Skocz do zawartości

transformator na dzialce / przylacz pradu


Recommended Posts

Napisano
witam !
1. jestem wlascicielem dzialki (samej dzialki, bez domu), na ktorej stoi transformator ( na czole dzialki mniej wiecej na srodku ok 4m od drogi). czy moge zwrocic sie do urzedu energetycznego o usuniecie go z mojej posesji ? czy pojda na takie rozwiazanie ? slyszalem o przypadkach gdzie energetyk placi za dzierzawe ale jakies smiesznie pieniadze. ja tego transformatora nie chce, bo szpeci mi dzialke i jeszcze wydziela niemale promieniowanie elektromagnetyczne.
druga sprawa to przylacz pradu na dzialke budowlana. czy to prawda, ze energetyk ma na to 18mcy ?

2. rozwazmy hipotetyczna sytuacje : zwracam sie o usuniecie transformatora, oni sie zgadzaja- usuwaja, wystepuje o przylaczenie pradu i pewnie czekam rowne 18mcy. druga sytuacja : zwracam sie o przylaczenie pradu, podlaczaja, zwracam sie o usuniecie transformatora - zgadzaja sie. czy w takiej sytuacji dom moze zostac bez pradu (zakladajac, ze prad idzie z transformatora) ?

3. prad budowlany - czy to prawda, ze wystepujac o przylaczenie pradu na dzialkie niejako rekreacyjnie (np zeby podlaczyc radio i zrobic grilla) energetyk sie zgadza i pozniej mozna za pomoca takiego pradu wybudowac dom i wtedy nie placi sie za niego jak za prad budowlany ?
Napisano
Zgodnie z przepisami o służebności przesyłu ZE nie ma obowiązku usuwania urządzeń przesyłowych stojących na prywatnych gruntach. Właściciele nieruchomości mogą natomiast żądać wynagrodzenia za wykorzystanie gruntu na
drodze umowy z ZE lub przy braku porozumienia na drodze sądowej.

Co do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej - obowiązek przyłączenia dotyczy terenów przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W innych sytuacjach zależy to od technicznych możliwosci jak i celu do jakiego ma być wykorzystana energia elektryczna.
Napisano
Cytat

Zgodnie z przepisami o służebności przesyłu ZE nie ma obowiązku usuwania urządzeń przesyłowych stojących na prywatnych gruntach. Właściciele nieruchomości mogą natomiast żądać wynagrodzenia za wykorzystanie gruntu na
drodze umowy z ZE lub przy braku porozumienia na drodze sądowej.



o jakiej kwocie mowa ? ma ktos jakies doswiadczenia ?

Cytat

Co do przyłączenia do sieci elektroenergetycznej - obowiązek przyłączenia dotyczy terenów przeznaczonych pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. W innych sytuacjach zależy to od technicznych możliwosci jak i celu do jakiego ma być wykorzystana energia elektryczna.



tak, dzialka jest w planie zagospodarowania. czy rzeczywiscie musze czekac te 18mcy ? czy moge od razu podlaczyc "normalny" prad a nie budowlany i korzystajac z niego wybudowac dom ?

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...