Skocz do zawartości

drugi dom na jednej działce


rubcia1

Recommended Posts

Posiadam działkę rolną z możliwością zabudowań na której stoi już budynek mieszkalny
(dom drewniany, obmurowany zbudowany w latach 50-tych). Jestem właścicielem tego, przy czym moi rodzice mają dożywotnią służebność tego domu. Chciałbym teraz wybudować na tej działce drugi dom dla siebie, jednak w gminie powiedziano mi, że na jednej działce może stać tylko jeden dom. Co mam zrobić?
Przecież nie zburzę domu żeby zbudować drugi. Czy ma sens pisanie do gminy, o zgodę na budowę drugiego
domu? Czy mam szanse na zgodę?
Link do komentarza
Z opisu wynika, że jest to zabudowa zagrodowa, w której skład może wchodzić budynek mieszkalny budynki gospodarcze i inwentarskie. Budowa drugiego domu jest możliwa pod warunkiem zgłoszenia do rozbiórki starego budynku. Możliwe jest też wystąpienie o pozwolenie na rozbudowę istniejącego domu, lub przekształcenie go np. w budynek gospodarczy.
Link do komentarza
Nie możemy zburzć domu ani przekształcić w budynek gospodarczy, bo w akcie notarialnym jest
zapis o dożywotniej służebności dla rodziców (w tym domu). A może podzielić tę działkę na dwie (jedną bez zabudowań) i na niej wybudować dom? czy jest to możliwe? czy trzeba wtedy odralniać tą działke?
czy jest jakieś inne wyjście? Nadmieniam, że nie jestem rolnikiem.

Jeszcze jedno pytanie, na czym polega rozbudowa domu? nie ma możliwości pod pojęciem rozbudowy domu, wybudować 200 metrów dalej nowy dom?
Dziękuję za porady
Link do komentarza
Możecie podzielić działkę tylko najelpiej zobaczyć w planie zagospodarowania przestrzennego, czy możesz jeszcze zmieścić tam dom.

Jako, ze nie jesteś rolnikiem musisz przekształcić nową działkę na budowlaną. Zależnie od klasy gruntu przekształcenia dokonuje gmina lub starostwo i ewentualnie określana jest opłata będąca ekwiwalentem za wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Pamiętaj też, że przepisy budowlane określają minimalne odległości budynku od granicy działki. Wynoszą one przynajmniej 4 m, w przypadku gdy w ścianach domu od strony granicy umieszczone są otwory okienne lub drzwiowe, albo 3 m, jeśli ściany są „ślepe”.

Cytat

Jeszcze jedno pytanie, na czym polega rozbudowa domu? nie ma możliwości pod pojęciem rozbudowy domu, wybudować 200 metrów dalej nowy dom?


Tutaj to przesadziłeś icon_lol.gif
Link do komentarza
Serdecznie dziękuję za informacje.
Mam jeszcze pytanie o drogę do nowej działki? Jakie są zasady?
musi iść prosto do działki? jaka jest minimalna jej szerokość i odległość od np. budynków, czy ogrodzenia?
czy droga może być użyczona z drugiej działki?
Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie porady
Link do komentarza
Serdeczne dzięki za odpowiedzi.
Może orientuje się Pan jeszcze w jednej kwesti.
Czy mogę przekształcić ten dom na budynek gospodarczy (wieczyste użytkowanie mają rodzice), jeżeli nikt tam nie jest zameldowany i nikt nie mieszka? Co muszę zrobić, żeby przekształcić ten budynek, co jest do tego potrzebne? I czy gdyby tak można było, żeby wybudować nowy dom muszę i tak odrolnić tą działkę?
Link do komentarza
Dziekuję. Przepraszam, że jestem taka upierdliwa icon_smile.gif ale jeszcze jedno pytanie.
Jeśli zdecyduję się na rozbiórkę starego domu, i zgłoszę ten fakt odpowiednim organom,
jaki mam czas na jego rozebranie? czy mogę to zrobić do czasu zasiedzenia nowowybudowanego domu?
czy określają to jakieś przepisy?(jeśli chodzi o czas do kiedy muszę go rozebrać)
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Do rozbiórki domu należy przystąpić w ciągu 2 lat od daty zgłoszenia. Przepisy nie określają natomiast terminu zakończenia rozbiórki.




Co grozi jeśli nowy dom został juz wybudowany a stary nie został rozebrany, lub rozbiórka nie została rozpoczęta po upływie 2 lat, bo jesli dobrze zrozumiałem to wystarczy tylko zacząć rozbiórke dla zaspokojenia przepisów. Które przepisy to okreslają?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, interesuje mnie wykopanie w skarpie podziemnych piwniczek, na wzór tych popularnych na Węgrzech i w Mołdawii (w których trzymano wino). Pytanie jak zrobić to bezpiecznie i sucho, no i czy są w Polsce firmy, które specjalizują się w tego typu realizacjach.  
    • Dom podpiwniczony. W wykuszu pod jednym oknem mam rysę pęknięcie idącą od pierwszego do ostatniego bloczka betonowego, praktycznie na samym środku okna. Pod ostatnią warstwą bloczku na pewno nie ma zbrojenia pod okiennego bo w sumie nie wiedziałem że przy betonowych bloczkach się to daje. Chciałbym to wzmocnić żeby już więcej nie pękało i to co przyszło mi do głowy to zdjąć górną warstwe bloczka, wkleić startery po obu stronach bloczka z prętów 12mm czy 8 mm i połączyć długimi prętami + strzemiona i zalał betonem czyli zrobił takie jakby nadproze przy parapetowe. Co o tym sądzicie.     
    • Proszę przede wszystkim zaobserwować jak w czasie deszczu spływa woda po zewnętrznej krawędzi tego balkonu, który ma Pan nad głową. Bardzo możliwe, że ten balkon od góry nie ma żadnej (lub żadnej sensownej) obróbki blacharskiej. Jeżeli tak jest, to woda po prostu cieknie po krawędzi płyty balkonowej i wszystko od niej nasiąka. Później zaczyna się łuszczyć, szczególnie ta nieszczęsna gładź, która najpewniej spuchła i częściowo została wymyta pod pasem nieprzepuszczalnej farby.  Farbę i warstwę gładzi trzeba w całości usunąć. Gładź zastąpić warstwą gładzi na bazie cementu. Ewentualnie nawet zaprawą cementową, ale to już wymaga wyczucia co do jej proporcji i konsystencji. Potem być może nawet dobra farba do betonu, taka której producent dopuszcza użycie nawet na schodach zewnętrznych i tarasach, Trzeba nią pokryć cały sufit.  Ponadto mam poważne wątpliwości, czy ta jednostka zewnętrzna klimatyzatora nie została założona zbyt blisko przegród (ściany i sufitu). Proszę sprawdzić w instrukcji, jakie wymagania stawia producent.  
    • Trudno się ostatecznie wypowiadać nie znając szczegółów, w tym tych technicznych. Jednak co do zasady instalacje nie powinny być wykonane w taki sposób, że ich naprawa wymaga naruszenia elementów konstrukcyjnych. Ale w starych budynkach bywa z tym różnie, nie sposób powiedzieć jaka jest faktyczna sytuacja i możliwości naprawy.  Ostatecznie jednak, jeżeli zarządca budynku (spółdzielnia mieszkaniowa) decyduje się na dokonanie napraw od strony Pani lokalu to podstawowym jego obowiązkiem jest przywrócenie wszystkiego do stanu pierwotnego. Czyli jeżli jakikolwiek element w mieszkaniu zostanie zniszczony lub uszkodzony to spółdzielnia musi go wymienić lub naprawić. Nie ma przy tym znaczenia cy spółdzielnia ma ubezpieczenie od takich zdarzeń losowych.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...