Skocz do zawartości

Kiedy najpóźniej można zczynać budowę w naszym klimacie ?


Recommended Posts

Napisano
Załatwianie pozwolenia na budowe bardzo się przeciągneło
i dopiero z początkiem października mógłbym rozpocząć budowę.
Czy to jeszcze dobra pora na rozpoczęcie budowy, żeby
ją można było przerwać na zimę na jakimś sensownym etapie?
Napisano
Witam
Sam zobacz jaką mamy pogodę jak tka dalej pujdzie to we wrześniu będą przymroski.
Ale do rzeczy budowę zaczynasz od fundamętu (ławy albo płyta) i po ich wylaniu powinieneś odczekać aż beton stwardnieje 30 dni (żadko kto tyle czeka ale im zimniej tym tego okresu nie powinno się skracać), czyli zaczełeś w październiku odczekałeś i masz już listopad gdzie mamy mrozy w nocy i teraz zabierasz się do robienia ścianki fundamentowej.
Czy myślisz że można wykonywać jedną z najważniejszych części domu w takich warunkach?
A jak bedziesz kładł hydroizolacje w mróz czym obsypiesz wykopy zamarzniętą ziemią, ajak je wtedy zagęścisz?

oczywiście pogoda może nie być aż tak kapryśna, ale to tylko wie "Baca"

pozdrawiam
Napisano
Ja na twoim miejscu przygotowałbym się do wylania ławy fundamentowej i postawienia fundamentu. Mrozy nie powinny spadac poniżej -5, a przed tym można się zabezpieczyć dodając do betonu plastyfikatorów. Nie sprawdzałem tego osobiście ale widziałem na innych budowach, że przy większych przymrozkach fundamenty osłaniano przed mrozem czarną folią budowlaną (na noc) a w dzień gdy ciepło kontynuowano budowę. Słyszałem ale nie sprawdzałem, że warto wylać ławę, postawić fundamenty, zaizolować i obsypać ziemią przed zimą by ich mróz nie "wysadził". Jeśli nie zdąży się wykonać fundamentów widziałem jak snopkami siana przykrywa się fundamenty na nich czarna folia budowlana.

Jeśli jesień będzie ciepła to najważniejsza część domu będzie wykonana, a warto po wykonaniu fundamentów odczekać (przeczekać zimę) by fundamenty się "ustabilizowały".
Napisano
Witam
Jeżeli zdecydujesz się wykonać fundamenty w tym roku to powinieneś wykonać je w całości i zasypać, gdyż wykopu nie powinno się zostawiać zbyt długo odsłoniętego, a to z powodu, że grunt w wykopie może ulec rozluźnieniu, a to wpłynie na osiadanie.
pozdrawiam
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Ja też dostałem tydzień temu pozwolenie i mam zamiar zrobić jeszcze w tym roku fundamenty.
Teraz jes w miarę sucho (u mnie jest stosunkowo wysoko woda gruntowa) i wykonanie fundamentów jest jak najbardziej możliwe. Na wiosnę po roztopach musisz poczekać aż podeschnie ziemia i zaczniesz budowę w kwietniu, albo maju. A mając gotowe fundamenty wejdziesz w marcu.
Co do jesiennych prac fundamenty wylweasz, za dwa dni izolujesz i murujesz ścianki fundamentowe, wyprowadzasz rury do instalacji zasypujesz i wykonujesz posadzkę - i tak zostawiasz na zimę. Na wiosnę jak miną mrozy (najczęściej w połowie marca możesz zaczynać dalej, a fundamenty w zimie ci się ustabilizowały i częściowo osiadły- co jest korzystne dla dalszej budowy.
Jak masz jakieś przemyślenia na ten temat to pisz może ja też skorzystam.

p.s.
Ja rozpoczynam swoje fundamenty 20.10.2005 - do końca listopada nie będzie mrozów ( a jak się zdarzy -2 czy -5 w nocy to nie problem)
Napisano
Pogoda w tym roku sprzyja budowlańcom , dokońca listopada nie będzie mrozów poniżej -5 . Można śmiało wylewać fundamenty oraz lać płytę betonową. W okolicy gdzie mieszkam zaczynają dopiero budowę.
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
Napisano
Dzisiaj buduje się przez cały rok.
Są co prawda lepsze i gorsze miesiące do prac ale to inwestor narzuca kiedy chce mieć obiekt skończony
Każdy materiał można stosować w odpowiednich warunkach atmosferycznych
I tylko o tym należy opamiętać

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...