Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
romlach

Pozwolenie na użytkowanie

Recommended Posts

Czy konieczne jest pozwolenie na budowę z nazwiskiem właściciela by otrzymać pozwolenie na użytkowanie? Pozwolenie na budowę było wydane ok. 16 lat temu na nazwisko poprzedniego właściciela, w między czasie budowa była kontynuowana tzn. po zmianie właściciela.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Domy jednorodzinne z reguły nie wymagają uzyskania pozwolenia na użytkowanie, jedynie zgłoszenia zakończenia budowy. Do zgłoszenia załącza się dziennik budowy oraz oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu domu zgodnie z projektem. Warunkiem jest jednak prowadzenie robót budowlany beż przerwy trwającej dłużej niż 2 lata, a zatem wpisy w dzienniku budowy powinny spełniać te wymagania. Jeśli przerwa trwała dłużej niż 2 lata, to pozwolenie automatycznie traci ważność i w celu kontynuowania robót należy wystąpić o nowe pozwolenie. Nie jest natomiast istotne na kogo pozwolenie zostało wydane, gdyż dotyczy ono konkretnej inwestycji a nie osoby. Jednak zmiana właściciela w trakcie budowy powinna być zgłoszona do organu który wydał pozwolenie, a w razie zmiany kierownika budowy również złożenie jego oświadczenia o przejęciu obowiązków

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W dzienniku budowy są odpowiednie wpisy, kierownik budowy się nie zmienił, a urząd który wydał pozwolenie żąda nowego projektu. Wcześniej urząd żądał zgody poprzednich właścicieli jednak nie można było jej dostarczyć, a w akcie prawnym nie była ta zgoda ujęta(18 lat temu przepisy tego nie wymagały). Czy żądanie nowego projektu ma jakieś uzasadnienie w prawie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeśli zostały spełnione warunki określone w wydanym uprzednio pozwoleniu na budowę i nie straciło ono ważności i obiekt był budowany zgodnie z projektem, to nie ma formalnych podstaw domagania się przez urząd dostarczenia nowego projektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • 75-letni mieszkaniec Bytomia to trzecia w województwie śląskim i 19. w Polsce ofiara koronawirusa. Mężczyzna zmarł w sobotę wieczorem w bytomskim szpitalu.   Dziś ruszyliśmy kopyta, nie wiem czy to przez przesunięcie czasu, czy robią więcej testów.   Już 79 zarażonych. 
  • W swojej "skrzynce" z bezpiecznikami zamontuj podlicznik, np taki:   https://allegro.pl/oferta/licznik-jednofazowy-podlicznik-energii-pradu-1-faz-8498775942   i będziesz miała pomiar zużycia energii elektrycznej i podstawę do rozliczenia się z rodzicami, tylko nie zapomnij, żeby podzielić się z rodzicami kosztami stałymi, doliczanymi do rachunku...   Tak formalnie rzecz biorąc, to powinniście mieć oddzielną umowę z dostarczycielem prądu, osobny licznik i osobne rozliczenia...     A ten licznik to kto odłączył?
  • Retro z tym rządem to jest tak jak z Tobą. Tam też są różni ludzie i lepsi i gorsi.  A ty jesteś zainfekowany nienawiścią do nich i nawet w obliczu takiej katastrofy , będziesz robił wszystko żeby im dowalić. Wcześniej czy teraz zawsze na nich jechałeś, bez względu na to co zrobili wszystko było bee. Więc raczej i przy tej okazji nikt chyba nie spodziewa się po kimś takim obiektywnych ocen, bo wiadomo że będą wyciągane tylko i wyłącznie same złe przykłady, które są dodatkowo często zniekształcane i wyolbrzymiane przez niektóre media. Oglądam różne serwisy info, te bardziej i mniej przyjazne obecnej władzy, nigdzie nie słyszę że dzieją się jakieś bezeceństwa, a ten zawsze znajdzie jakieś pomyje i wszystkich nimi tutaj epatuje.
  • To hurtownia budowlana, czy salon golibrody?
  • Nie wiem skąd ten pomysł, bo to przecież jest wbrew założeniom drenażu...tworzysz "miską", w której stać będzie woda/błoto...   Poczytaj jeszcze raz - jakie są założenia drenażu, jak się go buduje, jaką rolę spełnia geowłóknina i filtr/podsypka i obsypka z tłucznia czy żwiru......
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...