Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

okna z plastiku - zabronione na Zachodzie?

Recommended Posts

Gość
Dowiedziałem się z Internetu, że w części krajów Europy Zachodniej zabronione jest zakładanie okien z plastiku. Czy to jest prawda? Może chodzi tylko o pewien rodzaj plastiku, albo tylko o domy zabytkowe?
Z drugiej strony znajoma założyła niedawno nowe okna plastikowe w bloku (nie znam producent, prawdoipodobnie garażowe składanie z profili) i ma kłopoty zdrowotne. Pojawiła się wysypki, bada się na alergie itd. Może to tylko zbytnia szczelność w domu, a może plastik dziwny?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź Jacka Zbosia z Polskich Okien i Drzwi - Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów:

Zaczynając od końca problemów przedstawionych w pytaniu, należy stwierdzić, że problemy znajomej Czytelnika rzeczywiście mogą być związane ze zbytnią szczelnością zamontowanych nowych okien. Konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń w celu obniżenia wilgotnosci lub pozostawianie (o ile okna są wyposażone w funkcję mikrowentylacji) klamek w położeniu "klamka w górę 45 stopni". W ostateczności konieczne będzie zamontowanie nawiewników w celu stałego doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń.
A co do rodzaju zastosowanego plastiku, to ten aspekt sprawy nie ma tu znaczenia, ponieważ profile okienne są dziś wykonywane z takiego samego polichlorku winylu, który w warunkach normalnej eksploatacji "musi"! być obojętny, co powinna potwierdzać opinia PZH o dopuszczeniu do stosowania danego systemu okiennego.

Jeżeli chodzi o zakaz stosowania okien PCV - są to regionalne regulacje spowodowane doświadczeniami z problemami, jakie pojawiły się w przypadku pożarów, a także względami ekonomicznymi (region Bielefeld w Niemczech).
Okna wykonane z profili PCV mają określony okres użytkowania, a ponadto brak jest technologii renowacji powierzchni i w przypadku uszkodzenia mechanicznego konieczna jest wymiana całego okna (skrzydła).
Przed 20 laty władze lokalne miasta Bielefeld zakazały montowania okien PCV monitorując koszty związane z wymianami i konserwacją stolarki okiennej. Jak dotychczas decyzja okazała się słuszna, a co najważniesze, tańsza dla ludzi.
Z poważaniem
Jacek Zboś.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź firmy Deceuninck Polska:
Oczywiście , to nieprawda.
Nie tylko zakładanie okien z plastiku nie jest zabronione (nie wiem doprawdy, skąd takie informacje), ale rynek okien z PCW stale rozwija się w całej Europie (również w Polsce), co zresztą widać gołym okiem.
PCW, bo o oknach z tego materiału mówimy, jest materiałem absolutnie zdrowym, nie wydzielającym żadnych substancji, nie rozkładającym się, odpornym na większość składników atmosferycznych oraz tych użytku domowego.
Warto nadmienić, że PCW znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład w medycynie, gdzie używa się wykonanych z PCW przewodów do kroplówek oraz naczyń do przechowywania krwi.
Okna z PCW można stosować we wszystkich rodzajach budownictwa, co potwierdza Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Nie może być zatem żadnych kłopotów zdrowotnych z powodu zastosowanego materiału.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że okna z PCW charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Fakt ten z gruntu pozytywny niesie jednak niebezpieczeństwo pogorszenia klimatu w mieszkaniu, o ile brak jest wentylacji, nie wietrzy się pomieszczenia lub okno nie zostało przystosowane do przepuszczania pewnej ilości powietrza.
W przypadku dalszych pytań i wątpliwości pozostaję do dyspozycji .
Ireneusz Gawle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Jakaś ekipa do remontu mieszkania? https://zleca.pl/zlecenie/remont-mieszkania-krakow-1573477895
  • 1. "zbyt masywny" - wrażenie subiektywne. "Wrażenie zwalistości" dla kogoś innego będzie  "wrażeniem solidności, związania z podłożem, organiczności" . 2. Kolumny - kto powiedział że mają być wg jakiegoś wzorca. Architekt swoje wymyślił i tyle. Nie słyszałem o obowiązku - nawet estetycznym - trzymania się wzorca - poza konserwacją. 3. Garaż zaburza proporcje ? Najwyżej brama, bo z zewnątrznie widać, co tam jest - można się jedynie domyślić. A proporcja to rzecz subiektywna. Jednemu pasi, innemu nie. Nie do udowodnienia przy braku konkretnego stylu, a nawet wtedy rzadko. 4. Może chodziło o taki kontrast - kontrast jako środek artystyczny    Ja cię szanuję Elfir, jak wiesz - ale wszystkie twoje uwagi powinny się zaczynać: "Jak dla mnie", albo "mój smak mówi mi, że"... Bo to wszystko miesci się w granicach gustu i smaku osobistego, nie zadekretowanego niczym pewnym.  I dlatego nie mogą one być traktowane jako konkretny zarzut udokumentowany sprzecznością z prawem lub nawet ogólnie przyjetymi zasadami, tylko jako opis twego osobistego wrażenia. Co wcale nie osłabia wartości twej opinii - ale pozostaje tylko twą opinią. Zaokrąglę - opinią opartą o twój smak i gust  ja bym oczywiście brał go pod uwagę, ale pewnie nie mam identycznego
  • Zrób tak jak przewiduje projekt. Po pierwsze, zmieniając miejsce musisz zrobić nowy projekt, po drugie  masz krótsza drogę do rozprowadzenie wody gdy umieścisz licznik w kotłowni. Nie widzę sensownego uzasadnienia zmiany punktu wpuszczenia wody do domu.
  • Twoje ogródki są przeładowane różnej maści kruszywem i krzaki są zbytnio podsypywane korą ....jesteś architektem zieleni ...nie umiesz nic innego wymyślić?? Szkoły poszły na marne ...odstawiasz lipę ....ale to tylko moje zdanie... Więcej czepiać się Ciebie nie będę ...
  • Jeszcze Wam nie zbrzydło to krytykowanie??????!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ileż można klepać jedno i to samo?
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...