Skocz do zawartości

Stropy monolityczne - zalety i wady


Recommended Posts

Gość pinio
Napisano
Pytanie odnosnie stropu monolitycznego.Jak sie ma cena 1m kwadratowego stropu lanego do 1m kwadratowego stropu drewnianego..
Gość norbiwolow
Napisano
i jak wygląda cena w stosunku do terivy ?????...
Napisano
tak jak wyżej napisałem - jak ma się monolit do popularnej terivy - chodzi mi głównie o koszty materiałowe - nie uwzględniające robocizny która przy monolicie bedzie zdecydowanie droższa
  • 3 miesiące temu...
Napisano
Na monolicie koszt 1m2 SAMEGO stropu (bez wieńca) wygląda następująco: - 1mb pręta zbrojeniowego fi12mm waży ok. 0,89kg * przy rozstawie co 10 cm daje 20mb/1m2 czyli 17,8kg * przy rozstawie co 15 cm daje 13,3mb/1m2 czyli 11,9kg - doliczyć należy deskowanie, las stempli.. TERIVA - 45 do 55 zł/m2 materiałów (belki, pustaki, siatka zbrojeniowa) - rzadziej rozstawione podpory (do rozpiętości 4m - 2 podpory) - można wykorzystać też kształtki wieńcowe (szalunek tracony) - niweluje podpory przy ścianach oraz deskowanie wieńca....
  • 2 lata temu...
Napisano (edytowany)
Osobiście robiłem strop monolityczny( lubię solidne rozwiązania), moim zdaniem lepsze to niż uważanie przy wierceniu dziur w suficie aby nie zrobić sobie dziury wielkości pustaka?!, nie wspominając już o klawiszowaniu.
Budowałem na równi z kolegą-sąsiadem, powierzchnię stropu mieliśmy praktycznie identyczna i koszta były praktycznie identyczne. Teriva wymaga uniesienia na ścianach, dodatkowego zbrojenia no i oczywiście dokładności przy wylewaniu górnej warstwy aby była równa w każdym miejscu, bo przecież nie ma tego tam za dużo. Na swoim monolicie mogę parkować czołg koszta wyszły mnie takie same co sasiada, jedynie pomijając deskowanie, ale wykorzystałem je do deskowania dachu(dokupiłem tylko metr desek). Więc uważam, że jeśli mówimy o kosztach to nie będzie tutaj specjalnej różnicy. Problem może być tylko przy doborze ekipy budowlanej, bo terivę to i małpa ułoży, a do monolitu to trzeba mieć fachowców, ale do budowy domu to warto mieć fachowca, a nie małpę. Edytowano przez dambialy (zobacz historię edycji)
  • 6 lata temu...
Gość grzechuuu
Napisano

Nie zawsze warto robić monolity - to jest rozwiązanie pewnie i lepsze technicznie, ale jednak 1.5 do 2 razy droższe od np. stropu gęstożebrowego. Czasochłonność też zdecydowanie na niekorzyść monolitu. Ale generalnie stropy monolityczne to rozwiązanie bardziej uniwersalne, dające możliwość zrobienia większych rozpiętości czy większą dowolność stawiania ścian działowych. Ale to ciągle jest temat do rozważenia pod kątem potrzeb danego inwestora. Moim zdaniem jakieś 3/4 domów jednorodzinnych da się spokojnie zrobić alternatywnymi i tańszymi metodami konstrukcji stropów.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...