Skocz do zawartości

Vat za garaż.


Recommended Posts

Napisano
Kupujemy domek z garażem od developera. Podpisaliśmy umowę przedwstępną, zapłacili. Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zrobimy odbiór i podpiszemy umowę u notariusza. Tymczasem wczoraj dostaliśmy pisemko (właściwie aneks do umowy przedwstępnej), w którym developer informuje nas, że źle naliczył Vat za garaż (zamiast 22% naliczył 7%), w związku z czym mamy mu dopłacić różnicę. Poszperałem w sieci. Istotnie, sprawa wysokości Vat-u za garaż jest dyskusyjna. Brak jednoznacznych przepisów. Właściwie wszystko zależy od interpretacji (czyt. kaprysu)właściwego US. Nie wydaje mi się, żeby US przystał na 7% bo garaż stoi osobno (nie jest częścią domu). Wątpliwość mam tylko w kwestii czy developer może żądać tej dopłaty ode mnie ? Po pierwsze to on popełnił błąd. Po drugie (najważniejsze) w umowie przedwstępnej nie ma podanej osobno ceny za garaż i osobno za dom. Jest cena za działkę i za dom z garażem. Dopiero teraz w przysłanym piśmie pojawia się osobno cena domu i osobno cena garażu. Czy orientuje się ktoś jak to wygląda od strony prawnej? Nie chciałbym, żeby teraz przed samym finałem transakcji developer miał powód do zerwania umowy.
Napisano
prosta sprawa, jeżeli zakup to 22%, jeżeli zakup plus montaż to 2 warianty: jeżeli garaż nie jest we wspólnej bryle z budynkiem mieszkalnym (dom jednorodz. np.) to vat 22%, jezeli konstrukcyjnie jest we wspolnej bryle to vat 7%
pzdr
Napisano
Poszperałem w sieci i nie jest to takie jasne. W najlepszym przypadku US tak to sobie interpretują.
Piszę w najlepszym przypadku, bo często nawet jak garaż jest w jednej bryle z domem US liczy sobie 22%.
Mniejsza o to. Jestem zbyt maluczki by walczyć, czy choćby dyskutować z US. Chodzi o to czy deweloper może żądać ode mnie dopłaty różnicy? W umowie przedwstępnej cena za dom i garaż razem jest jedna. Teraz dostaję aneks, w którym deweloper rozbił sobie ją na cenę za dom osobno i cenę za garaż osobno.
Napisano
Obowiązek naliczenia i odprowadzenia do US podatku VAT należy do sprzedającego - w tym przypadku dewelopera. Kwestia podwyższenia należności w wyniku innej stawki VAT na garaż zależy od treści zawartej umowy - m.in. czy należności ustalone zostały według ceny netto czy brutto, jak zapisano ewentualnie stawkę podatku. Istotne mogą być też klauzule pozwalające na zmiany ustalonej ceny sprzedaży. Formalnie za błędne naliczenie stawki VAT odpowiada sprzedający, ale dopiero po wystawieniu faktury i to w relacji do US. Decydujące znaczenie ma więc treść umowy i w razie konfliktu sprawę może rozstrzygnąć sąd cywilny.
Napisano
W umowie przedwstępnej podana jest cena brutto, za którą kupujemy działkę oraz cena brutto za garaż wraz z domem. Teraz dostaliśmy aneks. w którym cena za garaż i dom jest rozbita, za dom osobno i za garaż osobno.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Czy przy ścianie nośnej powinna być belka stropowa patrząc na plan 
    • Szalunki gotowe więc pora na kręcenie zbrojenia i wrzucenie wszystkiego na górę. Belki swoje ważą więc lekko nie ma. W pojedynkę praca ta nie byłaby możliwa.  
    • Dziękuję za odpowiedź, zawsze to jakiś krok do przodu. Teraz moje pytanie, co najlepiej zrobić, żeby ten problem usunąć? Mostek cieplny przy drzwiach balkonowych, czyli to jest kwestia ich wymiany? A jeśli chodzi o wentylację, co można zrobić, żeby ją usprawnić? Przy tej ścianie jest zasłona, czy ona może powodować, że ta ściana jest w gorszej kondycji? Jakieś rady jak się zabrać do tego, żeby ten problem tej ściany usunąć ?
    • Dzień dobry, W mieszkaniu chciałbym przenieść ściany działowe. Dla uproszczenia niech będzie to tylko jedna ściana działowa, dołączyłem grafikę. Prace chciałbym komuś zlecić, bo się na tym nie znam, ale samemu najpierw chciałbym zrozumieć problemy. Proszę o pomoc. W standardzie deweloperskim wykonano: - ściany działowe z bloczków gipsowych (multigips) 8 cm. Są one już oszpachlowane (do poprawy). Nie trzeba było ich tynkować. - jastrych cementowy zatarty na gładko. Jeden poziom w całym mieszkaniu. Zapewne są dylatacje obwodowe w każdym pomieszczeniu i inne dylatacje techniczne (np. salon jest długi więc pewnie będzie przecięty w połowie itp.). - tynki gipsowe maszynowe na żelbetowych ścianach zewnętrznych mieszkania oraz na suficie. Z tego co rozumiem, po usunięciu ściany działowej, powstaną pasy: - Bez jastrychu pod ścianą, - Bez tynku nad, - Bez tynku na zewnętrznej ścianie żelbetowej. Oprócz tych pasów, jeszcze może się okazać, że pomieszczenia A i B mają różne głębokości tynków na ścianach/stropie. Posadzka powinna być niby taka sama. Tynki: Jak sobie poradzić z uzupełnieniem tynku na suficie i ścianach? Jakiego materiału użyć? Jak się postępuje w przypadku wyrównania grubości tynków pomiędzy pomieszczeniami? Może lepiej wyjdzie ten sufit zabudować płytami GM (nie robię obniżanego sufitu)? Jastrych: Czym uzupełnić pas pod ścianą działową? Czy ta łata powinna mieć dylatacje obwodową? Czy jak jastrych już wyschnie, to może go zszyć razem z posadzką pomieszczenia A? A może trzeba skuć całą posadzkę i na nowo zrobić? Docelowo planuję klejoną deskę. Nowa ściana multigips lub GK: Nie mogę jej stawiać bezpośrednio na jastrychu, bo akustyka będzie kiepska i się drgania będą przenosiły pomiędzy pomieszczeniami. Trzeba skuć pas pod ścianę, postawić ścianę, a później poprawić posadzkę? Dzięki za zerknięcie na to!
    • Wydaje mi się, że materiałowo tam ta przestrzeń może być z pewnych względów uzasadniona.      Jednak u mnie też wyjdzie bez szczeliny w tym miejscu. Jednak nie jest to według źródeł jakoś krytyczne.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...