Skocz do zawartości

problem z wodami gruntowymi


rentgen

Recommended Posts

[attachment=6159:bez_tytu_u.JPG]Witam !

Mam taki pomysł na wysokie wody gruntowe. Jeżeli wykopie wkoo domu 4 studnie które dotrą do wód gruntowych i wrzuce tam pompy które wypomuja nadmiar wody do rowu melioracyjnego czy jest szansa że wody wokół domu nie bedzie ?? czy jest wogóle możliwość wypompowac takie ilości wody i czy zda to egzamin ?

Wiem że ludzie robią takie studzienki wewnątrz domu i stamtąd pompują, z tym że czytałem że woda zerobi sobie cieki wodne pod domem co zagraża obsunięciem się budynku, dlatego chciałem zrobić to na zewnątrz. Czy ta woda bedzie na tyle szybko ściekac w miejsce tych studni ??

załączam rysunek pogladowy jakby mnie ktoś nie zrozumiał.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
teoretycznie to co nawyżej obniżysz jej poziom, a nie że jej nie będzie
a praktycznie? to się wylicza, bo niekoniecznie 4 stykną, kwestia z jakiego obszaru jedna studnia zbiera wodę, jak wydajnie, jakie to grunty, itp itd, fachowo to się tworzy dokumentację hydrogeologiczną czy jak to się zwie
zresztą zrzut do rowu powinien też być uzgodniony (czyli zgoda na ten zrzut właściciela rowu),
w Twoim przypadku lepiej to połączyć z drenami, wtedy odbiór wody z okolic chałupy będzie wydajniejszy
zapewne upierasz się na piwnicę, czyli i tak nie ominie Cię zabawa w porządną izolację wodoszczelną

może lepiej wynieść budynek wyżej, bądź zrezygnować z piwnicy?
kwestia co tam masz i ch chcesz robić, jaki poziom wód gruntowych itepe, itede

co do studni w chałupie to jest zasada, że wodę to się od chałupy "odciąga", a nie "zaprasza", co niektórzy jednak tego nie rozumieją :-/
Link do komentarza
No właśnie tego sie boję że tejwody bedzie tak dużo że albo nie bede w stanei tego wypompować albo zabrnkrutuje za rachunki za prąd.

Teren mam gliniasty nieprzepuszczalny.
Na piwnicy zależy mi bardzo. W zasadzie to budowałem ten dom włąsnie dla tej piwnicy.

To mówisz że jeszcze dren by sie przydał między tymi studzienkami hmmm.....

W sumie dren mam. to bym musiał zrobic ta opaskę troche dalej od domu.
Link do komentarza
Budowałem dla piwnicy bo tam chciałem zrobić salkę kinową- moje marzenie od zawsze. A tu całyczas woda

Izolacja pionowa fundamentu jest i ona chyba działa bo ściany nie są mokre.
Gorzej z izolacja poziomą. Co znaczy wynieść budynek w górę ?? Zrobić jeszcze jedną wylewkę w piwnicy ?? Raczej nie bardzo bo wyskosć piwnicy to 2.20.

Drenaż wokół domu bardzo dobrze odprowadza wode bo widziałem jak się wleało do studni, to dlaczego ten dalszy i głębszy drenaż nie wiele da twoim zdaniem ??
Link do komentarza
No cięzko heheh .

to może pokolei.

Budynek stoi. MIeskzam w nim od grudnia. Drenaz opaskowy jest zrobiony poniżej piwnicy i działa bo zakończony jest studzienką z pompą. Jednak przy ostatnich anomaliach pogodowych woda zaczeła się wciskać między podłogę a ścianę i zalewa mi piwnice. W piwnicy są wylewki z folią pod spodem mimo to woda wyciskana jest nawet na środku podłogi.
Miałem nadzieje że po tej powodzi szybko sięto ustabilizuje a tu po tygodniu upałów nie widać poprawy. Codziennie wynosze kilka wiader z piwnicy. Dodam że przy kopaniu pod fundamenty nie było wody w dołach a teraz ona jakoś nie może zejśc. To chyba tyle
Link do komentarza
Cytat

[attachment=6159:bez_tytu_u.JPG]Witam !

Mam taki pomysł na wysokie wody gruntowe. Jeżeli wykopie wkoo domu 4 studnie które dotrą do wód gruntowych i wrzuce tam pompy które wypomuja nadmiar wody do rowu melioracyjnego czy jest szansa że wody wokół domu nie bedzie ?? czy jest wogóle możliwość wypompowac takie ilości wody i czy zda to egzamin ?

Wiem że ludzie robią takie studzienki wewnątrz domu i stamtąd pompują, z tym że czytałem że woda zerobi sobie cieki wodne pod domem co zagraża obsunięciem się budynku, dlatego chciałem zrobić to na zewnątrz. Czy ta woda bedzie na tyle szybko ściekac w miejsce tych studni ??

załączam rysunek pogladowy jakby mnie ktoś nie zrozumiał.


a w jakim celu chcesz walczyć z żywiołem ?
mieszkasz do tej pory i podniosły sie wody gruntowe czy tez chcesz walczyć z wodą aby sie wybudowac ?
bo oszyszyc teren mozna w prosty sposób wustarczy jedna studdnia ,dobra pompa ,pare obiczeń i magik z kijkiem aby nie po gorszyc sytuacji
ale z doswiaczenia wiem że z tym żywiołem sie nie walczy ,bo technika bywa zawodna a nieszczęście w tedy gwarantowane
ale jak teraz doczytałem że dom juz stoi to proponuje jedno sprawdzone dziłanie

-magik z kijkiem aby wyznaczyć gdzie wody nie ma
-wykopać studnie na ok 6m głebokości ,o pompe ktora toa wode gruntową wypompuje w dwa dni i do czasu uszkodzenia pompy bedziesz miał spokój z wodą
Link do komentarza
Witam serdecznie,
Po przeczytaniu artykułu niestety podstawową rzeczą jaką trzeba ustalić jest wysokość wód gruntowych oraz dokładny typ gruntu. W ofercie posiadamy systemy rozsączania, które umożliwiają zagospodarowanie wody opadowej w gruncie, jednak ta woda jest uprzednio zbierana z jakiś powierzchni- np. dachu, parkingu. Woda gruntowa w terenie działki do tych opadów już nie należy ponieważ zasada jest taka, że rozsączanie odbywa się w gruncie chłonnym wolnym od wody.

Jeżeli grunty są nieprzepuszczalne czyli jest sama glina to niestety nic nie jestem w stanie zaproponować. Warto jednak się upewnić jak jest dokładnie ponieważ- po pierwsze często bywa, że gliny są powiązane z jakimiś innymi typami gruntów umożliwiającymi przeprowadzenie rozsączania. Po drugie to przekrój typów gruntów może być taki, że glina jest na wysokości np. 1,5 – 2,5 m ppt. a poniżej jest piasek i wtedy wystarczy głębiej dokonać zabudowy systemu rozsączania. Podsumowując profesjonalne badania geologiczne są tutaj wymagane aby móc cokolwiek powiedzieć.

Po drugi jeżeli wody gruntowe są wysoko, tzn. około 1m ppt. to również nie jestem w stanie nic zaproponować.

Aby cokolwiek móc zaproponować muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki:

- woda gruntowa umożliwiająca zabudowę

- grunty w jakich będzie zabudowywany system rozsączania muszą być chłonne.

Jeżeli obydwa w/w warunki będą spełnione to nie ma problemu aby dokonać bezpłatnych obliczeń i zaproponować któryś z systemów rozsączania. Dodam tylko, że bez względu na to jaki rów się wykopie to jego wydajność w stosunku do przyjmowanej wody będzie mniejsza od któregokolwiek z systemów rozsączania.

W przypadku zainteresowania systemami rozsączania zapraszam na stronę www.hauraton.com.pl i w systemach zagospodarowania wód opadowych/rozsączania proszę o wybór produktów typy DRAINFIX TWIN lub DRAINFIX BLOC.

Z poważaniem.

Maciej Jakowiecki

Link do komentarza
Cytat

No cięzko heheh .

to może pokolei.

Budynek stoi. MIeskzam w nim od grudnia. Drenaz opaskowy jest zrobiony poniżej piwnicy i działa bo zakończony jest studzienką z pompą. Jednak przy ostatnich anomaliach pogodowych woda zaczeła się wciskać między podłogę a ścianę i zalewa mi piwnice. W piwnicy są wylewki z folią pod spodem mimo to woda wyciskana jest nawet na środku podłogi.
Miałem nadzieje że po tej powodzi szybko sięto ustabilizuje a tu po tygodniu upałów nie widać poprawy. Codziennie wynosze kilka wiader z piwnicy. Dodam że przy kopaniu pod fundamenty nie było wody w dołach a teraz ona jakoś nie może zejśc. To chyba tyle


no to Kolego klapa
skoro jest drenaż i działa, to działa niewydolnie, czyli nie potrafi skutecznie zabrać tej nieszczęśnej wody
powstaje parcie wody gruntowej, która przeciska się tam gdzie tylko może
folia jest izolacją pwilg - nie pwod, naprawdę nie widzę zalet ŻADNYCH folii w takich układach
problemu się nie pozbędziesz jeżeli:
a) nie porawisz działania drenażu
b) nie wykonasz porządnej izolacji p.wod w posadzce
i oba warunki raczej trzeba spełnić łącznie

drenaż - jeżeli jest jak piszesz, poniżej piwnicy, to może oznaczać, że albo jest zamulony, albo (i) nie został porządnie obsypany, materiałem filtrującym (znaczy się nie zbiera całej wody, nie obniża jej poziomu poniżej posadzki w piwnicy)
izolacja posadzki - nic nie poradzisz, ja bym skuł posadzkę, wykonał porządną izolację (papa bądź specjalne masy)
łącząc ją z izolacją poziomą ściany piwnicy (mam nadzieję, ze taka jest, najlepiej zrobić odkrywkę)

jeżeli woda sączy Ci się na łączeniu ze ścianą a nawet i na środku posadzki, to przedostaje się właśnie na łączeniu ściany i posadzki i albo płynie po folii i wypływa na środku posadzki, albo folia jest dziurawa bądź jest tam jej zakład i równiez to powoduje wypływanie wody, bezpośrednio spod chudego

nie ma co się łudzić, jeżeli teraz jest takie parcie wody to żadnymi półśrodkami tego nie załatwisz

ps
z czego masz ściany? masz jakąś izolację pion ścian?

ps 2
magika z kijkiem to bym kijkiem, tym lub lepszym... Edytowano przez Barbossa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Z tym drenażem niedrożnym to troche nie chce mi sie wierzyć. Jeszcze nie widziałem żeby z takimimpetem leciała woda z drenazu ( studnia napełniała się w 20 minut do pełna). Co prawda był moment że perzestała kapać przy tej tygodniowej pogodzie) a w piwnicy dalej cisnęło, ale przy każdym deszczu znowu drenaż odbiera wode wiec uznajęże jest drożny. Tylko to mnie dziwi skąd ta woda tam jest pod domem jeżeli drenaż ledwo co kapał. W jednym pomieszczeniu zrobiłem izolacje na posadzce jakaś folią w płynie dwuskałdnikową i taśme położyłem między scianą a podłogą. Duza cześc wyciskanej wody jest zatrzymana (gdzieniegdzie wycieka - taśma się odkleiła) ale to cisnienie jest tak duze ze na podłodze porobiły się bąble z woda w środku.natomiast w drugim pomieszczeni - kotłowni jest dalej tragedia. Ściany są suche wiec woda opadowa nie robi mi krzywdy. tylko ta woda gruntowa. Dodam że całą wieś chyba jest bardzo namoczona bo woda w zasadzie stoi wszędzie - na polach w rowach i nic sie nie poprawia.

jezeli chodzi o teren, bo ktoś tu pytał, to jerst to glina i przynajmniej glina jest z 2,5 metra w dół.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...