Skocz do zawartości

JALA

Uczestnik
  • Posty

    68
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez JALA

  1. Cytat

    przy roznicy nakladow 40000 zl miedzy pompa a koltlem gazowym,pieniadze te trzeba brac pod uwage jako kapital ktory pracuje i zarabia.Pompa to nie tylko 'oszczednosci'.Ten kapital to liczac oszczednie okolo 2-2.5 tys zl z otsetek od kapitalu.W dodatku posiadajac dom o tych samych wlasciwosciach termo,wydatki na gaz wcale nie sa az tak dramatycznie wysokie.
    Kto sie cieszy z drozejacego gazu o 1/3 ? a prad z czego powstaje ? w dodtku podwyzki pradu maja byc jeszcze wyzsze,prosze nie zapominac



    Jeśli masz możliwość podłączenia gazu... To jestem w stanie zgodzić się z Tobą. Sam bym zastanowił się 5 razy zanim był kupił PC gdybym miał możliwość podłączenia gazu.
  2. Skarpa wysoko0ści prawie 6 metrówe, nachylenie jakieś 60%, głownie słaba ziemia i skała... planuje u jej stóp dać trawę z rolki ale spływająca ziemia spędza mi sen z powiek... Skała w miare stabilna, ale woda robi swoje - wiadomo a najbardziej własnie chodzi mi o wymywanie gliny i ziemi.

    A może ktoś słyszał o geokracie?

    Wygląda dość ciekawie jeśli chodzi o zabezpieczenie, cena nie mała, nawwt 15zl za m2... ale chyba zabezpieczenie lepsze niż geosiatka czy włóknina? Nie wiem jak zachowuje się geowłknina podczas opadów deszczu, przepuszcza całą wodę? Jeśli tak - ziemia i rak będzie wypłókiwana. Geokrata poowinna o wiele więceje jej zatrzymać...
  3. właśnie najbardziej mi chodzi o to, żeby ziemia nie spływała ze skarpy... nachylenie jest dosc spore, skarpa też nie mała... możesz dać przykład jakiejś sprawdzonej geosiatki?
  4. mam licznik dwutaryfowy a zużycie średnio 50 na 50 dlatego dałem średnia 35gr. Mam kolektory poziome 800 metrów ze względu na kamienisty teren. To mój pierwszy sezon, więc budynek świeżo po budowie, nie wiem czy 400zl dla Ciebie dużo czy mało za ogrzewanie, dla mnie to mało, za porównanie mam domy znajomych, którzy maja właśnie olej, gaz propan-butan itp itd... Inna sprawa, u mnie w domu 24h chodzi wentylacja mechaniczna, widziałem domy, które ogrzewane są tanio ale nie wietrzone co skutkuje wiadomo czym. Nie mówię, że Ty nie wietrzysz, nie przeczę, że tyle Cie kosztuje ogrzanie. Jednak jeśli tyle Cie kosztuje ogrzanie podobnej powierzchni domu to gratuluje. Ja wole płacić co 2 miesiące po 800zl niż jednorazowo 3000 icon_wink.gif już wole niech pieniądze będą na lokacie choćby 5% icon_wink.gif ale to szczegół./ Nie namawiam nikogo do pompy ciepła, nie twierdze, ze inne rozwiązania są złe. Wszystko jest dla ludzi i każdy wybiera to, co najbardziej mu odpowiada, lub tak mu się wydaje, że mu odpowiada. Odniosłem się tylko i wyłącznie do danych podanych w artykule i zużyciu prądu na poziomie 2000kWh rocznie, co w moim wypadku przy nowym - niewygrzanym domu jest zawyżone co najmniej 2 razy.

    Ja kiedyś mieszkałem w starym domu, jeszcze po niemiecki, budowany z cegły, ściany grube jak bunkier. Jak raz nagrzałem - mogłem wyjechać na 2 tygodnie i po powrocie było 10-12 stopni w środku zimy... to tak w ramach ciekawostki.
  5. te 20000 to troche za dużo moim zdaniem.. powierzchnia grzewcza 220m + CWU 300l, ogrzewanie podłogowe, zużycie zależy oczywiście od miesiąca... im wcześniejsze miesiące (wrzesień, październik) dolne źródło ma jeszcze sporo ciepła... reasumując, zużycie KW (nie mam przed sobą dokładnie wyliczeń) miesiące: wrzesień, październik - ok 650kWh.miesiąc, listopad, grudzień, styczeń ok 1300kWh, luty około 1200kWh w marcu na oko będzie ok 1000kWh co daje nam jakieś 7400kWh (powiedzmy 8000kWh). W innych miesiącach działa tylko CWU, w dodatku dolne źródło nabiera mocy (w lecie 300l cwu pobór ok 130kWh miesięcznie). Więc sezon grzewczy 220m2, temp 22stopnie, ogrzewanie podłogowe, + 300l CWU daje nam zużycie ok 8000kWh, licznik dwutaryfowy, zużycie średnio prądu 50 na 50, co daje średnia cenę kW coś chyba ok 35 groszy... 8000 x 0,35 = 2800/7 miesięcy grzewcze = 400zl miesięcznie/220m2 = ok 1,8zl za metr kwadratowy... Ogrzewanie mieszkania z ciepłowni kosztuje X razy więcej za m2, do tego mamy CWU i 100% automatyczny system, bez konieczności przeznaczania pomieszczenia na piec, opał, bez brudzenia, palenia, spędzania przy tym czasu, pilnowania, pamiętania... Ot raz się ustawia i tyle. A zima też nie była łaskawa, długo było poniżej -20stopni. To moja pierwsza zima i też trochę się bałem. Zaznaczam, że nie używam żadnego dodatkowego ogrzewania, w kominku napaliłem może z 5 razy dla klimatu icon_wink.gif
  6. A ktoś wie jaka folie używa sie na skarpy? Ma dość spore nachylenie i chciałbym położyć na niej folie żeby nie wypłukiwało mi ziemi podczas opadów i ew w foli zrobić otwory w które wsadzę rośliny...
  7. tez mam ITV i jestem bardzo zadowlony a co do tych osob, ktorzy maja 15 stopni i firmy, ktora to montowala to wnioski sa proste. To tak jak oddasz mercedesa S klasse to byle jakiego serwisu zeby zrobil Ci prxzeglad okresowy. Byle jakis serwis tak zrobi, ze auto stanie Ci 500km od domu - czy wtedy powiesz, ze mercedes S klasse to kupa zlomu? Czy bedzies winil firme, ktora robila przeglad okresowy?

    Tak samo z ta firma, pozysaje wspolczuc znajomym, ze trafili na firme ktora zupelnie olala klienta i nie dostosowala PC do jego warunkow, lub wrecz nie wybila im jej z glowy jesli no mieli wczesniej zalozone kaloryfery na scianach, bo jak wszm i wobec wiadomo, PC spelni swoja role przy podlogowce...
  8. Cytat

    A ja tu przytaknę. Pompa ciepła na dzień dzisiejszy, gdy ktoś się buduje to wg mnie zbędne pieniądze.
    Nigdy sie nie zwróci!!! I jeszcze raczej powinno być dodatkowe źródło- hehe czyli np gaz albo prąd.
    A jak ktoś ma dom faktycznie 40kWh/m2 rok to brzydko pisząc ale to tak jak pisał wyżej za takie pieniądze jakie teraz są pompy ciepła.
    Nowe technologie to nie znaczy super niezbędne technologie.



    Przepraszam, a czy masz takie urzadzenie? Jak policzyles ze sie nie zwroci i na jakiej zasadzie twierdzisz, ze trzeba miec dodatkowe zrodlo ogrzewania?

    Bo ja mam takie urzadzenia, zwraca mi sie coraz szybciej (niestety dzieki rosnacym cena paliw) a jedynym dodatkowym zrodlem ogrzewania to zwykly kominek, bez zadnego plaszcza itp, ktorego uzylem 3 razy:
    - pierwszy raz zostal zainstalowany zeby go sprawdzic
    - drugi raz bo dzieciaki prosily
    - trzeci raz bo zona prosila
    - czwarty raz bo znajomi prosili

    temperatura jest taka - jaka chce. a Che 21 stopni w pokojach, 23 w lazienkach (przy podlodze oczywiscie jest wtedy wyzsza)
  9. dlatego, ze styropian nie przepuszcza wilgoci... ja zalozylem ten temat, dostaje sporo pytan na priv wiec napisze swoje doswiadczenie.

    Zbudowalem dom z Ytonga 40, skonczylem na początku roku, więc zima... co moge powiedziec to:

    1. osoby, nawet fachowcy, ktorzy przychodzili, dziwili sie, ze nowy dom jest taki cieply w zimie.
    2. w lecie przy zamknietych oknach (oczywiscie mam wentylacje mechaniczna) w domu przy najwiekszych upalach nie ma problemu z utrzymaniem temepretury 23-24 stponie na dolk,e i ok 26st na poddaszu uzytkowym (dom jest calutki czas w slonsu, nic go nie zaslania)
    3. jest bardzo cichy

    Ludzi, w szczegolnosci jedna osoba na tym forum, ktorzy pisza o izolowaniu bla bla bla lub Ci, ktorzy pisza ze sciana musi byc X wartwowa, pewnie w zyciu nie zbudowali nic z ytonga 40, ba nawet pewnie nie byli w domu z Ytonga 40 - wiec jak moga sie wypowiadac na ten temat?

    Podobnie jest w temacie pompy ciepla. Oczywiscie mam takie urzadzenie, i cale szczescie biorac pod uwage rosnaca cene gazy i wrecz szybujaja cene ropy. Zanim zalozylem czytalem dziesiatki opracowac i wyppowiedzi na ten temat. Wele ludzi mowilo "slyszalem ze to nie dziala" lub wrecz na pewnia "nie dziala, nie oplaca sie, w domu zimno".

    Po tym, jak troche poznalem temat pomp ciepla bylem w stanie ustalic dlaczego kmus w domu zimno. Jak ktos ma konwektory na scianach zamiast po0dlugowki, za mala powierznie kolektorow itp itd to ma prawo nie dzialac. Zawsze jak ktos mi mowil "nie dziala" zadawalem pytanie "a masz takie urzadzenie lub ktos z Twoich bliskich ma, i jestes pewien, ze ma zrobione zgodnie ze sztuka instalacji tego urzadzenia"?

    odpowiedzn byla zawsze jedna: "NIE"

    Zbiera mi sie na wymioty jak w co drugim temacie czytam wypowiedzi jednego osobnika, ze dom trzeba izol0owac, ze pompa ci9epla jest dla domow zle zaizolowanych i inne tego typu brednie. Zgadzam sie z tym, ze dom trzeba izolowac ale do jasnej cholery, czy zaizolowanie domu wyklucza pompe ciepla? To moze jednocznie zaizolowanie powinno wykluczyc uzywanie drugiej taryfy pradu? Ba, pwoiem dalej, moze jak dobrze sie ubierzesz w futro - to wtedy mozna nawet domu nie izolowac? Prowadezisz czlowieku firme zajmujaca sie budowa budynkow ? super - rob izolowane, z 7 warstw, bez pomp ciepla ale nie musisz nachalnie w kazdym temacie przekonywac do swoich racji, tym bardziej ze nigdzie nie doszukalem sie zadnych konkretow!

    A konkrety moge przedstaiwc Ci ja

    W roli glownej:
    1. Ytong 40
    2. Pompa ciepla - zgpodnie ze wszystkimi zasadmi, tj ogrzewanie podlogowe, odpowiednio dobrana dlugosc kolektorow do warunkow gleby, strefy klimatycznej, po0wierzchni budynku
    3. rekuperator

    W pozostalych rolach:
    1. podlicznik na pompie ciepla
    2. termometry w kazdym pomieszczeniu
    3. druga taryfa pradu

    Scneariusz:
    Przy 4 osobowej rodzinie, powierzchnia ogrzewana domu 219m2 , zbiornik na ciepla wode 300l.

    Zuzycie pradu w KW (bez rozdzialu na 1 i 2 taryfe):
    - okres luty-kwiecien zuzycie ok 3200KW, orzy cenie 0,47pln za KJW daje ok 1500pln
    - okres maj-czerwiec - zuzycie 346KW - 162pln (zaznaczam ze mam 2 taryfy, w maju byly 2 tygodnie chlodu i dogrzewalo w nocy)

    Zakonczenie:
    Przestan czlowieku bredzic farmazony. Ja naszczescie nie dalem sie przekonwac na Twoje bezargumentowe tezy i zrobilem "po swojemu" i teraz moge sie smiac z inych, ktorzy maja ogrzewanie na gaz, olej itp bo zaugerowali sie "izolonaym domem z niska potrzeba ciepla". Ta technologia moze sie sprawdza w Hiszpani gdzie temp jest jaka jest a nie w naszym klimacie! W nasyzm klimacie poproatu trzeba grzac i tyle! A poprawne zaizolowanie zmmniejsza jedynie koszty ogrzewania, rekuperarot dostarcza swierze powietrze dzieki czemu nie ma grzybow na scianie + dodatkowo odzyskuje cieplo.

    Wiec juz teraz nikt nie musi mnie pytac o to, czy jestem zadolowny z Ytonga 40. Odpooiwiedz jest prosta. OCzywiscie przy zalozeniu ze zbuduje ktos, kto ma minimalne pojecie o Ytongu lub przeczyta chociaz pare artykulow na ten temat. A jak ktos potrafi jedynie budowac z cegly, walic welne i styropian to pozniejn bredz , ze to jest lepsze itp itd. Czy lepsze - nie wiem, nie znam sie nie jestem budowlancem, ale moge stwierdzic, ze Ytong 40 to swietny material, buduje sie z niego tanio, i szybko no i mamy sciany 40cm.. a sciana z 24 + welna i styropian to dalej sciana tylko 24cm icon_wink.gif

    Pozdrawiam
  10. pewnie, ze bylo by taniej, gdyby tylko byla taka mozliwosc hehe icon_wink.gif

    niestety w gorach wircenie drogo kosztuje (skała) , taka sama studnie np k. Wroclawia mozna wywiercic za 70-80pln za metr... ale że mieszkam ( a raczej bede niedlugo) w miejscowosci uzdrowiskowej to woda jest niesamowita icon_wink.gif wiec tyle mojego, ze mam ja za darmo i jest dobra a koszty, no coz... niektorzy lubia sie budowac na dzialce 5-10 arów albo nie maja innej mozlisici, ja wybralem troszke inne miejsce...
  11. 250pln za metr wiercenia. Możliwe, ze masz racje, wkoncu jakies normalne podejscie bez wnikania czy radiastecja dziala czy nie. Ja caly czas pisze o fakcie, ze wode MAM, o to mi tylko chodzilo a czy ktos ja wyczaruje czy w inny spoosob znajdzie to juz nie moj problem. Dziekuje za wyjasnienie skad wziela sie woda u mnie na dzialce, sklaniam sie bardziej ku Twojemu wyjasnieniu niz ku dzialniu radistaety.
  12. jak sie mozna na tym przejechac? Jesli nie ma wody, nie placi sie... a u mnie w gorach nie ma zadnej rzeki. Powtarzam po raz kolejny, nie wiem czy wode znalazl radiasteta (choc ktos biegal z rozczka i szukal) czy maja mapy jakis stare czy jakis inny sposob, czy poprostu szczescie. Dla mnie liczy sie fakt. Wode znalezli 3 metry glebiej niz wyznaczyl radiasteta, jest jej tyle ile chcialem i to jest dla mnie najwazniejsze.
  13. tak przy okazji, to Pan Jala icon_wink.gif

    a po drugie z radiastacja mam wspolnego tyle co z naprawa pralek, czyli NIC. Nie wiem czy ma to jakies postawy naukowe czy tez nie i tak naprawde wogole mnie nie interesuje, dla mnie najwazniejsze jest ze mam to co chcialem, tj duza ilosc wody na wlasnej dzialce. Zreszta kazdy moze poszukac firmy, ktora wierci wode, pytalem w kilku miejscach kazdy daje gwarancje, wiec jak znajdzie trzeba sie cieszyc a jak nie, nikt nic na tym nie traci.
×
×
  • Utwórz nowe...