Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
darsik

Vat za garaż.

Recommended Posts

Kupujemy domek z garażem od developera. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, zapłacili. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zrobimy odbiór i podpiszemy umowę u notariusza. Tymczasem wczoraj dostaliśmy pisemko (właściwie aneks do umowy przedwstępnej), w którym developer informuje nas, że źle naliczył Vat za garaż (zamiast 22% naliczył 7%), w związku z czym mamy mu dopłacić różnicę. Poszperałem w sieci. Istotnie, sprawa wysokości Vat-u za garaż jest dyskusyjna. Brak jednoznacznych przepisów. Właściwie wszystko zależy od interpretacji (czyt. kaprysu)właściwego US. Nie wydaje mi się, żeby US przystał na 7% bo garaż stoi osobno (nie jest częścią domu). Wątpliwość mam tylko w kwestii czy developer może żądać tej dopłaty ode mnie ? Po pierwsze to on popełnił błąd. Po drugie (najważniejsze) w umowie przedwstępnej nie ma podanej osobno ceny za garaż i osobno za dom. Jest cena za działkę i za dom z garażem. Dopiero teraz w przysłanym piśmie pojawia się osobno cena domu i osobno cena garażu. Czy orientuje się ktoś jak to wygląda od strony prawnej? Nie chciałbym, żeby teraz przed samym finałem transakcji developer miał powód do zerwania umowy.

prosta sprawa, jeżeli zakup to 22%, jeżeli zakup plus montaż to 2 warianty: jeżeli garaż nie jest we wspólnej bryle z budynkiem mieszkalnym (dom jednorodz. np.) to vat 22%, jezeli konstrukcyjnie jest we wspolnej bryle to vat 7%
pzdr

Poszperałem w sieci i nie jest to takie jasne. W najlepszym przypadku US tak to sobie interpretują.
Piszę w najlepszym przypadku, bo często nawet jak garaż jest w jednej bryle z domem US liczy sobie 22%.
Mniejsza o to. Jestem zbyt maluczki by walczyć, czy choćby dyskutować z US. Chodzi o to czy deweloper może żądać ode mnie dopłaty różnicy? W umowie przedwstępnej cena za dom i garaż razem jest jedna. Teraz dostaję aneks, w którym deweloper rozbił sobie ją na cenę za dom osobno i cenę za garaż osobno.

Obowiązek naliczenia i odprowadzenia do US podatku VAT należy do sprzedającego - w tym przypadku dewelopera. Kwestia podwyższenia należności w wyniku innej stawki VAT na garaż zależy od treści zawartej umowy - m.in. czy należności ustalone zostały według ceny netto czy brutto, jak zapisano ewentualnie stawkę podatku. Istotne mogą być też klauzule pozwalające na zmiany ustalonej ceny sprzedaży. Formalnie za błędne naliczenie stawki VAT odpowiada sprzedający, ale dopiero po wystawieniu faktury i to w relacji do US. Decydujące znaczenie ma więc treść umowy i w razie konfliktu sprawę może rozstrzygnąć sąd cywilny.

W umowie przedwstępnej podana jest cena brutto, za którą kupujemy działkę oraz cena brutto za garaż wraz z domem. Teraz dostaliśmy aneks. w którym cena za garaż i dom jest rozbita, za dom osobno i za garaż osobno.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

• Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• Sam spadek terenu działki nie dyskwalifikuje. Budynek można do niego dostosować, np. na najniższej kondygnacji robimy garaż, pomieszczenia gospodarcze itp. Trochę jak piwnica zagłębiona tylko z jednej strony w gruncie.
    • Animus Ci napisał że akrylem. https://www.castorama.pl/produkty/budowa/silikony-piany-i-akryle/silikony-i-akryle/akryle/uszczelniacz-akrylowy-ceresit-280-ml-bialy.html?exactc=14976614ef48e5d8de74469b8d94e2e5&keyword=pla_budowa&gclid=EAIaIQobChMIsZbtr9um3wIVC4uyCh2x9Ac2EAYYBSABEgKHg_D_BwE
    • Dzień dobry,   pod styropianem powinna być paroizolacja, aby para wodna nie przechodziła z niższych pomieszczeń i się nie wykraplała przy zetknięciu z niższą temperaturą. Położenie foli paroprzepuszczalnej na styropianie mija się z celem – taka folię daje się w dachach aby usuwać wilgoć na zewnątrz.   Jeśli w tej chwili skrapla się tam wilgoć to nie polecamy stosowania płyt OSB lub GK, ponieważ pod wpływem wilgoci będą one ulegać zniszczeniu.    Aby nie zdejmować płyt styropianowych można zrobić trochę niezgodny system - na styropianie trzeba położyć folię paroizolacyjną  i zrobić wylewkę cementową. Folia zabezpieczy przed częściowym przenikaniem wilgoci a jastrych cementowy, nawet jeśli wykropli się wilgoć, nie ulegnie zniszczeniu.   Przekrój proponowanego systemu znajdzie Pan na stronie:
      https://www.pl.weber/systemy-podlogowe/podloga-na-styropianie   Pozdrawiamy!
    • Większych bzdur dawno nie czytałem. We własnym domu płacimy 700zł rocznie za wodę? To jakiś żart? No chyba, że mam studnie głębinową, która i tak nie u każdego może być. Te koszty ogrzewania gazem to też z sufitu wzięte. Moi rodzice płacą niecałe 2000zł rocznie, w domu dzień i noc 23-24 stopnie i metraż ok 160m. Co do kosztów utrzymania mieszknia, to znowu autora mocno poniosło. Mieszkam w centrum Krakowa a apartamentowcu od Frontonu. Budynek nowoczesny, ocieplony. Za ogrzewanie płacę tyle co nic, bo ciepło utrzymuje się w mieszkaniu, a nie ucieka.    Podsumowując, artykuł reprezentuje żenujący poziom!
  • Popularne tematy