Skocz do zawartości

Vat za garaż.


Recommended Posts

Kupujemy domek z garażem od developera. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, zapłacili. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zrobimy odbiór i podpiszemy umowę u notariusza. Tymczasem wczoraj dostaliśmy pisemko (właściwie aneks do umowy przedwstępnej), w którym developer informuje nas, że źle naliczył Vat za garaż (zamiast 22% naliczył 7%), w związku z czym mamy mu dopłacić różnicę. Poszperałem w sieci. Istotnie, sprawa wysokości Vat-u za garaż jest dyskusyjna. Brak jednoznacznych przepisów. Właściwie wszystko zależy od interpretacji (czyt. kaprysu)właściwego US. Nie wydaje mi się, żeby US przystał na 7% bo garaż stoi osobno (nie jest częścią domu). Wątpliwość mam tylko w kwestii czy developer może żądać tej dopłaty ode mnie ? Po pierwsze to on popełnił błąd. Po drugie (najważniejsze) w umowie przedwstępnej nie ma podanej osobno ceny za garaż i osobno za dom. Jest cena za działkę i za dom z garażem. Dopiero teraz w przysłanym piśmie pojawia się osobno cena domu i osobno cena garażu. Czy orientuje się ktoś jak to wygląda od strony prawnej? Nie chciałbym, żeby teraz przed samym finałem transakcji developer miał powód do zerwania umowy.
Link do komentarza
Poszperałem w sieci i nie jest to takie jasne. W najlepszym przypadku US tak to sobie interpretują.
Piszę w najlepszym przypadku, bo często nawet jak garaż jest w jednej bryle z domem US liczy sobie 22%.
Mniejsza o to. Jestem zbyt maluczki by walczyć, czy choćby dyskutować z US. Chodzi o to czy deweloper może żądać ode mnie dopłaty różnicy? W umowie przedwstępnej cena za dom i garaż razem jest jedna. Teraz dostaję aneks, w którym deweloper rozbił sobie ją na cenę za dom osobno i cenę za garaż osobno.
Link do komentarza
Obowiązek naliczenia i odprowadzenia do US podatku VAT należy do sprzedającego - w tym przypadku dewelopera. Kwestia podwyższenia należności w wyniku innej stawki VAT na garaż zależy od treści zawartej umowy - m.in. czy należności ustalone zostały według ceny netto czy brutto, jak zapisano ewentualnie stawkę podatku. Istotne mogą być też klauzule pozwalające na zmiany ustalonej ceny sprzedaży. Formalnie za błędne naliczenie stawki VAT odpowiada sprzedający, ale dopiero po wystawieniu faktury i to w relacji do US. Decydujące znaczenie ma więc treść umowy i w razie konfliktu sprawę może rozstrzygnąć sąd cywilny.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...