Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe - wodne


Recommended Posts

Witam,

jestem architektem wnętrz i mam do zaprojektowania przedszkole - tzn. chodzi o wprowadzenie kilku zmian zeby było lepiej i ładniej icon_smile.gif Na całej powierzchni podłogi jest ogrzewanie podłogowe wodne - a na nim parkiet dębowy, który jest już mocno wysłużony.... Czy można położyć kafle na ten parkiet? albo jakaś wykładzinę, matę?

Pomóżcie prosze, może macie jakieś sprawdzone rozwiązania na tego typu sprawy?

Ewelina
Link do komentarza
Cytat

Witam,

jestem architektem wnętrz i mam do zaprojektowania przedszkole - tzn. chodzi o wprowadzenie kilku zmian zeby było lepiej i ładniej icon_smile.gif Na całej powierzchni podłogi jest ogrzewanie podłogowe wodne - a na nim parkiet dębowy, który jest już mocno wysłużony.... Czy można położyć kafle na ten parkiet? albo jakaś wykładzinę, matę?

Pomóżcie prosze, może macie jakieś sprawdzone rozwiązania na tego typu sprawy?

Ewelina


Kafle na"wysłużony"- jak piszesz parkiet - NA PEWNO NIE!
Po pierwsze ze względów wykonawczych - nie ma możliwości na żadnym systemie mocowania płytek TRWAŁEGO ich przyklejenia ...
Po drugie - zainstalowanie kolejnej warstwy niezbyt "dobrego przewodnika ciepła" spowoduje gorszą pracę ogrzewania podłogowego.
Można pomyśleć o jakiejś wykladzinie, ale to kolejna warstwa izolatora na podlogówce... Byłoby to najtańsze rozwiązanie, ale mocno tymczasowe - dodatkowo możliwość przecierania się wykładziny na jakichś nierównościach parkietu.
Gdyby nie ta podłogówka, można byłoby pomyśleć o panelach - ale to za dużo warstw izolujących.
Powinno się zastąpić ten parkiet najlepiej nowym, bo to najlepsze rozwiązanie dla dzieci, ale pewnie masz ciche zalecenie nie wydawania zbyt wielkiej kasy. Chociaż z drugiej strony koszt takiego parkietu drugiego gatunku z jego położeniem to koszty porównywalne z kosztami związanymi z położeniem deski barlineckiej... Na dzisiaj cena parkietu bukowego lub grabowego w I gatunku to 49.-/m2 netto - to są dane z Zadobrza koło Radomia
http://www.sg.com.pl/oferta
Wiadomo, dochodzą koszty kleju, lakieru, ale jest efekt icon_biggrin.gif
Należałoby pomyśleć o zerwaniu parkirtu, przygotowaniu podłoża i ułożeniu paneli albo płytek. To się wiąże z zastosowaniem jakichś dywaników w miejscach, gdzie będą się na podłodze bawić dzieciaki.
Link do komentarza
Witam,
Bardzo dziękuję Stachu za pełną wypowiedź ma to wszystko sens i jest logiczne icon_smile.gif
Zastanawia mnie tylko jedno - jak tam byłam właściciel tego budynku powiedział mi że jest to parkiet drewniany a z tego co wiem nie można go kłaść na ogrzewanie podłogowe.... Prawda? Więc na dobrą sprawę rozwiązanie - parkietu drewnianego odpada... Panele - laminaty są jakąś opcją gdyż niektóre spełniają parametry odpowiadające kładzenia go na ogrzewanie podłogowe....
Tak sobie myślę że można wycyklinować ten parkiet ale ponoć był on cyklinowany i po kilku latach się starł - (zdjęcie w załączniku jak wygląda ta podłoga teraz)

Wykładzina? Kolejny izolator to fakt.... Zależy tylko jak bardzo zleży inwestorowi na tym ogrzewaniu....

Krzysiek 29 --> zdjęcie w załączniku
podłoga ta była cyklinowana i lakierowana, ale po dosyć natężonym użytkowaniu przez małe dzieci zniszczyła się bardzo i wygląda właśnie na "mocno wysłużona i zużytą"

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt icon_smile.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Zastanawia mnie tylko jedno - jak tam byłam właściciel tego budynku powiedział mi że jest to parkiet drewniany a z tego co wiem nie można go kłaść na ogrzewanie podłogowe.... Prawda? Więc na dobrą sprawę rozwiązanie - parkietu drewnianego odpada...



Nie ma takich ograniczeń.

Jedynym "ograniczeniem" jest jego grubość - im cieńszy, tym lepiej.

Tak więc rada Barbossy tym bardziej adekwatna do sytuacji. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...