Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Lucy

dom w budowie

Recommended Posts

Witam w Nowym Roku
Mieszkam z rodziną w domu, w mieście, który został częściowo oddany do użytku. To znaczy dokonaliśmy zgłoszenia do użytkowania w marcu 2001 roku.
Na podstawie pozwolenia na budowę z dnia 15.04 1996 r. Z wpisu dokonanaego przez kierownika budowy wynika że budynek nadaje się do użytkowania w części obejmującej parter.
No i tak zameldowaliśmy się, płacimy podatek od nieruchomości. Z powodu nagle pogorszonej sytuacji materialnej dalsza budowa nieznacznie postępowała, ale jednak cały czas do przodu tyle że wszystko robimy sami. Mam nadzieję że wkrótce uda mi się wziąć kredyt i wtedy dom dokończę. W projekcie docelowo jest jeszcze jedna część domu zupełnie nie wybudowana, a ma być w niej w niej część gospodarcza i piętro razem ok. 70 m. Na to uzyskaliśmy pozwolenie jeszcze w 1996 r. (to był jeden zatwierdzony projekt-tyle że z braku funduszy zbudowaliśmy najpierw jedną jego część).
Mam więc pytanie, czy kiedy uzyskam kredyt mogę nie pytając już nikogo o zgodę dobudować tą część domu? czy są tu jakieś ograniczenia czasowe?
Ponadto w związku z zagospodarowaniem większości działki rozebralismy starą szopkę budowlaną i przesnieśliśmy ją w inne miejsce przylegające do granicy z sasiadami szopka ma ok. 10 m kw.
zbudowana jest na szkielecie drewnianym pokryta plandeką. Jest ona niezbędna ponieważ częśc gospodarcza naszego domu nie jest jeszcze zbudowana. Trzymamy tam różne narzędzia budowlane. Niespodobało się to jednak sąsiadce i żąda zlikwidowania jej i uważa ze nawet na taki tymczasowy obiekt musi wyrazić zgodę. Czy ma rację? Ostatnie pytanie kierownik budowy, którym jest mój ojciec posiadający uprawnienia jest po ciężkiej chorobie jest sparaliżowany, a więc czy w takim razie uzupełnienia wpisów w dzienniku budowy należy zleć innemu fachowcowi co wiąze, sie z kosztami czy możemy dokonywać wpisów sami. Dodam że obecnie wykonywane prace dotyczą wyłącznie wewnętrznego wykończenia budynku tynki, malowanie, podłoga, parapety.
Bardzo proszę o odpowiedż i serdecznie pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli w pozwolenie na budowę obejmuje również nierozpoczętą część obiektu, to jej postawienie nie wymaga żadnych dodatkowych formalności, oczywiście pod warunkiem, że pozwolenie jest ważne, czyli przerwy w pracach budowlanych nie trwały dłużej niż 2 lata (decydują daty wpisów w dzienniku budowy). Jeśli chodzi o skład narzędzi, to formalnie jego postawienie wymaga zgłoszenia zamiaru budowy, i w razie braku sprzeciwu urzędu w ciągu 30 dni można rozpocząć prace. Istotne jest też jak traktować tą budowlę - jeśli jest to obiekt tymczasowy to czas użytkowania nie może przekraczać 120 dni, może też być budynkiem stałym, ale wtedy powinien spełniać warunki określone dla budynków gospodarczych (m.in. odległości od granicy działki). Natomiast jeśli jest on związany z prowadzeniem budowy to powinien zostać uwzględniony w pozwoleniu na budowę. W sytuacji konfliktu z sąsiadem lepiej więc załatwić formalności ,aby nie narazić się na kary za samowolę budowlaną. Wpisy do dziennika budowy może dokonywać jedynie kierownik osobiście (dotyczy to zwłaszcza podpisu) gdyż dokonane przez inną osobę mogą być traktowane jak przestępstwo fałszowania dokumentów. W opisanej sytuacji lepiej więc będzie zlecić pełnienie funkcji kierownika budowy innej osobie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam,
Bardzo dziękuję za informacje. Jednak w sytuacji kiedy szopka już stoi jak postąpić, aby dopełnić formalności.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Chciałabym sprostować informację, którą podaje Redakcja o tym, kto może dokonywać wpisów do dziennika budowy, ponieważ informacja powyższa jest nie do końca prawdziwa. Na podstawie ROZPORZĄDZENIA MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. (Dz. U. Nr 108, poz. 953) wpisów mogą doknywać następujace osoby: "§ 9. 1. Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:
1) inwestor,
2) inspektor nadzoru inwestorskiego,
3) projektant,
4) kierownik budowy,
5) kierownik robót budowlanych,
6) osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
7) pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych."

Pozdrawiam i życzę wszystkim w Nowym Roku, aby informacje przekazywane na forum były sprawdzone i rzetelne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam,
Bardzo dziękuję za informacje. Jednak w sytuacji kiedy szopka już stoi jak postąpić, aby dopełnić formalności.
Pozdrawiam


Formalnie szopę trzeba rozebrać, a następnie zgłosić zamiar jej budowy w urzędzie. Istnieje też procedura tzw. legalizacji samowoli budowlanej, ale wiąże się to z wysokimi opłatami za niezgodne z prawem budowlanym postawienie obiektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Biały to typowy kolor rur z polipropylenu (PP). Stosowanych w kanalizacji wewnętrznej. To tworzywo ma nieco inne właściwości niż najpopularniejsze w kanalizacji PVC, ale ostatecznie nie przekłada się to na jakieś odczuwalne różnice w praktycznie występujących warunkach eksploatacji. Rury z obu rodzajów materiału mają zgodne średnice zewnętrzne, łączy się je tak samo na kielich z uszczelką. Można je ze sobą łączyć. PS. Rury kanalizacyjne szare wykonane są właśnie z PVC. Ten materiał nie został bynajmniej wycofany z użytku wewnątrz budynków. Robi się z niego także rury wodociągowe (sztywne, klejone). A przede wszystkim okna. Polipropylen (PP) zaś także jest palny. Chociaż produkty jego spalania są mniej toksyczne. Dodatki zmniejszające palność stosuje się zaś chyba tylko w przypadku rur z PP używanych w systemach powietrzno-spalinowych do kotłów kondensacyjnych.  
  • Czołem, Nie wiem czy to dobry dział, ale zwracam się do Was z pytaniem, czy słyszeliście kiedykolwiek o kanadyjskich farbach PARA? widziałem na polskiej stronie, że są niby wodoodporne itd. Ktoś z Was stosował te farby?
  • Białe, szare i brązowe/pomarańczowe. To jakaś rewia mody? A tak całkiem serio. Białe i szare do środka a pomarańczowe na zewnątrz.
  • Gość Elektryk
   Sam jesteś kretynem! Nie powinno się stosować przewodów o innej kolorystyce do innych celów! To że powszechnie "elektrycy" to robią np. przy różnego rodzaju łącznikach, nie oznacza, że to jest poprawne! Przepis wyraźnie określa jaki kolor ma mieć izolacja danej żyły. To, że robisz to przewodem wielożyłowym np YDYpżo nie oznacza, że upoważnia cię to do zmiany kolorów! Gdybyś łączył to samo przewodami jednożyłowymi np LY w rurach, to wtedy tez byś brał kolor żółto-zielony, czy niebieski jako fazowy? Jeżeli już koniecznie chcesz zmienić te kolory, bo kupiłeś 3-żyłowy o takiej kolorystyce, a sknerstwo nie pozwala ci kupić przewodów o innej kolorystyce, to na końcówkach przewodów powinieneś założyć taśmy o odpowiedniej kolorystyce lub oznaczyć funkcje przewodu. Najgorsi są właśnie tacy mądrusie "fachowcy"!
  • Witam, na początku witam wszystkich serdecznie - na forum jestem nowy.   Przejrzałem tematy związane z tym zagadnieniem, ale każdemu brakuje czegoś z mojego tematu...   Zamierzam kupić działkę rolną (nie mam statusu rolnika) - klasoużytki  ŁV i W, powierzchnia działki 1,6ha - ma dostęp do drogi publicznej - front działki przylegający do drogi ma 56m (nie ma natomiast żadnych przyłączy). W odległości 500m zabudowa jednorodzinna (działki po 12a - 14a z domami jednorodzinnymi), niestety nie przylegają do tej samej drogi co działka, którą zamierzam kupić. Dla tej działki nie ma wydanych warunków zabudowy, nie jest również objęta aktualnym planem zagospodarowania przestrzennego, w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma żadnej zabudowy. Jedynie na przeciwko "mojej" działki (po drugiej stronie drogi) jest zabudowa zagrodowa, natomiast wjazd na tą nieruchomość jest od drugiej strony (graniczy "plecami" z drogą do której przylega "moja" działka), mam nadzieje że na razie wszystko jest czytelnie opisane - pomimo pewnych zawiłości  ... wniosek o zgodę na nabycie nieruchomości mieli już się w KOWR. Pytanie czy po nabyciu takiej nieruchomości rolnej nie będę miał problemów z wybudowaniem dwóch budynków - pierwszy dom jednorodzinny (około 200mkw) drugi garaż (3 stanowiska) ... dodam że jestem zameldowany w tej samej gminie już 5 lat, mam działkę rolną 11a (z której część jest odrolniona pod dom jednorodzinny) - o ile ma to znaczenie...   Podpowiecie co można zrobić i jakie mogą wystąpić problemy przy wydaniu decyzji o warunkach zabudowy...   będę wdzięczny - sprawa bardzo mnie dręczy... Dziękuję.     
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...