pomieszczenia zrobić?
jeżeli nie masz na porządny remont teraz pieniążków to lepiej uzbieraj i zrób raz a porządnie, abyś do tego za rok czy dwa nie wracał.
Link do komentarza
Pod podłogą nie mam piwnicy.

Jeżeli chodzi o ocieplenie stropu to, owszem, mam zamiar zrobić na piętrze kilka pomieszczeń.

O gniciu paneli nie słyszałem nigdy. Czemu miałyby gnić?

Jeżeli chodzi o nierówną posadzkę, to masz na myśli to, że kładąc na niej płyty styrodurowe, nie otrzymam nigdy idealnego poziomu? Hmm, chyba masz rację. Czyli w takim układzie zostaje mi tylko odłożyć kasę, zerwać panele, zobaczyć, co to jest za posadzka, a następnie zdecydować, co z tym zrobić, tak?
Link do komentarza
Cytat

Pod podłogą nie mam piwnicy.

Jeżeli chodzi o ocieplenie stropu to, owszem, mam zamiar zrobić na piętrze kilka pomieszczeń.

O gniciu paneli nie słyszałem nigdy. Czemu miałyby gnić?

Jeżeli chodzi o nierówną posadzkę, to masz na myśli to, że kładąc na niej płyty styrodurowe, nie otrzymam nigdy idealnego poziomu? Hmm, chyba masz rację. Czyli w takim układzie zostaje mi tylko odłożyć kasę, zerwać panele, zobaczyć, co to jest za posadzka, a następnie zdecydować, co z tym zrobić, tak?


O gnijących panelach nie słyszałeś bo z odpowiednich warunkach one nie gniją, ale jak je zamkniesz bez dopływu powietrza to się przekonasz.
O nierówność nie tyle miałem na myśli, że ułożone płyty będą nierówno (co zresztą może tak być) co to, że przecież styrodur nie jest twardy jak beton i chodzenie po nim odbije się na jego powierzchni.
Na górze w takim razie z racji że będziesz chciał zrobić w przyszłości jakieś pomieszczenia grubość styro i posadzki może być.
A jak na razie to zbieraj fundusze i "studiuj" rozwiązania i technologie abyś był w temacie jak wybije godzina 0 i przyjdzie Ci remontować dom (zrywać panele itd) icon_biggrin.gif
Zapewne jeszcze wrócisz tu po porady icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...