Skocz do zawartości

podloga na legarach z paroizolacja czy paroprzepuszczaniem ?


Recommended Posts

Witam

Mam dom z 1935 z wilgotna nie ogrzewana i nie ocieplona piwnica, ktora strasznie wyziebia parter domu.
Niedlugo bede zrywal dechy z podlogi w celu ocieplenia wata szklana
W podlodze jest pustka ok 16 cm.

Podloga bedzie na parterze.
Od strony piwnicy wyglada to nastepujaco >

mata slomiana pociagnieta tynkiem albo gipsem>> deska przybita do belek stropowych>> pustka 16 cm>> deska podlogowa na pioro wpust przybita do belek stropowych (podloga parteru)

Pytanie jest czy wnetrze podlogi przed polozeniem izolacji wylozyc folia paroprzepuszczalna czy paroizolacyjna ?? W roznych miejscach roznie pisza.



Piwnica jest dosc wilgotna poza tym podczas ostatnich upalow na podlodze skraplaly sie masakryczne ilosci wody, nawet po kilku tygodniach deszczow nie bylo wody tyle co podczas upalow

Link do komentarza
  Cytat

Paroizolacja od strony Pomieszczenia ogrzewanego.
Piwnica powinna mieć sprawna wentylację.

Rozwiń  


Sprawna wentylacja to w moim przypadku otwarte okna dookola jedynie.

czy jezeli poloze wate na gole dechy to mi ta wata nie przesmierdnie piwnica ??

wykladziny ktore obecnie leza na podlodze parteru smierdza a najbardziej w pokoju nad pomieszczeniem mokrym.
Link do komentarza
  Cytat

Co sadzisz o takim rozwiazaniu.

Od strony piwnicy na sufit przykleic 3 cm eps, szczeliny przyscienne wypelnic pur/em. Pluis wata szklana 14 cm w pustke podlogi z folia paroizolacyjna na wierzchu izolacji.

Czy przyklejony eps zlikwiduje wedrowke zapachow w gore ??

Rozwiń  


Twój budynek ma od lat ustalone relacje cieplno-wilgotnościowe a ingerencja w nie wymaga fachowego podejścia.

Proponuję dwa rozwiązania:
1. Zachowanie relacji wymiany powietrza i wypełnienie pustki wełną mineralną do 3/4 wysokości. Tu pozwolisz na samoregulację wilgotności a jednocześnie ocieplisz podłogę.
2. Zmiana relacji wilgotnościowych poprzez wykonanie wentylacji w piwnicy i zainstalowanie izolacji paroszczelnej od strony pomieszczenia - pod posadzką. Wełna mineralna j.w.
Powodzenia.
Link do komentarza
Dzieki bardzo za odpowiedz.
Decyduje sie na wariant 2
I mam male pytanko.

Jako ze moja podloga to tzw podloga plywajaca i powinna byc wentylowana a ze w celu zlikwidowania unoszacego sie z piwnicy smrodu przykrywam to folia paroizolacyjna oraz steropianem od strony piwnicy w celu uszczelnienia bariery.

Dodatkowo chce dac folie dookola scian zeby wata nie miala kontaktu z wilgotna sciana. Zastanawiam sie czy ta folie ze scian moge wyciagnac ponad poziom podlogi oraz izolacji poziomej sciany na ok 10 cm i ukryc pod listwami przysciennymi ???
Link do komentarza
  Cytat

Dzieki bardzo za odpowiedz.
Decyduje sie na wariant 2
I mam male pytanko.

Jako ze moja podloga to tzw podloga plywajaca i powinna byc wentylowana a ze w celu zlikwidowania unoszacego sie z piwnicy smrodu przykrywam to folia paroizolacyjna oraz steropianem od strony piwnicy w celu uszczelnienia bariery.

Dodatkowo chce dac folie dookola scian zeby wata nie miala kontaktu z wilgotna sciana. Zastanawiam sie czy ta folie ze scian moge wyciagnac ponad poziom podlogi oraz izolacji poziomej sciany na ok 10 cm i ukryc pod listwami przysciennymi ???

Rozwiń  

Jeżeli 2 wariant to:
1 - wentylacja piwnicy, czyli dwa otwory nawiewny i wywiewny wielkości 15x15 cm. Latem otwarte, zimą zamknięte.
2 - żadnych dodatkowych paro czy termo izolacji od strony piwnicy. Konstrukcja podłogi musi oddychać, nawet nie najświeższym powietrzem ale musi.
3. - z folią na ściany bardzo ostrożnie, nie wiadomo czy nie podciągają wilgoci z piwnicy. Folia może przyczynić się do powstawania pleśni przy listwach.
Niewielkie przenikanie powietrza wokół podłogi bardziej pomoże niż zaszkodzi.
ZADBAJ O PORZĄDNĄ WENTYLACJĘ WILGOTNEJ PIWNICY.

Powodzenia.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...

Dzień dobry!
Właśnie zmagam się z tym tematem. Byłabym wdzięczna za podpowiedź. Dom z 1937 roku... 
Nurtuje mnie temat zastosowania folii w izolacji podłogi, która wcześniej nie miała żadnej izolacji i oddychała. Czy podane rozwiązanie się sprawdziło??
Teraz chcę dać pod nowe deski wełnę, bo jednak zimna podłoga, ale obawiam się czy folia nie będzie powodowała gromadzenia się wilgoci. 
Dodam, że otwory wentylacyjne naszej pustki zostały zamurowane lata temu, w tym roku mamy opcję wybić najwyżej jeden (pozostałe sąsiadujące pomieszczenia są zasypane jakimś żwirkiem, zostało najwyżej 15 cm pustki). Mimo to pustka jest sucha, brak pleśni, jedynie lekko piwniczny zapach.
Pozdrawiam

Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  Dnia 2.08.2023 o 09:23, opark napisał:

ale obawiam się czy folia nie będzie powodowała gromadzenia się wilgoci. 

Rozwiń  

Zeby to stwierdzic musial bym rozebrac podloge. 

Dalem chyba 12 cz welny szklanej w podloge na to napilem folie potem dechy ktore byly wczesniej. Pierwotnie mialy byc syklinowane ostatecznie poszedl gruby podklad i panele.

 

Niestety w rogach i przy scianach w czasie zimy podloga ma ok 15 -17 st tyle co w piwnicy.

Niewiem czemu tak jest.

 

Inna sprawa to jezeli chcesz klasc wate szklana to folia musi byc zeby ci pyl szklany w pokoju nie fruwal

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...