Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
retrofood

Dostawca prądu musi podać dokładną datę przyłączenia do sieci energetycznej.

Recommended Posts

Dostawca prądu musi podać dokładną datę przyłączenia do sieci energetycznej. Nie może też podwyższać ceny za przyłączenie bez zgody konsumenta i możliwości odstąpienia od umowy. Te dwie zasady trafią do rejestru klauzul niedozwolonych.

Pierwszy zapis w umowach umożliwiał RWE Stoen m.in. podwyższenie opłaty za przyłączenie do sieci o 10 proc. w stosunku do wcześniej ustalonej stawki bez zgody konsumenta i możliwości odstąpienia od umowy. - To niezgodne z prawem - wyjaśnia UOKiK. - Jeśli przedsiębiorca zmienia istotne warunki umowy, do których należy cena, powinien umożliwić konsumentowi rezygnację ze swoich usług. W przeciwnym wypadku konsument narażony jest na ponoszenie dodatkowych kosztów, na które nie ma wpływu i które stanowić mogą znaczne obciążenie.

Termin musi być precyzyjny

Za niedozwolone UOKiK uznał również postanowienie pozwalające przedsiębiorcy na zmianę terminu przyłączenia do sieci energetycznej bez ponoszenia odpowiedzialności. Tymczasem prawo mówi, że umowa powinna precyzyjnie określać termin przyłączenia do sieci. - Jeżeli do naruszenia warunków umowy dochodzi z winy przedsiębiorcy, zawsze ponosi on za to odpowiedzialność a poszkodowany klient może domagać się rekompensaty - tłumaczą urzędnicy UOKiK.

RWE Stoen odwołał się od decyzji UOKiK, ale Sąd Apelacyjny podzielił właśnie stanowisko Urzędu. 9 kwietnia 2014 r. zapadł w tej sprawie prawomocny wyrok. Oznacza to, że zakwestionowane klauzule zostaną wpisane do specjalnego rejestru prowadzonego przez UOKiK. Jeśli zakwestionowane zapisy stosować będą w umowach inne firmy, zostanie to uznane za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

RWE Stoen przegrał w sądzie z UOKiK

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...