Skocz do zawartości

C 12a i żadna inna.....?


Recommended Posts

Witam serdecznie
Posiadam budynek gospodarczy 80 m2 na działce budowlanej. W budynku tym mieszkam. Korzystam z taryfy prądu C 12a gdzie KW są nieco tańsze ale stała opłata przesyłowa jest duża poniewaz zalezy od mocy przyłączeniowej. U mnie jest to 16 KW i płace 82zł /2 m-ce opłaty stałej plus zuzycie.
Bedąc w energetyce powiedziano mi ze innej taryfy nie moge dostac nie wspominając w ogóle o taryfie G (gospodarstwo domowe). Śledząc stronę Enea C12a jest taryfą m.in dla budynków w których miesci się działalność gospodarcza.....

Proszę o porady czy Enea miała rację....?
Link do komentarza
Zgodnie z taryfą lokalnego zakładu energetycznego, zatwierdzoną przez Urząd Regulacji Energetyki budynek gospodarczy nie może korzystać z taryf przeznaczonych dla gospodarstw domowych, jeśli na posesji nie ma domu mieszkalnego. Sam fakt zamieszkiwania w budynku gospodarczym nie zmienia sytuacji, gdyż zgodnie z prawem nie jest to budynek mieszkalny. Jedyną możliwością obniżenia opłat stałych jest zmniejszenie przydziału mocy umownej do poziomu wystarczającego na aktualne potrzeby.
Link do komentarza
Faktycznie, Zakłady podczas budowy przydzielają taryfę z grupy C (choć moim zdaniem nie jest to zasadne).
Aby tyle nie płacić można podpiąć się pod instalację sąsiada i rozliczać się na podstawie wskazań podlicznika. Inne rozwiązanie, choć nie wiem czy stosowane we wszystkich zakładach, to budowa na działce rekreacyjno-budowlanej. Dla takiej działki możliwe jest uzyskanie taryfy z grupy G już od początku użytkowania działki.
Link do komentarza
Cytat

Faktycznie, Zakłady podczas budowy przydzielają taryfę z grupy C (choć moim zdaniem nie jest to zasadne).  
Aby tyle nie płacić można podpiąć się pod instalację sąsiada i rozliczać się na podstawie wskazań podlicznika. Inne rozwiązanie, choć nie wiem czy stosowane we wszystkich zakładach, to budowa na działce rekreacyjno-budowlanej. Dla takiej działki możliwe jest uzyskanie taryfy z grupy G już od początku użytkowania działki.



A może mi ktos obliczyc skąd wychodzi kwota 82zł (+- 5 zł) przy mocy 14 KW przy taryfie C12a ? I jeszcze jedno - czy taryfa C12a to najkorzystniejszą jest z taryf C ?
Bo w Enea cos niechetnie PANI obsługująca mnie chciała o tym mówic....
Prosze o porade, bardzo dziekuję!
Link do komentarza
Skąd wychochodzi kwota 82zł (+- 5 zł) przy mocy to dokładnie nie odpowiem, ale ze zużycia energii (koszty energii i jej przesyłu) i kosztów stałych. To możesz sprawdzić w moim serwisie. Tam sprawdzisz także, która taryfa jest opłacalna przy danym zużyciu. Musisz jednak pamiętać, aby przypisać zużycie do odpowiedniej strefy czasowej (ja tego nie wiem, więc nie mogę zrobić dokładnych wyliczeń). Poniżej załączam wyciąg z taryfy Enei określający strefy czasowe dla taryfy C12a i b.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zastanawiam sie nad inną kwestią.  
Możliwość mieszkania w budynku gospodarczym - czy właściciel posiada pozwolenia na użytkowanie



A jesli nie posiadam pozwolenia na użytkowanie to co ???
Pytam bo chyba w tym roku będę załatwiał "papiery" związane z przekształceniem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...