Skocz do zawartości

pianka czy tektura pod panele na wodnym podłogowym?


zbiho

Recommended Posts

Witam,mam dylemat jak w temacie,przeczytałem całe forum i ponieważ jestem już zdecydowany na położenie paneli laminowanych pozostał mi tylko ten problem.Ponoć tektura falista lepiej od pianki przewodzi ciepło z ogrzewania niż pianka ale czy jej wytrzymałość mechaniczna nie jest za mała,np. w kuchni czy na korytarzu,czy po roku nie wygniecie się w miejscach częstego przechodzenia czy stania jak np. w kuchni przy zlewie.Co jeszcze z folią,która też zgodnie z wymogami gwarancji ma być pod panelami?
Proszę o pomoc i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Link do komentarza
Nie są to szczęśliwe rozwiązania. W systemach centralnego rozprowadzania ciepła niekorzystnym zjawiskiem jest powrót ciepła. Przy zastosowaniu tektury czy pianki podnosisz temperaturę wylwwki, więc więcej ciepła "ucieka" do ziemi i cieplejsza woda wraca do kotłowni.
Link do komentarza
5 cm styropianu to nawet nie jest symboliczna izolacja. A co przejdzie??? Zobaczysz na rachunkach. Ja daję 30 cm styropianu. A piwnicy i tak nie ogrzejesz, bo ma ona zbyt duży odbiór. Popatrz co się dzieje u sąsiadów BBR 2006 RT 2000 U=0.1W/m2xK a nie 0.8 jak u Ciebie
Link do komentarza
Jeżeli ciepło będzie miało do wyboru 3 mm pianki i 8 mm podłogi albo 5 cm styropianu i 12 cm betonowego stropu to procentowo 87% powinno iść do góry do pomieszczenia ogrzewanego a piwnicę można zaizolować nawet 30 cm i wtedy 13% ją ogrzeje bo wentylacji wielkiej w niej nie ma bo tam nie mieszkam.

Ale czy ktoś powie mi o tej dykcie????
PROSZĘ
Link do komentarza
Niestety w fizyce strumień ciepła w ciele stałym nie idzie do góry, czy prostopadle do izolacji termicznej jak na rys. w MURATORZE, nie chce się rozkładać 13/87. Podłogę w pokoju chciałbyś mieć 23 st. wylewka pod papelem będzie miała 27-28 st. Strumień ciepła przez 5 cm styropian do piwnicy może być na tyle duży, że tej temperatury nie osiągniesz, a jeżeli już to ogromnym kosztem.
Link do komentarza
Pod panele stosowane na posadzce z ogrzewaniem podłogowym (muszą mieć dopuszczenie do stosowania na ogrzewaniu podłogowym) stosuje się tekturę falistą, ma mniejszy opór cieplny niż pianka. Tektura nie odkształca się ponieważ obciążenie rozkłada się na dużą powierzchnię (mam doświadczenie od 1993 roku - prze 13 lat nic się nie działo), chyba, że planujesz postawić tam fortepian icon_biggrin.gif . Tekturę falistą kupowałem w zakładach papierniczych w Bardzie Śląskim k./ Kłodzka icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Przy ogrzewaniu podłogowym, pod panelami korzystniej ułożyć tekturę falistą ze względu na lepszą przewodność cieplną. Nie ma obawy, że tektura ulegnie odkształceniu, gdyż panele po ułożeniu tworzą jednolitą płytę, zatem miejscowe naciski rozkładają się na dużą powierzchnię. Jednak w miejscach, gdzie istnieje potencjalne zagrożenie przeniknięcia wody pod panele(np. w kuchni) lepiej jednak rożlożyć piankę, gdyż zawilgocona tektura ma znacznie mniejszą sztywność i ulega trwałemu odkształceniu. Folia przeciwwilgociowa powinna być zawsze układana pod podkładem z tektury, natomiast przy podkładzie z pianki nie jest to konieczne, gdy podłoga leży na stropie międzypiętrowym.

Warto przeczytać: Nad rurami wodnego ogrzewania podłogowego...
Link do komentarza
Wielkie dzięki redakcji,przeczytałem wskazany temat.
Dziękuję również Mr.Green za konkretną odpowiedź (w przeciwieństwie do "nie przymierzając",że sobie pozwolę zacytować samego siebie z arcykonkretnego postu o siłownikach),a apropo ,pytanie do Mr. o buforowy zbiornik przy centralnym węglowym,jak wygląda w środku ładowany strefowo?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
CRECIK Od dołu patrząc wariant 1 :folia-pianka-panel (standart) wariant 2: folia-korek-panel (właściwości tłumiące dźwięki,wyrównująće. izolacyjne) wariant 3: folia-tektura falista-panel (nad ogrzewaniem podłogowym) wariant 4: pianka-panel (na strop międzypiętrowy, niepolecam icon_wink.gif ) wariant 5:płytki ceramiczne (do kuchni) icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Muszę jeszcze wybrać fugi. Czy warto kupować epoksydową do łazienki czy jednak zdecydować się na ceramiczną? A może jeszcze inna? Na balkon to chyba cementowa?
    • Robię listę rzeczy, które muszę spakować na tygodniowy wyjazd pod namiot, aby pobyt był maksymalnie komfortowy. Stacjonować będę na polu namiotowym z dwoma dużymi węzłami sanitarnymi (toalety+prysznice) Nie chciałabym obudzić się na miejscu z brakiem czegoś, czego kupienie będzie problematyczne na miejscu. Jeśli przyjdzie wam do głowy coś, co jest ważne, a przegapiłam, albo może ułatwić pobyt, proszę o info namiot - to najważniejsze, już kupiony Taki:  https://www.decathlon.pl/p/namiot-kempingowy-quechua-arpenaz-4-1-f-b-4-osobowy-1-sypialnia/_/R-p-177332 materac + śpiwory stolik +  krzesła niewielka tekstylna szafa turystyczna na ubrania spray przeciw owadom elektrofumigator turystyczny na komary w namiocie mini-regalik składany z trzema poziomami - postawię obok materaca, będzie można na nim położyć okulary, telefon, książkę lampki LED na baterie do zawieszenia pod sufitem zatyczki do uszu zestaw turystycznych garnków, naczyń i sztućców + kuchenka turystyczna krem z filtrem mokre chusteczki (te dla dzieci są bardzo uniwersalne) odzież na każdą pogodę klapki gumowe duże stojące lusterko ręczniki własnej roboty zestaw solarny do "robienia" prądu + akumulator powerbank Tyle mi przychodzi do głowy .... coś pominęłam? Rady wskazane .... sto lat nie byłam pod namiotem
    • Czy wyjazd pod namiot osoby z entomofobią może się udać? Odpowiedź: musi się udać, gdyż namiot już zakupiony, a termin urlopu zaklepany. Przeszkodą jest tylko lęk przed owadami Wnętrze namiotu przed komarami zabezpieczy mi urządzenie zwane elektrofumigatorem turystycznym. Niewielkie, z wbudowanym wiatraczkiem i paskowym wkładem, nasączonym środkiem odstraszającym komary. Działa na baterie, co jest cennym rozwiązaniem na polu namiotowym z utrudnionym dostępem do prądu w gniazdku. Mam nadzieję, że da radę.   Ale co z owadami, dostającymi się do namiotu po ziemi? Mrówki, kleszcze ... i inne pełzające potwory. Wymyśliłam, że kupię granulat na mrówki i rozsypię w trawie dookoła namiotu, tworząc zaporę przed wszystkim, co pełza. Powstaje pytanie - czy to się sprawdzi, i co najważniejsze - czy to jest bezpieczne? Czy nie zatruję się?   Może ktoś podzieli się sprawdzonymi sposobami na owady na biwaku?  
    • Tyle, że taką perforację (potrzebną przecież), bardzo lubią osy na przykład.  kilka lat temu musiałem czekać na zimę, żeby dostać się do lampy umieszczonej zbyt blisko takich dziurek.
    • Można również zastosować podbitkę z blachy trapezowej TP-7P z perforacją, która może być wykonana na dowolny wymiar. Więcej informacji na naszej stronie internetowej:  https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/podbitka/podbitka-z-blachy-trapezowej-tp-7p-z-perforacja/  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...