Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Ochrona odgromowa - ochrona przed piorunami

Recommended Posts

Uderzenie pioruna lub przepięcia w instalacji elektrycznej mogą spowodować znaczne szkody – od uszkodzenia urządzeń elektronicznych aż po pożar domu. Dlatego warto przemyśleć wykonanie odpowiednich zabezpieczeń.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/instalacja-odgromowa/209-ochrona-odgromowa-ochrona-przed-piorunami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Tazuj
Artyk. zwiera masę błędów, w pocztakowej czesci autor zwraca uwage na galwanicznosc a raczej jej brak przy blachówce a następnie stwierdza iż nie jest to przeciwwskazaniem, W dalszej części opisuje izolacje ław fundamentowychod spodu polistyrenem ekstrudowanym (XPS) :) i co niby caky budynek ma na nim stać? hihi dobre..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tyle, że autor ma rację. Zgodnie z normą PN-EN 62305-2 wykorzystanie blach powlekanych jako zwodów naturalnych jest dopuszczalne, właśnie z powodu niewielkiej grubości tych powłok.
W tekście jest bardzo ostrożne stwierdzenie: "sama obecność powłok ochronnych nie wyklucza zastosowania blachy jako zwodu". Bo i norma takie rozwiązanie dopuszcza.
A co do xps-a otaczającego ławę fundamentową ze wszystkich stron to takie rozwiązania już stosuje się w praktyce. Straty ciepła są zredukowane, ale klasyczny uziom fundamentowy traci sens. Czyli jak z jednej strony lepiej, to z drugiej gorzej. A XPS ma wystarczająco dobrą odporność na ściskanie, by oprzeć na nim ławę. Ile to będzie kosztowało to "inna bajka".

Cytat

Artyk. zwiera masę błędów, w pocztakowej czesci autor zwraca uwage na galwanicznosc a raczej jej brak przy blachówce a następnie stwierdza iż nie jest to przeciwwskazaniem,
W dalszej części opisuje izolacje ław fundamentowychod spodu polistyrenem ekstrudowanym (XPS) icon_smile.gif i co niby caky budynek ma na nim stać? hihi dobre..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×