Skocz do zawartości

Murek oporowy


Recommended Posts

Witam
Do murku oporowego chcę przykleić z jednej strony i od góry płytki klinkierowe, z drugiej strony ma przylegać ziemia.
Czy są tu potrzebne jakieś hydroizolacje? Jak tak to jakie i gdzie?
Dodam że murek stoi na ławie i jest oddzielony od niej papą

Dzięki za pomoc
pozdrawiam
Link do komentarza
Od strony, gdzie murek będzie stykał się z gruntem, konieczne jest wykonanie powłoki przeciwwilgociowej w postaci 2 - 3 warstw lepiku asfaltowego lub emulsji asfaltowo-kauczukowej (lepsze rozwiązanie). Izolacja ta chronić będzie przed wnikaniem wody opadowej w konstrukcję i trwałym jej zawilgoceniem. Konsekwencją zawilgocenia muru mogą być wykwity solne pojawiające się na powierzchni okładziny klinkierowej w wyniku odparowywania wody zawierającej różne rozpuszczone w niej związki chemiczne. Inne zagrożenie związane z zawilgoceniem muru oporowego to możliwość odspajania się płytek , gdy nagromadzona pod okładziną woda zamarznie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Mur oporowy o takiej wysokości musi być odpowiednio zaprojektowany ze względu na znaczne parcie gruntu. Najczęściej są to konstrukcje żelbetowe o przekroju w kształcie litery L, fundamentowane poniżej strefy przemarzania gruntu. Zlokalizowanie studni chłonnej przy stopie takiego muru jest możliwe pod warunkiem, że napływająca do studni woda nie będzie powodować podmywania posadowienia muru.
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
Cześć

Odświeżę troszkę temat:)

Muszę zrobić mur oporowy długość 35m i wysokość od 30cm do 160cm. W końcowej części muru gdzie wychodzi już około 80cm i dalej rośnie, mur podzielę na dwie części i wykonam dwustopniowo aby było estetycznie i żeby mur nie był tak bardzo wysoki.

Mam pytanko odnośnie postawienia tego muru. Będę wykonywał go sam z pomocą murarza i chciałem aby obniżyć koszty wykonać go z bloczków betonowych które później obłożę jakąś okleina kamienna lub kostką granitową i postawię go oczywiście na ławie fundamentowej (będzie zbrojona tylko pod murkiem powyżej 50cm)

Czy ktoś z Was budował murek oporowy z bloczków i czymś go później obkładał? Jak to się spisuje i czy tak można zrobić?
Co byście polecili do wykończenia tego murku? Edytowano przez Przemo1977 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...