Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Modyfikacja kotłowni w duzej instalacji


Recommended Posts

ako, że pierwszy wpis na forum to witam wszystkich serdecznie i proszę o radę.

Przejąłem nieruchomość po rodzicach. W sumie 2 domy (jeden - ok 100m2 nadbudowa garażu i drugi parterowy z poddaszem użytkowym - ok. 350m2 z piwnicami, w których i tak w sumie pozakręcałem grzejniki). Całość napędza Vitodens 200-W WB2B z Vitotronic'iem 200 i sterowaniem pogodowym i zbiornikiem CWU 300l chyba. Czujników temperatury wewnętrznej brak. Wyjście/dojście do pieca połączone z kolektorem, z którego odchodzą rury do zasilania zbiornika CWU, dużego domu i małego domu z pompami obiegowymi. Tam się robi ciekawiej, bo zarówno w małym jak i dużym jest i podłogówka i grzejniki, więc te obiegi rozdzielają się już w domach na podobiegi z mieszaczami do sterowania podłogówkami.

Technologia budowlana z lat 90'tych - pustak maks + 5cm styropianu + cegła kratówka, więc gazu napierdziela aż miło popatrzeć Sad. I teraz do rzeczy.

Docelowo będziemy użytkować duży dom a mały zostanie jako gościnny, ale na czas gruntownych remontów (ze 2 lata pewnie), docieplania, przeróbek hydrauliki, elektryki itp mieszkamy w małym. Nie mam specjalnie ochoty grzać nieużytkowanej powierzchni i wolałbym tym efektywnie sterować. Serwisant Viessmanna, który robił przegląd zaproponował takie modyfikacje.

- Dołożenie sprzęgła hydraulicznego
- 2 Vitotrole na mały i duży dom, żeby zmieniać im temperaturę wewnątrz na czas nieużytkowania i żeby to korygowało wskazania pogodówki.
- za sprzęgłem 3 grupy pompowe z mieszaczami Divicon (na mały dom, obieg grzejnikowy dużego domu, podłogówka dużego domu), jedna bez mieszacza do CWU
- Vitotronic 200-H (typ HK3B), który by tym wszystkim sterował

Finansowo zrobiło się grubo. O ile pierwsze dwa punkty nie budzą moich wątpliwości (wręcz się zastanawiam jako to skutecznie działało dotychczas), to reszta trochę tak, bo:
1. Czy ja muszę mieć na to wszystko grupy z mieszaczami? Co mi da mieszacz w obiegu z grzejnikami? Chyba, żebym montował niskotemperaturowe, ale po co mi wtedy odrębny do podłogówki? Po co mi mieszacz na mały dom? Tam już jest mieszacz przy podłogówce? Czy powody j.w. czyli wymiana grzejników na niskotemperaturowe w małym domu?
2. Czy to muszą być Divicony czy mogą być dowolne grupy pompowe o tej samej funkcjonalności - w sensie czy Divicon przekazuje do pieca jakieś instrukcje sterujące albo coś i tylko podzespoły Viessmanna ze sobą umieją gadać? Coś mi powiedział, że automatyka pieca steruje mieszaczami w tych Diviconach a nie pompami, ale nie bardzo chce mi się w to wierzyć. Po co miałaby zmieniać temperaturę w obiegu?
3. Czy ten Vitotronic 200-H to coś dodatkowego daje poza rozszerzeniem funkcjonalności Vitotronica HO1, który mam w piecu? Rozumiem, że żeby sterować 2 obiegami to jakąś tam kartę pewnie musiałbym dokupić, bo chyba fabrycznie to ten piec steruje tylko jednym obiegiem. A jakbym chciał trzeci to zawsze mogę dokupić Vitotronica-H ale HK1B 1200PLN taniej. Czy lepiej jednak, żeby to był jeden sterownik, który tym zarządza?
4. Coś mi się wydaje, że ten piec jest sporo za duży, bo to wychodzi 100W/m2 mniej więcej i poważnie się zastanawiam czy go nie spróbować sprzedać (piec jest w idealnym stanie, na wiosnę pełen serwis i co tam trzeba było, to zostało wymienione) i nie kupić Vitodens 26kW, gdzie sterownik już nowszy i może sterować 3 obiegami grzewczymi.
5. A może nie robić tych obiegów niezależnych bo w sumie po co? Mogę w sumie pozakręcać grzejniki a podłogówki i tak mają mieszacze? Uzasadniał to tym, że sterownik pieca może sobie wtedy mieć niezależne krzywe grzewcze na każdy obieg, ale taka optymalizacja pracy pieca za 10K PLN z grubsza to nie wiem czy coś warta. Jakie są inne zalety sterowania tymi obiegami niezależnie?

Jak już ktoś tu dotarł, to dzięki za lekturę Very Happy i będę wdzięczny za radę.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
A jakiej rady oczekujesz? Nawet nie precyzujesz o co ci chodzi, a sam opis bez schematu i parametrów instalacji nie pozwala na przeanalizowanie jej funkcjonowania. Co do systemu sterowania - można zakładać różne cuda, ale o zużyciu energii decyduje przede wszystkim ciepłochronność budynku.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...