Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Sławek12

Wiercenia rozpoznawcze przed zakupem działki

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym się podzielić moimi przemyśleniami odnośnie sensu wykonywania wierceń przed zakupem nieruchomości.

Nie będę ukrywał, iż zajmuję się tą tematyką jednak posiadając wieloletnie doświadczenie mogę co nieco poradzić w temacie.

Dlatego na wstępie zapraszam do zadawania pytań.

Wykonywanie wierceń geologicznych przed zakupem wymarzonej działki jest moim zdaniem bezdyskusyjne. Biorąc pod uwagę, iż przeważnie decydujemy się na zakup czegoś (powiedzmy) większego, tak aby wmieścić w działkę nie tylko domek ale i posiadać chociażby trawnik przed czy za domem i porównując to ze średną ceną działki można dojść do interesujących wniosków.

Zakładamy, iż chcemy kupić działkę 800 m2 z możliwością uzbrojenia w media po okazyjnej cenie 80 zł za metr. Zobaczmy, iż nawet jeśli zdecydujemy się na zakup mniejszej działki (np. 500 m2) oscylujemy w kwotach od 40 000 do 64 000 zł.

Z doświadczenia wynika, iż często na obszarach centralnej oraz północno-wschodniej czy północno-zachodniej polski (a więc na obszarach kilkukrotnie objętych zlodowaceniami - również tymi najmłodszymi w skali czasu geologicznego) mamy do czynienia z dużą zmiennością płytkiej budowy geologicznej. Często wykonując 3 wiercenia na działce trafia się np. w jednym czy 2 wierceniach na grunty organiczne (torfiaste) czy plastyczne (np. gliny, iły). Są to grunty, które występując w strefie posadowienia fundamentu czy bezpośredniego oddziaływania sił odfundamentowych (obciążenia) będą mogły się upłynniać i być wyciskane poza obręb przyszłego fundamentu. Będzie to prowadzić do procesów niekontrolowanego osiadania bryły budynku, jego pękania co może prowadzić nawet do niebezpieczeństwa zamieszkiwania takiego budynku, aż do wystąpienia katastrofy budowlanej.

Przy wykonywaniu takich wierceń rozpoznawczych otrzymujemy oczywiście od razu informację o możliwości występowania zwierciadła wód tzw. gruntowych, które mogą okresowo lub stale oddziaływać na fundament, co z kolei będzie niosło za sobą możliwość występowania zamrozu w okresie zimowym i powolnego rozsadzania fundamentu.

Często tego typu wiercenia / ekspertyzy są podstawą do dalszych negocjacji ceny działki czy wręcz do odstąpienia od jej zakupu. Osobiście miałem szczęście wykonywać kilkanaście ekspertyz, które prowadziły do wycofania się kontrahentów z zakupu często bardzo ekskluzywnych działek na tzw. "osiedlach chronionych", których wartość sięgała 500 000 i więcej tysięcy złotych. Jednak coraz częściej obserwuję, iż ludzie szukający informacji w internecie trafiają na hasło związane z możliwością wykonania niedrogich wierceń przedzakupowych i taką sytuację wykorzystują.

Zachęcam zatem Państwa do wykonywania wierceń geologicznych i geotechnicznych jednak przez wykwalifikowanych specjalistów - najlepiej geotechników. Proszę się nie bać prosić np. o kserokopię dyplomu absolwenta wyższej uczelni. Osobiście odradzam osoby po ochronie środowiska czy melioracji, gdyż osoby te nie mają pojęcia o własnościach odkształceniowych gruntu potrzebnych w budownictwie.

Koszty wykonania wierceń w porównaniu do ceny działki są niewielkie (kilkaset złotych za 3 wiercenia do głębokości np. 4 m p.p.t.). Regółą jest wykonywanie wierceń rozpoznawczych na głębokość 4 m p.p.t. dla domów z tradycyjnym fundamentem i niepodpiwniczanych oraz do 6 m p.p.t. dla domów mających być podpiwniczanymi.

Mam nadzieję, iż w tej krótkiej syntezie udało mi się nieco nakreślić problem i przekonać Państwa do wykonywania takowych wierceń.

www.geo-technika.pl Edytowano przez Sławek12 (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Działka rodziców ma ok 15 arów powierzchni, więc na pewno da się ją podzielić. A wjazd możliwy będzie do wykonania bliżej piekarni. Z zapewnieniem dostawy mediów nie powinno być kłopotów - wszak to prawie środek wielkiego osiedla w Twoim mieście...
  • Ma zakopane 3 kręgi betonowe. Do środka kręgów dochodzi rura PE które ma w przyszłości zasilać automatyczne nawodnienie.  Teraz z tego miejsca mają się rozchodzić rury do zasilenia nawodnienia. Na zdjęciu jest widoczna druga rura PE ale ta ma służyć do zasilenia w wodę budynku gospodarczego.  Czy to jest dobry pomysł żeby w tym miejscu zainstalować elektrozawory do automatycznego podlewania. Z tego miejsca ma wychodzić rura do zasilenia automatycznych zraszaczy oraz udzielna sekcja do podlewania kropelkowego.  Rury wprowadzone będą nisko w kręgach i będzie można z nich spuszczać na zimę wodę.  Czy jest gdzieś w necie dostępny schemat budowy automatycznego nawadnia ogrodu. Czy takie rozwiązanie ma szanse się sprawdzić?  
  • Gość
   Z chęcią zapłacę 100 zł za metr kwadratowy . Ale niestety dziś Pan dał mi ofertę aż mnie z nóg zniosło . Nie potrafił się określić w jaki sposób mi koszt obliczył .
  • A u mnie wujek Google jest innego zdania     Zresztą tak mnie kiedyś uczyli...   Ja zwykle montowałem sedes śrubami do posadzki, a silikonu używałem do przyklejenia sedesu do podłoża i - tak jak pisze mhtyl - i uważam na 99,9%, że a właściwie nie trzyma  uszczelka na złączu rury wylotowej z sedesu z rurą kanalizacyjną. Zdarza się to wtedy, gdy w trakcie korzystania z kibelka porusza się on, gdyż jest źle przymocowany. Trzeba zdemontować kibelek, wymyć dokładnie podłogę i sedes od dołu, kupić nowy zestaw do mocowania sedesu (w skład zestawu wchodzą po dwie sztuki: kołki rozporowe, długie wkręty, tulejki odpowiednio wyprofilowane i zaślepki), usunąć - jeśli były użyte - stare śruby i kołki, albo nawiercić nowe otwory w posadzce i od nowa zamontować sedes i ozdobić białym silikonem             Ooooo...    W linkowanym temacie czytam:   To chyba z rozpędu...
  • A podzielisz się, tak w skrócie, czym uzasadnia to że te szmaragdy tańsze? Bardzo mnie to zaintrygowalo. Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...