Skocz do zawartości

Tragarz/belka z płyt k/g.


Recommended Posts

Napisano
Witam.
Z góry przepraszam jeśli zakładam taki sam temat, ale nie znalazłem Wątku który pomoglby mi w problemie.
Otóż cała sprawa przedstawia się w następujący sposób:
Chciałbym wykonać w swoim domu belkę z płyt kartonowo gipsowych, która zwisala by z sufitu.
Belka ma wyglądać podobnie jak tzw. Tragarze w starych domach, a jej zadaniem będzie zaslanianie karnisza.
Jestem zupełnie niedoświadczony w tych sprawach, dlatego prosilbym o poradę jak skonstruować stelaż pod płyty, jakich użyć profili, wkrętów i innych elementów.
Podaje Wymiary belki gdyby miało to cos zmienić: 17x17x500.
Bardzo prosilbym o porady doświadczonych majsterkowiczow.
Pozdrawiam serdecznie Konrad.
Napisano
Cytat

Witam.
Z góry przepraszam jeśli zakładam taki sam temat, ale nie znalazłem Wątku który pomoglby mi w problemie.
Otóż cała sprawa przedstawia się w następujący sposób:
Chciałbym wykonać w swoim domu belkę z płyt kartonowo gipsowych, która zwisala by z sufitu.
Belka ma wyglądać podobnie jak tzw. Tragarze w starych domach, a jej zadaniem będzie zaslanianie karnisza.
Jestem zupełnie niedoświadczony w tych sprawach, dlatego prosilbym o poradę jak skonstruować stelaż pod płyty, jakich użyć profili, wkrętów i innych elementów.
Podaje Wymiary belki gdyby miało to cos zmienić: 17x17x500.
Bardzo prosilbym o porady doświadczonych majsterkowiczow.
Pozdrawiam serdecznie Konrad.


Prymitywnie, bo nie wiem czym dysponujesz, jeden ze sposobów.
Potrzeba 5szt profila ud 4mb, 2xpłyta 120x200, wkręty do płyt, gwoździe szybkiego montażu, i całą resztę do wykończenia.
Jak blisko ściany będzie znajdować się ta zabudowa?
Możliwe, że profil przyległy do ściany będzie musiał być montowany razem z pasem płyty g/k. Rysujesz na suficie zarys pomniejszony o grubość płyt 12,5mm (łącznie 25mm). Mocujesz profile do sufitu ale, tak by możliwe było zdemontowanie profila bliższego ścianie. Po zdemontowaniu profila przykręcasz do niego pas płyty, a do płyty dolny profil i powtórnie już na stałe mocujesz ten zestaw do sufitu (bywa, że trzeba net zestaw wstępnie wyszpachlować po wkrętach). mocujesz pas płyty od strony wnętrza, przykręcasz dolny pas zamykający , zaślepiasz boki. Walczysz by to wyszpachlować.
Bez świecidełek - można skrzynkę wykonać na "podłodze" i zapiąć ją do wcześniej zamontowanych na suficie wieszaków.
I wariant najmniej pracochłonny to użycie tylko jednego profila/listwy zamocowanej do sufitu.
Napisano
Dzieki za pomysł. Chyba pierwszy sposób wydaje mi się najlepszy.
Ogólnie nie dysponuje żadnymi materiałami a dopiero zamierzam je kupić.
Napisano
Cytat

Dzieki za pomysł. Chyba pierwszy sposób wydaje mi się najlepszy.
Ogólnie nie dysponuje żadnymi materiałami a dopiero zamierzam je kupić.


Nie załączyłem rysunku ale coś czuję, że jak to mówią "łapiesz bazę".
Napisano
Cytat

Nie załączyłem rysunku ale coś czuję, że jak to mówią "łapiesz bazę".



Tak, Rozumiem o co chodzi. Potrzebowalem właśnie takiego pomysłu jaki napisales mi w pierwszym poście.
Mam jeszcze takie pytanie, czy mogę użyć dodatkowo (przed przykreceniem dolnej płyty) wieszakow z drutem do profilow dolnych? Czy wzmocni to jakoś konstrukcje, i zmniejszy ryzyko obwisniecia belki?
Napisano
W zupełności wystarczy zastosowanie profili UD. Jak masz bawy, że zabudowa będzie pływać to, przed zaślepieniem zabudowy dolną płytą w co 1/3 części wkleić klejem montażowym żebro z płyty g/k.
załączam odręczny przed kawą rysunek.

Napisano
Coraz bardziej przekonales mnie co do wytrzymałości konstrukcji.
W tym tygodniu zabieram się za wykonanie, jak tylko skoncze to od razu zdam relację jak poszła prace.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Chodzi mi o to że chce dokleić kawałek płytki przy tarasie tej co jest na zdjęciu ,ponieważ odpadła kiedyś tam końcówka .Tylko mam problem od spodu nie mam jak tego przykleić i do czego przykleić .Przyłożyłem od spodu jakieś drewienko ale dotknę tego to całość odchodzi .    
    • A coś innego niż przekładanie bo nie oderwę teraz tych listw co są przy krokwi i jak sam w te szpary to brzydko będzie wyglądać.   
    • Taki kierunek zmian był rozważany już na początku XXI wieku i stąd wziął się pierwotny termin wymiany wszystkich liczników energii elektrycznej ustalony na rok 2022 roku. Na szczęście nie było takich mocy przerobowych światowego przemysłu licznikowego, żeby wyprodukować ich odpowiednią ilość, a i firmy odbiorcze nie byłyby w stanie wykupić takich ilości, więc temat energii biernej przycichł i nie jest poruszany publicznie. Bo nie da się obciążyć części odbiorców kosztami, a innych nie. Jednak nikt o nim nie zapomniał, jestem tego pewien i po wymianie wszystkich liczników na elektroniczne (jest nowy termin), na 100% energetyka wróci do poważnych rozważań, bo innego wyjścia nie ma. Bo do klasycznej mocy biernej (indukcyjna i pojemnościowa) doszła teraz moc odkształceń, będąca skutkiem stosowania wszelkich elementów półprzewodnikowych, której to mocy udział w przesyle całkowitym energii będzie tylko wzrastał. A ten  przesył generuje wyłącznie straty, tak jak i przesył innych rodzajów energii biernej. I ktoś za to zapłacić musi. 
    • Jest jeszcze jeden aspekt całej sprawy. Obecnie zakłady energetyczne nie naliczają odbiorcom indywidualnym opłat za przekroczenie dopuszczalnego obciążenia mocą bierną. Dotyczy to zarówno zwykłych gospodarstw domowych, jak i tych, w których są mikroinstalacje PV (panele PV). Jednak mają taką możliwość i mogą zacząć to robić już na bazie obecnie obowiązujących umów. Kilka lat temu już taka próba była ze strony jednego z zakładów energetycznych. Dotyczyła właśnie prosumentów, czyli odbiorców z mikroinstalacją PV. Szybko się z tego wycofano, gdy o sprawie zrobiło się głośno. Ale jestem praktycznie pewien, że ta sprawa do nas kiedyś wróci. Prędzej czy później dotknie nawet tych, którzy nie mają PV. Tym bardziej, że o ile stare liczniki analogowe w ogóle nie rejestrowały mocy biernej, to te nowe elektroniczne już to robią. Są więc techniczne możliwości żeby coraz więcej osób rozliczać uwzględniając moc bierną, czyli wziąć od nich więcej. 
    • Z tego, co się orientuję, to prawda – nie ma tam liczbowych progów, za to są w WT. Dyrektywa wprost zobowiązała państwa do nowych standardów nZEB i ZEB. Kraje same muszą ustalić, jakie parametry są konieczne, by budynek spełnił wymagania. Więc nie ma narzuconych wartości, ale jest narzucony cel.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...