Skocz do zawartości

Kotłownia w budynku gospodarczym ?


Recommended Posts

Witam,. jestem na etapie budowy domku jednorodzinnego, obecnie mam stan zero (fundamenty). Projekt domu był indywidualny, i jakoś przeoczyłem temat kotłowni, z uwagi na brak sieci gazowej będe chciał użyć kocioł na groszek i tutaj wymiary kotłowni (2m x 3,15m) ograniczają zastosowanie takiego kotła, ponieważ jakby go nie obrócić to zawsze brakuje miejsca na wyjęcie ślimaka czy też na wygodną obsługę (czyszczenie) itp. Z uwagi że już klika osób na forum wypowiadało się że mają kotłownie poza domem mieszkalnym, będę chciał umieścić piec w budynku gospodarczym. Czy taki wariant się opłaca, jaka powinna być maksymalna odległość pieca od pomieszczeń mieszkalnych ??
Chciałbym także zastosować ogrzewanie podłogowe - gdzie wtedy znajduje się "centrala" rozprowadzająca, czy wówczas trzeba będzie doprowadzić ciepłą wodę do "kotłowni" (jaką obecnie mam w planach) u z niej dopiero rozprowadzenie podłogówki na poszczególne pomieszczenia ?
To samo pytanie dotyczy zasobnika na wodę użytkową i całej instalacji - w jaki sposób trzeba będzie wówczas rozplanować całą instalację ??
Gdzie będzie zawór 4-drogowy ??
Gdzie wówczas powinien być umieszczone naczynie wzbiorcze ??
I kolejna sprawa - w projekcie kotłownię mam w dom, jakie procedury papierkowe powinien zrobić aby przenieś kotłownie do budynku gospodarczego, czy to wymaga zgłoszenia w starostwie i zmiany w pozwoleniu na budowę ? Czy wystarczy tylko zmiana naniesiona przez kierownika budowy ?
Jeśli umieszczę piec w innym budynku wówczas zyskam dodatkowe "czyste" pomieszczenie, które będę chciał wykorzystać na np. pralnię, itp.
Do pytania załączam rzut działki.

Dzięki za odpowiedzi.
Piotr

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Na postawienie budynku gospodarczego potrzebne jest projekt - przynajmniej uproszczony - gdyż zależnie od jego powierzchni (do 25 m2 lub powyżej) budowę można rozpocząć na podstawie zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę.

Przy zlokalizowaniu kotłowni poza domem mieszkalnym należy zadbać o zminimalizowanie strat ciepłą na drodze przesyłu, a więc zlokalizować je możliwie blisko a rury dobrze ocieplić.

W kotłowni warto zlokalizować wymiennik ciepła, co pozwoli na obniżenie temperatury wody zasilającej budynek a wiec i mniejszych strat ciepła. Natomiast lokalizacja innych elementów układu grzewczego zależeć będzie od konkretnej konfiguracji instalacji c.o. i c.w u.
Link do komentarza
Ja posiadam projekt zarówno na dom jak i na budynek gospodarczy, który będzie pełnił także rolę garażu na dwa samochody oraz ma dwa dodatkowe pomieszczenia z czego jeden będę chciał wykorzystać na kotłownię którą będę chciał "przenieść" z budynku mieszklanego, a "kotłownię" z planów domu będe chciał przemienić w pralnię czy coś podobnego. W planach kotłownia jest w budynku mieszkalnym, czy takie "przenoszenie" jej do innego budynku wymaga jakiś dodatkowych spraw papierkowych ? Czy tylko wystarczy zmiana naniesiona przez kierownika budowy ?

Piotr
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
1 godzinę temu, mat1234 napisał:

Jak sie sprawdza takie ogrzewanie ile kosztuje zamontowanie takiego ogrzewania

Na pewno grzeje.

A ile kosztuje? to zbyt ogól ie zapytałeś, bo może kosztować  5 tys ale i tez 30 tys albo i 50 tys.

Doprecyzuj zapytanie wtedy można będzie odpowiedzieć coś konkretniejszego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Co sprawia, że zegarki Audemars Piguet są wyjątkowe dla mieszkańców Warszawy? Dla wielu klientów z Warszaw https://expertyco.com/pl/catalog/audemars-piguet/ zegarki Audemars Piguet to nie tylko czasomierze, ale wyraz statusu, gustu i zamiłowania do doskonałości. Ich niepowtarzalny charakter, ręczne wykonanie i prestiżowy wizerunek sprawiają, że są chętnie wybierane przez osoby ceniące najwyższą jakość.
    • teraz to może lepiej zaproponować i ze 350 PLN/m2, a nie propozycja obniżenia ceny 50 PLN/m2 z 2019r. a jak handlarz nie sądzisz, że już opylił tę działkę i temat nieaktualny? nie wróżę sukcesów
    • chyba rozgraniczenia, ewentualnie wznowienia granic, ale to już technikalia
    • Cześć! Sprzedaż działek może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli są one nieuzbrojone. Oto kilka pomysłów, które mogą pomóc Ci przyspieszyć sprzedaż: Zrewiduj cenę – Może warto rozważyć delikatne obniżenie ceny. 50 zł/m2 to rozsądna kwota, ale rynek może mieć inne oczekiwania. Sprawdź ceny podobnych działek w okolicy, może Twoja cena jest wyższa niż średnia. Wyróżnij ofertę – W ogłoszeniu warto zaznaczyć plusy działek, takie jak dostępność mediów w pobliżu. Zwróć uwagę na przyszły potencjał (np. możliwość rozwoju okolicy, planowana inwestycja w infrastrukturę). Zrób atrakcyjne zdjęcia i pokazuj działki z różnych perspektyw. Dodatkowe działania marketingowe – Zainwestuj w reklamę na lokalnych portalach nieruchomościowych oraz na Facebooku. Warto też dodać ogłoszenie na stronach tematycznych związanych z działkami budowlanymi. Spróbuj z profesjonalistami – Jeśli nie masz odzewu, może warto spróbować współpracy z firmą zajmującą się skupem nieruchomości. Dzięki nim możesz szybko sprzedać działki bezpośrednio, nawet jeśli cena będzie niższa. Firma, jak abcskupnieruchomosci.pl, może pomóc Ci w tej kwestii – oferują szybki proces i bez zbędnych formalności. Rozważ podział działek – Jeśli jest to możliwe, podział na mniejsze działki może zwiększyć atrakcyjność oferty. Mniejsze działki są łatwiej sprzedawalne i mogą przyciągnąć większą liczbę chętnych.
    • prawdopodobnie z większej łatwości rozróżnienia geodezyjnego czy idzie wzdłuż granicy czy jest cofnięte niż gdyby było cofnięte o 2 cm .
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...