Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Józef Motyka

Jaki komin dla kominka 12 kW?

Recommended Posts

Witam.
Proszę o informację o poprawnym rozwiązaniu odprowadzenia spalin z kominka 12 kW. Kupiłem wkład KFD 87 o mocy 12 kW i zamierzam zbudować system dodatkowego ogrzewania z rozprowadzeniem grawitacyjnym dla 5 pomieszczeń. Podstwawowym systemem ogrzewania jest kocioł gazowy z zasobnikiem c.w.u. W trakcie budowy zainstalowałem komin ze stali nierdzewnej dla gazu, natomiast dla ogrzewania kominkiem został przygotowany komin z cegły pełnej o otworze 14x14 cm. Wysokość komina od miejsca wprowadzenia spalin wynosi 7 m. Moje pytanie jest następujące: Czy dla tej mocy wkładu wystarczy tego rodzaju kanał dymowy czy też celowym będzie zainstalowanie komina ze stali żaroodpornej? (poprzez wprowadzenie rury żaroodpornej) Jaka średnica rury komina jest minimalna dla tej mocy wkładu? Będę wdzięczny za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dziękuję za informację.
Przypuszczałem że coś jest z tym przekrojem nie tak. W trakcie budowy wykonawca źle wykonał ten komin przewężając ostastnią część ponad stropem poddasza do szczytu ( około 3mb) z przekroju 25/14 cm na 14/14 cm. Niestety nie zauważyłem tego przed odbiorem robót. W tym kominie obok mam drugi kanał dymowy z cegły pełnej identycznie wykonany. Proszę o poradę w jaki sposób można połączyć obydwa przewody dymowe? Czy też lepszym rozwiązaniem jest poprawa przekroju komina w całym ciągu na 14/25cm i zstosowanie przewodu owalnego żaroodpornego 13/22?
Proszę o podpowiedź.
JM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przekrój kanału dymowego nie może być mniejszy niż wylotu spalin z kominka i prawdopodobnie istniejący przewód dymowy będzie za mały dla tego kominka. Nieuzasadnione jest też wprowadzanie wkładu stalowego do komina gdyż dodatkowo zmniejszy on jego przekrój. Wątpliwa jest również skuteczność rozprowadzenia ciepłego powietrza w sposób grawitacyjny do 5 pomieszczeń. Przy zamkniętych drzwiach obieg powietrza zostanie zredukowany niemal do zera, co praktycznie uniemożliwi dopływ ciepła do tych pomieszczeń. Jedynie zamontowanie wentylatora nadmuchowego i skrzynki rozdzielczej na wylocie ogrzanego powietrza może zapewnić efektywne ogrzewanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • tego to akurat nie jestem na 100% pewny, wiem, że jak wprowadzili te obostrzenia (chyba od 2017r.) to czytałem, że żeby ogrzewać czystym prądem, to trzeba jakąś energię odnawialną(więc najlepiej PV) w projekcie pokazać...ale nie śledzę tego tematu aż tak dokładnie, żeby z pełną stanowczością to potwierdzić
  • Ty bidny adwokacie z urzędu, pytał cię ktoś o zdanie? Jesteś bardziej żałośliwy od demo bo wciskasz swój pyszczek pomiędzy mną i z tym z kim prowadzę dyskusje ( w różnych tematach) tylko po to aby podjudzać innych do agresji. Jak ci się w domu nie układa to nie moja wina że odreagowujesz to na forum.   I nie odwracaj bezczelny człowieku kota ogonem że to ja przywołuję kogoś tu do porządku, jesteś  gorszym kłamcą i obłudnikiem niż demo, a o sobie już dosyć się dowiedziałem od osób które uważałem za dobrych kolegów z FBD.   Ja zaczepek nie szukam i nikogo pierwszy nie atakuję a to że się bronię w taki a nie inny sposób to cóż jak to mówią z Panem po pańsku a chamem po chamsku. To Wy doszukujecie się prawie w każdym moim poście słów obrażających i wzywających do agresji i podniecacie się rozpoczynając tanią jatkę na forum.   I co chcesz/chcecie od zenka?  Chłop nikogo nie obraża, pisze merytorycznie co prawda nieraz ta merytoryka mu nie wychodzi ale to nie powód aby jego obrażać. Jest tu już kilka lat i szło przywyknąć do jego pisania, ja przywykłem i już mnie tak nie wkurzają jego posty jak na początku. Jak Wam sprawia problem czytanie to co zenek napisał to jaki problem dać go do ignorowanych użytkowników.    Skupcie się dla dobra forum na udzielanie rad i porad merytorycznych związanych z meritum tematu a  wtedy forum stanie sie lepsze. To sobie zobacz na czym polega złoty podział a potem pisz mądre rzeczy anie głupie bo trzeciego wymiaru głębokości w złotym podziale nie ma.
  • Technologia w jakiej został wybudowany Pana dom (tzw. ściana trzywarstwowa) jest dobrym rozwiązaniem, ale wówczas gdy przestrzeń pomiędzy pustakami zostanie odpowiednio ocieplona. Jak wiadomo jest tam ograniczona ilość miejsca, dlatego w ścianach trzywarstwowych powinien zostać zastosowany styropian, który ze względu na swoje właściwości (duża odporność na zawilgocenie) nie wymaga zostawienia szczeliny wentylacyjnej. To sprawia, że szczelina pomiędzy pustakami może zostać wypełniona w całości materiałem izolacyjnym. Warto w takim miejscu zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada (więcej na http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada). W sytuacji gdy grubość styropianu jest mała, a w Pana przypadku to zaledwie 3 cm lub styropian w ogóle nie został zastosowany, wówczas należy dom docieplić przy użyciu styropianu grafitowego Termo Organika z linii Termonium, zamocowanych w kompletnym systemie ociepleń. Grubość styropianu nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm, a jeżeli jest możliwość to nawet więcej 15 lub nawet 20 cm. Prace wykonuje się w taki sam sposób jak przy ocieplaniu budynku którego ściana zewnętrzna jest z jednego pustaka.    
  • Jak mogę nie pozwolić - przecież zapytałeś!!!   Jak wyżej napisałem - już odpowiedział... Może jeszcze coś dopowie, kto wie...   Łajna na bucie nie miałem jakoś za mojej pamięci, więc tego nie ogarniam... Ty jak widać masz to przetrenowane... Nachalnych panienek też nie ogarniam... nie musiałem ich się pozbywać... Ty jak widać masz to przetrenowane...   Hmmmm...
  • Jesteś, jak łajno na bucie. Trudno się ciebie pozbyć! I nachalny, jak niektóre panienki. A nastepne zdanie nie jest odpowiedzią na moje pytanie - ale możesz nie ogarniać, rozumiem. Dlatego nie pytam ciebie. Nie znasz się na tym. Nie dość, że krytykujesz, gdy ktoś ma inne zdanie - to jeszcze nie pozwalasz pytać. Nawet Eksperta. Starcze fanaberie?    Pytałem Eksperta Pruszyński. Eksperta. I czekam na odpowiedź.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...