Skocz do zawartości

Domy naturalne


Recommended Posts

Napisano
Witam wszystkich i zapraszam do dyskusji i wymiany doświadczeń na temat technik budownictwa naturalnego, tynków glinianych, zielonych dachów itp.

Pozdrawiam,
eko-m2
Napisano (edytowany)
A może by tak wybudować dom z gliny? icon_rolleyes.gif
Mamy do wyboru dwie techniki:
  • glina lekka ubijana w szalunku,
  • bloczki gliniane z gliny lekkiej.

W obu przypadkach wykorzystuje się zawiesinę glinianą wymieszaną z dużą ilością słomy, która ze względu na swój skład stanowi potem doskonałe podłoże dla naturalnych tynków.

Glina lekka ubijana w szalunku:
Masa gliniana ze słomą jest umieszczana w ruchomych szalunkach i zagęszczana. Glinę lekką w szalunku jest używana do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych, może być także używana do budowy wąskich ścianek wewnętrznych, powiększania masy termalnej budynku, a także w budownictwie sezonowym i gospodarczym.

Bloczki gliniane z gliny lekkiej;

Bloczki gliniane stanowi glina lekka, czyli masa gliniana ze słomą, uformowana w pożądane kształty i wysuszona. Bloczki można wyprodukować na placu budowy, lub kupić gotowe. Są łatwe w użyciu, tworzą podłoże o wysokiej przyczepności, można je murować przy użyciu zaprawy glinianej lub wapienno-glinianej.

Bloczki wykorzystywane są do konstrukcji grubych ścian zewnętrznych lub wewnętrznych o charakterze akumulacyjnym. Dobrze sprawdzają się także jako materiał na ścianki działowe, lub na ściany zewnętrzne w budynkach sezonowych i gospodarczych. Dzięki uprzedniemu procesowi suszenia mogą być wykorzystywane przez większą część roku, a także szybko tynkowane, co skraca czas budowy. Edytowano przez eko-m2 (zobacz historię edycji)
Napisano
Płyta grzewcza z gliny-
wykonana oczywiście z gliny, współczynnik przenikania ciepła λ=0,44w/mK + 2x siatka o oczkach min. 4x4mm do 7x7mm.
Wymiary modułu: 100x 62,5 x 2,2cm (mocowanie do ściany kołkami rozporowymi 6mm).
wewnątrz modułu zakotwiona wężownica z rur wielowarstwowych. Można łączyć ze sobą do 13-14 modułów, co daje nam ok. 100mb.



Wydajność cieplna dla ściany:
  • 85W/m2 przt temp. +35st. C
  • średnia temp. na pow. ściany 30,6 st.C

Co myślicie o takim ogrzewaniu ściennym?

Pozdrawiam,
eko-m2
  • 3 miesiące temu...
Napisano (edytowany)
Cześć Eko-m2 ;)

Tego lata zaczęliśmy budowę domu z gliny i słomy techniką gliny lekkiej ubijanej. Marzą nam się teraz zielone dachy, tynki gliniane i ogrzewanie ścienne
Prowadzimy bloga o całym procesie budowy, jeśli ktoś ma ochotę zajrzeć na bloga zapraszamy :)
http://budujemyzgliny.blogspot.com


Pozdrawiam
Anna
http://budujemyzgliny.blogspot.com Edytowano przez Anna S (zobacz historię edycji)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Gradu nie było. Szkodnika od zeszłego roku nie potrafię ustalić. Łażenie nocą z latarką niczego nie wyjaśniło. Inteligencja internetowa zasugerowała brak składników pokarmowych, powodujących mikropęknięcia, a kiedy liść się rozrasta, one się powiększają tworząc rozerwane dziury. Zaczynam się skłaniać ku tej sugestii.
    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
    • Kurcze, raczej nie jest wykluczone, że masz rację na pierwszy rzut oka i po przeczytaniu opinii bobiczka, oraz spojrzeniu na pierwsze zdjęcie     - byłem przekonany, że to pleśń...   Ale teraz, jak powiększyłem drugie zdjęcie -      - widać przekrój  i strukturę  docinanego "kamienia"...   Jaka jest nauczka? Na ekranie telefonu zupełnie inaczej to widać, niż na dużym ekranie komputera...   Więc raczej    Ewentualnie można spróbować "zaretuszować" dobraną farbką i małym pędzelkiem tę "niby-pleśń"...     Ale o wentylację trzeba dbać...
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...