Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
sielu

zakup domu z nieukończoną rozbudową

Recommended Posts

Dzień dobry.
Chcę zakupić dom który jest w "trakcie" rozbudowy.Obecny właściciel w 1998r zrobił projekt rozbudowy istniejącego domu.Na podstawie projektu dostał pozwolenie na rozbudowę.Rozbudowę prowadził, jak twierdzi do około 2003r, lecz jej nie ukończył. Z części rozbudowywanej już korzysta nie mając odbioru.Na chwilę obecną ma projekt z 1998r, zezwolenie na rozbudowę też z tego roku i brak dziennika budowy.Twierdzi, że gdzieś mu zaginął.
Jakie konsekwencje, wydatki i trudności urzędowe mogą mnie spotkać po zakupie takiej posesji.
Jeżeli ktoś z Was spotkał się z takim przypadkiem, proszę bardzo o poradę. Edytowano przez sielu (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie pozwolenie na budowę utraciło ważność po upływie 2 lat od daty jego wydania, jeśli nie ma udokumentowanego postępu robót budowlanych odnotowanych w dzienniku budowy. Pytanie, czy dziennik rzeczywiście zaginął i wtedy można go odtworzyć poprzez wpisy kierownika budowy, czy też w ogóle go nie było.

Jeśli budowa została zgłoszona do realizacji to w powiatowym urzędzie nadzoru budowlanego powinno znajdować się oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków, a w starostwie adnotacja o wydaniu dziennika budowy.

Jeśli tych dokumentów nie ma to rozbudowa może być uznana za samowolę budowlaną , a w konsekwencji wydaniu nakazu rozbiórki lub przeprowadzenia postępowania legalizacyjnego, co wiąże się z poważnymi kosztami.

Istotne jest też jaki był zakres rozbudowy i jakie wymagania zawiera pozwolenie na budowę. Zakup takiej posesji wiąże się więc z ryzykiem, że kiedyś urząd dopatrzy się nieprawidłowości i w zależności od podejścia urzędników do sprawy, konsekwencje mogą być mniej lub bardziej dotkliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...