Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Tomek2

Od działki rolnej do budowlanej?

Recommended Posts

Witam, moje pytania rodzą się od samego początku, mianowicie Teściu jest rolnikiem, chce podarować nam (mnie i mojej żonie) działkę rolną o pow. ok. 14 arów.
Pyt.1. Czy może Teść ją przepisać na nas oboje czy tylko na żonę (jako na córkę).
Pyt.2. Czy są jakieś przepisy określające jaką powierzchnie rolnik może przekazać (wszystko jako gospodarstwo czy kawałek dla jednej osoby)
Pyt.3. Nie jestem rolnikiem i czy jest jakiś sposób na uzyskanie warunków zabudowy na tą działkę (rolna, pow.14ar., do najbliższego zabudowania ok.200m), nie jest uzbrojona. Działka jest położona przy głównej drodze, powstaje osiedle nowych domów jednorodzinnych, prawdopodobnie rolnicy, bo podobno tylko w ten sposób mogli uzyskać pozwolenie na budowę, a planu zagospodarowania przestrzennego w gminie nie ma i na razie nie będzie.
Proszę o podpowiedź - poradę, albo gdzie mogę uzyskać pomoc w tej sprawie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Teść może w formie darowizny przekazać działkę na rzecz dowolnej osoby lub osób i tylko w całości. Zależnie od grupy pokrewieństwa różny będzie podatek od wartości darowizny - w przypadku przekazania całości na rzecz córki przysługuje zwolnienie od podatku. Natomiast w sprawie możliwości budowy - należy w gminie złożyć wniosek o wydanie warunków zabudowy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W 2007r tesc przekazal na mnie i moja zone dzialke o powiezchni 20 arow, Akt Notarialny byl spisany na nas oboje i nie placilismy zadnego podatku. Byc moze teraz przepisy sie zmienily, nie jestem na biezaco niestety.

Byla tam jakas kwestia niskiej wartosci tej darowizny bo to tylko pole bylo i wartosc nie przekraczala bodajze 10 000 zl.

POzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nic się nie zmieniło, zięć jest również w I grupie pokrewieństwa i w przypadku darowizny występuje całkowite zwolnienie z podatku. Trzeba tylko w ciągu pół roku poinformować o tym urząd.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Nic się nie zmieniło, zięć jest również w I grupie pokrewieństwa i w przypadku darowizny występuje całkowite zwolnienie z podatku. Trzeba tylko w ciągu pół roku poinformować o tym urząd.Jaki akt prawny się zmienił i kiedy. Zięć, synowa niestety muszą płacić podatek od darowizny, ponieważ są poza "0"grupą.
Jeżeli wartość darowizny od teściów nie przekroczy w ciągu 5 lat 9637 zł to oczywiście jako będący w I grupie zięć lub synowa nie zapłacą podatku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • A tu film instruktażowy dotyczący kołkowania:  
  • Osoby wykonujące ŚE często nie mają świadomości że istnieją bardzo proste algorytmy, które szybko weryfikują poprawność wykonania ŚE. To ŚE wykonano niechlujnie: - nie uwzględniono znacznie niższej temperatury w garażu, - nie wykazano wentylacji mechanicznej, - znacznie zawyżono (wyliczono 700 l/dziennie !!!!!) zużycie CWU, - "pokazano" przegrodę/ścianę z U =0,72 , - źle zastosowano myk z kominkiem, - zostawiono w tabelce niepotrzebne odnośniki z wyborem, - pomyłki arytmetyczne.   Uwzględniając i poprawiając tylko: - zużycie CWU, - myk z kominkiem, otrzymujemy:   Ek około 91 kWh/m2 oraz Ep około 83 kWh/m2
  • Ocieplając ściany zewnętrzne nowo budowanego domu jednorodzinnego, mocowanie  płyt styropianowych odbywa się zasadniczo przy pomocy kleju do styropianu, natomiast zastosowanie łączników mechanicznych potocznie nazywane „kołkowaniem” można pominąć, o ile projektant nie przewidział inaczej, i producent kompletnego systemu ociepleń przy pomocy którego budynek zostanie zaizolowany, przewiduje mocowanie płyt przy użyciu zaprawy klejowej. W przypadku systemu ociepleń Termo Organika można pominąć kołkowanie przyklejając płyty na kleju uniwersalnym TO-KU. O ile ściany nowego budynku wystarczy zagruntować gruntem uniwersalnym w celu zmniejszenia chłonności podłoża przed przystąpieniem do klejenia izolacji, to w przypadku domów starszych,  które ze względu na niski poziom komfortu i wysokie koszty ogrzewania wymagają docieplenia, sytuacja może wymagać zastosowania różnych wariantów mocowania izolacji, w tym kołkowania. Przed przystąpieniem do prac ocieplania ścian zewnętrznych „starego” domu wymaga się bardzo dokładnego sprawdzenia powierzchni ścian (podłoża), do których będą klejone płyty styropianowe lub inny rodzaj materiału izolacyjnego. Wykonanie oceny technicznej powierzchni ścian powinno być obowiązkowo wykonane i stanowić podstawę do wykonania projektu ocieplenia. W praktyce niestety projekt ocieplenia dla domów jednorodzinnych lub kilkurodzinnych jest wykonywany sporadycznie stąd często dochodzi do złego doboru odpowiednich rozwiązań.
  • Witajcie! Podsumujmy tegoroczne Pikniki Instalatora!

   Na Piknik przybyła rekordowa ilość gości – ponad 3000 osób. Nasi pracownicy, instalatorzy i firmy partnerskie pojawili się z rodzinami, w towarzystwie dzieci. Atrakcji nie zabrakło. W związku ze zbliżającym się Mundialem, motywem przewodnim Pikniku Instalatora 2018 była oczywiście piłka nożna! W programie imprezy znalazł się Turniej Piłkarski rozgrywany na Mega Piłkarzykach, Akademia Piłkarska oraz zawody na bramkach celnościowych i radarowych.


   Kolejny raz Partnerem Pikniku była Fundacja Viessmann „Świadomi Klimatu”, której misją jest budowanie świadomości ekologicznej oraz zapobieganie tzw. niskiej emisji. Wolontariusze Fundacji prowadzili warsztaty malowania doniczek oraz ich sprzedaż. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na statutowe cele Fundacji.

   Atrakcje dla najmłodszych!

   Dla dzieci przygotowano wielkie dmuchane zjeżdżalnie, stanowisko z malowaniem buziek, basen z piłeczkami, eurobungee. Nie zabrakło również atrakcji dla pań, jak na przykład strefa make-up i chillout, w której odbyły się warsztaty wizażu pod patronatem portalu superbabka.pl.

   Gorące podziękowanie kierujemy pod adresem wszystkich, bez których zaangażowania zorganizowanie Pikniku byłoby niemożliwe, firmom: EcoWater, Makita, Avon, Umet, oraz sklepy internetowe: Vordon, Medivon, Beautifly.

   Dziękujemy naszym Patronom medialnym !
   Do zobaczenia za rok!
  • i ma rację,  a co najwyżej można zastosować jakiś uelastyczniony i nic więcej, szkoda kasy.
 • Popularne tematy

×