Skocz do zawartości

Ważność pozwolenia na budowę a rozpoczęcie inwestycji


Recommended Posts

Ile czasu ważne jest pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego? Czy aby nie utracić ważności pozwolenia na budowę wystarczy np. postawić płot wokół terenu, czy też należy wykonać czynności dotyczące samego budynku (rozpocząć jego budowę)? Proszę również o podanie podstawy prawnej.
Link do komentarza
Pozwolenie na budowę jest ważne 2 lata. Oznacza to, że w tym terminie należy budowę rozpocząć, ale niekoniecznie zakończyć, nie wolno także przerwać robót na dłużej niż 2 lata. Gdy pozwolenie wygaśnie lub przerwa była za długa, trzeba się starać o nowe lub o pozwolenie na wznowienie robót.

Proszę także odwiedzić naszą stronę internetową wdziale Działka pod adresem https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka

oraz

https://budujemydom.pl/abc/539/
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Podzielę się taka jedna refleksją
Pozwolenie na budowę faktycznie może nigdy nie wygasnąć, wystarczy raz na 2 lata dokonać jednego wpisu w dzienniku budowy, a to przy dobrej woli którejkolwiek z 4 uczestnikó procesu budowlanego jest bardzo proste .
Odnośnie decyzji o wznowieniu robót to mogę powiedzieć, że kilka razy szybciej uzyska się pozwolenie na budowę (jak nie będzie trzeba decyzji środowiskowej, i innych takich specjalistycznych uzgodnień)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Pozwolenie na budowę jest ważne 2 lata. Oznacza to, że w tym terminie należy budowę rozpocząć, ale niekoniecznie zakończyć, nie wolno także przerwać robót na dłużej niż 2 lata. Gdy pozwolenie wygaśnie lub przerwa była za długa, trzeba się starać o nowe lub o pozwolenie na wznowienie robót.

Proszę także odwiedzić naszą stronę internetową wdziale Działka pod adresem https://budujemydom.pl/budowlane-abc/dzialka

oraz

https://budujemydom.pl/abc/539/


Witam,
Czy wygasłe pozwolenie na budowę może jednak posłużyć w pewnych sprawach za precedens ?
Moja działka ma 9 m szerokości. W odległości 20 cm od granicy stoi dom 2,5 kondygnacji z płaskim dachem. 10 lat temu wydano (poprzedniemu właścicielowi działki) pozwolenie na dobudowanie bliźniaka. Budowa nigdy nie została rozpoczęta. Pozwolenie już jest nieaktualne a w ścianie domu jest okno. Właściciel tego domu kiedyś się zgadzał na bliźniaka, dzisiaj już nie. Nie jest to jedyne okno do pomieszczenia ale jedyne w tej ścianie...Czy jest prawo, które pozwala jednak na zbudowanie takiego bliźniaka ( ewentualnie odwołując się do nieaktualnego pozwolenia na budowę?) i zamurowanie okna sąsiada ? Moja działka jest budowlana z miejscowym planem zagospodarowania.
Z góry dziękuję za pomoc w rozwianiu wątpliwości.
Pozdrawiam serdecznie.
Link do komentarza
Wygasłe pozwolenie na budowę nie ma żadnego wpływu na aktualne możliwości zabudowy. Istotne jest natomiast czy sąsiedni budynek został zbudowany zgodnie z pozwoleniem na budowę - prawdopodobnie nie, bo ściana z oknem powinna znajdować się 4 m od granicy działki. Trzeba też sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dopuszczona jest zabudowa bliźniaczą na tym terenie. Jeśli tak to można będzie wystąpić o wydanie pozwolenia na budowę.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Nie widać żeby siadał. Przynajmniej patrzę po chudziaku że jest na tym samym poziomie
    • Duży błąd. Moja zona przez lata prowadziła tematy remontów w spółdzielni i mówi, że w takiej sytuacji winniście wszyscy iść na zebranie najpierw osiedlowe, a później Walne i wyrzucić zarząd na zbity pysk. U nas w mieście miałbyś o zrobione za darmo.   Przede wszystkim balkon najczęściej traktowany jest jako element elewacji, a więc część wspólna, dlatego niezależnie od własności mieszkania, zarządza nim ten, kto zajmuje się elementami wspólnymi. A to o czym Ty piszesz, to są bardzo rzadkie przypadki i raczej nie w spółdzielniach a w wyjątkowych wspólnotach. Dlatego pytałem o zarządzającego budynkiem. W spółdzielni to niemożliwe.
    • Przyjrzyj się jak mają zrobione to zabezpieczenie, porozmawiaj z właścicielami balkonu...   Rozmawiaj w spółdzielni... może planują jakieś remonty i może to uwzględnią w swoich planach...   Balkon - o ile nie jest to inaczej w akcie notarialnym sformułowane - jest własnością spółdzielni i ona powinna wadę usunąć...   Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na tych balkonach okapników blaszanych zamontowanych pod wylewką na balkonie... A na Twoim balkonie, za balustradą widać obróbkę blaszaną?   Wszystkie  balkony, które remontowałem u nas, mają obróbkę blaszaną i co najwyżej była potrzeba wymiany blachy, co wiązało się z ingerencją w płytę balkonową, dodatkowym doszczelnianiem, nową - albo fragmentem nowej wylewki i ponownym układaniem płytek na podłodze balkonu... Tym powinna zająć się firma, zatrudniona przez spółdzielnię, albo inny wykonawca, który wystawi fakturę, a spółdzielnia rozliczy tę fakturę... W moim przypadku spółdzielnia miała jakieś ryczałty, zwracane mieszkańcom...   O ile Spółdzielnia nie będzie chciała z jakichś tam powodów zadziałać, i jak będziesz już tam na własną rękę coś kombinował - po zakomunikowaniu tego zarządcy budynku - możesz zamontować (lub to zlecić) kapinos - pas blachy wzdłuż krawędzi "sufitu" balkonu, wystający na zewnątrz balkonu, z małym spadkiem i doszczelniony od zewnątrz silikonem dekarskim...  Do tego potrzebna będzie dość długa drabina, z której dostaniesz się na wysokość balkonu na drugim piętrze... albo zwyżka - tak byłoby najbezpieczniej...  
    • Spółdzielnia mieszkaniowa, podejrzewam że będą mieli gdzieś, u mnie w bloku większość balkonów tak wygląda że są łuszczenia na sufitach , to samo na osiedlu, raczej mieszkańcy sami ogarniają we własnym zakresie 
    • A więc najlepiej byłoby leczyć przyczynę, a nie objawy. Tak jak wspomniałem w poście #2. Trzeba uniemożliwić napływ wody na powierzchnię sufitu balkonowego. Kto administruje budynkiem?   Być może jest to temat do rozwiązania przez Administratora.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...