Skocz do zawartości

studnia glebinowa


Recommended Posts

Napisano
Witam poszukuje pomocy wykopalem dwie studnie wiercone kture byly nie udane powud byl taki ze urobek byl nie wybrany i podczas wpuszczania rury nie 'nie udalo mi sie rury wpuscic na samo dno ale jak to mowia do czek razy sztuka wobec tego prosze o pomoc woda jest na 7 metrach chce odwiert zrobic na 25metrow ale nie wiem na jakiej glebokosci mam zamontowac filter
Napisano
Według mnie pierwsze co powinieneś ocenić to w jakim zakresie głębokości masz wodę, bo może być tak, że zostawiasz warstwę wodonośną i wiercisz za głęboko!

Jeśli wiesz już w jakiej warstwie jest woda, to nie wiercisz 20 metrów głębiej tylko odrobinę zagłębiasz się w dno warstwy wodonośnej. Wpuszczając w otwór rury pierwszą wpuszczasz rurę z filtrem. Jego wysokość musisz ocenić w zależności od grubości warstwy wodonośnej. Standardowo 3-6m. Musisz pamiętać o obsypaniu na zewnątrz filtra żwirkiem (przeliczasz objętość otworu minus rura), a powyżej filtra zasypką uszczelniającą. Bez tego filter się zamuli błyskawicznie, albo woda zacznie wybijać w obudowie czy przenikać do innych warstw zmniejszając wydajność studni. Tyle mojego doświadczenia - studniarze może powiedzą coś więcej.

Jedna uwaga - wjechałeś nie do tego działu...
Napisano
[quote name='Mietek13' date='9.03.2013, 12:33 ' post='342944']
Witam poszukuje pomocy wykopalem dwie studnie wiercone kture byly nie udane powud byl taki ze urobek byl nie wybrany i podczas wpuszczania rury nie 'nie udalo mi sie rury wpuscic na samo dno ale jak to mowia do czek razy sztuka wobec tego prosze o pomoc woda jest na 7 metrach chce odwiert zrobic na 25metrow ale nie wiem na jakiej glebokosci mam zamontowac filt .Witam pana jak robilem odwiert pokazal sie piasek gruby na 7metrach i byl do 10 metrow puzni puzni byl il czy nie mozna zrobici zbiornika wpuscic rure glebiej
Napisano
Nie bardzo rozumiem...

Pokład wodonośny jest pomiędzy 7 a 10 metrem.
Filtra 3 metry (rura grubościenna na długości 3m od dołu nacięta szlifierką a na to siatka studniarska kilka razy owinięta). Całość obsypać żwirkiem i tyle. Do wybierania urobku służy specjalny przyrząd.

Drugą opcją jest wykopać studnię wpuszczając kręgi.


Gość gawel
Napisano
Tak szczerze to wody głębinowe o ile pamietam z geografii sa poniżej 5 metrów. Moja głębinówka jest 12 metrowa bo tam była własnie warstwa wodonośna ocenina przez studniarza na podtawie wypłukanego urobku (bo sie zapytałem) powiedział ze studnia jest mało wydajna bo zaledwie 2m3 na godzine ale za to wody nigdy nie zabraknie i to jest faktycznie prawda. Gdyby chcic zchodzic niżej to już jak pow około 40 metrów i w tej technologii by nie zrobił studnia jest z rury niebieskiej od wody PE plastikowej. i chodzi jak burza kosztowala mnie 7 lat temu około 550 zł czas wykonania około 3h. Sąsiedzi maja studnie od tego samego studniarza z plastiku ciągna wode do 36 metrów spoko. Z tym ze teren jest kapryśny u mojego bezpośredniego sasiada nie dało rady nie ma wody po prostu próbowali z 10 miejsc i doopa.
Napisano (edytowany)
Cytat

Nie bardzo rozumiem...

Pokład wodonośny jest pomiędzy 7 a 10 metrem.
Filtra 3 metry (rura grubościenna na długości 3m od dołu nacięta szlifierką a na to siatka studniarska kilka razy owinięta). Całość obsypać żwirkiem i tyle. Do wybierania urobku służy specjalny przyrząd.

Drugą opcją jest wykopać studnię wpuszczając kręgi.


Mi chodzi czy mozna zrobic odwiert na20mertow a filter zalozyc od 7 do 10metrow a reszte rury zrobic jako zbiornik wierce metoda wypuczkowa puzni urobek wyciagam rura z klabka i wpuszczam rure z filtrem ale mi chodzi czy mozna tak zrobic ze filter zakladam na pokladzie wodnym a reszte rury robie jako zbiornik na wode zeby bylo tej wody wiecej do wyciagniecia Edytowano przez Mietek13 (zobacz historię edycji)
Gość mhtyl
Napisano
Meterk13 mam wrażenie ,że wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.
Narobisz się po łokcie i nic z tego może nie wyjść. Zatrudnij fachową firmę ,niech Ci to zrobi jak ma być ,ewentualnie jakiegoś fachmana od studni niech On nad tym piecze trzyma bo studnie robisz nie na dzień czy dwa ,ona ma Ci służyć bardzo długo.
Napisano
Cytat

Meterk13 mam wrażenie ,że wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.
Narobisz się po łokcie i nic z tego może nie wyjść. Zatrudnij fachową firmę ,niech Ci to zrobi jak ma być ,ewentualnie jakiegoś fachmana od studni niech On nad tym piecze trzyma bo studnie robisz nie na dzień czy dwa ,ona ma Ci służyć bardzo długo.

dzięki wszystkim za rade poz Mietek

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Tak zrobię, dzięki. Tylko skoro ma być przewiew to płyty na ścianach odpadają?  Też pytanie co z hydroizolacją, rozumiem, że ze złej strony się za to zabieram ale chyba lepsze to niż gole fundamenty.
    • Też mi się tak wydaje, że nie niżej. A to jest źle, bo wilgoć jest w ścianach. I żadne wietrzenie nie pomoże. Szwagrowi przeciekał taras i mimo ze wymienił całą nawierzchnię tarasu i uszczelnił wszystko, mury poniżej nie wyschły przez dwa lata mimo otwartych drzwi i okien w lecie. To było też tak do połowy w gruncie. Dopiero jak kupił osuszacz powietrza i zaczął wodę z niego wylewać wiadrami, to sie okazało ile jej siedziało w ścianach.  Tutaj też chyba spróbowałbym najpierw osuszaczem. Kosztuje parę stówek, ale to i tak taniej niż remont. A później, przy prawidłowej wentylacji z zapewnieniem nawiewu i wywiewu, wilgoci nie będzie. Mogę się założyć.   To  jeszcze zależy przy jakiej pogodzie. Ja mam teraz 54% przy biurku, ale ma się na deszcz..
    • Edit: mierzyłem wilgotność scian, użyłem wilgotnościomierza  inwazyjnego YATO i wyszło 5%. Higrometr wskazywał 60%. Mierzyłem przed gruntowaniem. 
    • Tylko to wygląda jakby ten tynk właśnie na wysokości do tych 90cm po prostu się odparzył od wilgoci. W tego typu pomieszczeniach problemem jest izolacja pozioma i pionowa. Ja mam podobnie, izoloacja pionowa jest ok, ściany są suche, wylewka, pod którą pewnie nie ma żadnej izolacji też wyschła po zrobieniu izolacji pionowej na zewnątrz. Jest wentylacja na przestrzał, okna w zimie są rozszczelnione, latem zwykle otwarte na oścież, a wilgotność utrzymuje się cały rok 60-75%, a na sypialnie to jest za dużo, można spokojnie nabawić się reumatyzmu i innych chorób związanych ze zbyt wysoką wilgotnością czy po prostu grzybem. Bo jak ktoś tam zacznie spać, tak sytuacja jeszcze się pogorszy. U Ciebie dopóki grunt nie wyschnie nie ma co mierzyć wilgotności, ale na moje oko tam będzie w okolicach 70% na codzień. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Tak, zakleiłem żeby pyłu nie wciągło. Z tym nawiewem to nabiłeś mi ćwieka, jest tylko wywietrznik.  W budynku budynku nie ma piwnicy, ale pomieszczenie jest częściowo poniżej poziomu gruntu. Na zdjęciach widać fundamenty. Kończą sie 90 cm od obecnej podłogi i właśnie je chcę zaizolować. Wilgotność mierzyłem i wyszło 5% ale jakoś średnio w wierzę.  Najlepiej byłoby zaizolować z zewnątrz, jak rozumiem ale w tym wypadku nie mam takiej możliwości. Zakładam, że izolacja od wewnątrz jest lepsza niż nic. Tak sobie analizuje, że jeśli założę płyty na ścianę to stracę możliwość kontrolowania czy się nie zbiera wilgoć.     Gruntowałem więc ściany mogą wydawać się mokre. Sama opcja ciekawa, dzięki 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...