Skocz do zawartości

Eksperci Joniec

Firma
 • Posty

  128
 • Dołączył

 • Ostatnio

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

Eksperci Joniec's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

 1. Polecamy kompletne zestawy do budowy ogrodzenia: panele ogrodzeniowe, furtki, bramy - wykonane z aluminium: https://www.joniec.pl/oferta/przesla-ogrodzeniowe,1044.html, lub stalowe: https://www.joniec.pl/oferta/przesla-ogrodzeniowe,1043.html. Poziom przezierności paneli można dobrać wg indywidualnych potrzeb. Produkty można zamówić w dowolnym kolorze RAL dopasowując wygląd ogrodzenia do koloru dachu, stolarki bądź dowolnego elementu otoczenia posesji.
 2. Preparat do usuwania wykwitów i nalotów firmy JONIEC® jest środkiem, który oprócz typowych osadów solnych (wykwitów wapiennych) również skutecznie usuwa zabrudzenia wynikające z codziennego użytkowania. Jest on dedykowany do produktów naszej firmy, jednak można go użyć również do innych produktów wykonanych z betonu. Przed użyciem preparatu na całej czyszczonej powierzchni: 1/ zaleca się wykonanie próby działania - w mało widocznym miejscu, 2/ należy zapoznać się z informacjami i zaleceniami zamieszczonymi na etykietach produktów. https://www.joniec.pl/oferta/farby-i-impregnaty,31.html
 3. W tym przypadku należy wrócić do wytycznych firmy JONIEC® dotyczących poprawnego wykonania betonu i późniejszej jego pielęgnacji. Postępowania reklamacyjne w branży budowalnej pokazują, że większość wykonawców idzie na skróty i nie stosuje się do rekomendacji/zaleceń producenta. W przypadku betonu jest to dość łatwo sprawdzić określając jakość użytego betonu do zalania bloczka, jego klasę wytrzymałości, nasiąkliwość i ogólnie rozumianą trwałość.
 4. Podstawową wytyczną dotyczącą pielęgnacji i ochrony betonu jest norma PN-EN 13670 „Wykonywanie konstrukcji betonowych”. Norma idzie w zgodzie z dobrą praktyką budowlaną i mówi wprost, że każdy beton po zagęszczeniu i wykończeniu powierzchni, powinno bezzwłocznie podać się pielęgnacji. Podstawowe wytyczne tej normy powinien znać i stosować każdy wykonawca, a dobrze jest kiedy ogólną orientację posiada także inwestor. Przekładając to co powyżej na język praktyczny, to długość czasu pielęgnacji betonu jest ściśle powiązana z dynamiką narastania wytrzymałości betonu (upraszczając: z jego twardnieniem), gdzie wiele zależy od jego składu, rodzaju użytego cementu i temperatury otocznia. Przyjmując, że w większości przypadków do zalewania bloczków jako spoiwo wykorzystuje się dostępne na rynku cementy workowane (np. CEM II/A lub CEM II/B), zawierające dodatki mineralne (popiół V, kamień wapienny LL, żużel S), to taki beton w normalnych warunkach temperaturowych (ok 20°C) uzyskuje po 2 dniach dojrzewania wytrzymałość ok. 30% wytrzymałości 28-mio dniowej. Oznacza to także, że pozostałe 70% wytrzymałości kształtuje się i narasta w kolejnych dniach, pod warunkiem, że przez ten czas beton będzie odpowiednio wilgotny. Można określić, że standardowy czas pielęgnacji takiego betonu powinien wynosić min. 7-10 dni od jego wybudowania. W warunkach obniżonych temperatur (poniżej 10°C) ten okres powinien zostać wydłużony co najmniej dwukrotnie. Warto w tym momencie dodać, że pielęgnowany beton dużo szybciej traci wilgoć przez wiatr, niż przez działanie samego słońca, dlatego też niezwykle ważne jest stosowanie w tym okresie ochrony powierzchni, np. folii budowlanej, która skutecznie zabezpieczy beton przed utratą wilgoci potrzebnej do wiązania betonu. Stare dobre powiedzenie mówi: jak najmniej wody do betonu, jak najwięcej wody na beton!
 5. Problem pękania drążonych elementów prefabrykowanych z betonu jest zjawiskiem, które pojawia się w przypadku popełnienia zasadniczych błędów wykonawczych polegających między innymi na wykorzystaniu do ich wypełnienia betonu o niewłaściwych parametrach. Parametry takiego betonu – w tym klasa wytrzymałości oraz klasa ekspozycji – zawarte są w ogólnych warunkach sprzedaży (OWS) oraz na naszej stronie internetowej www.joniec.pl - w zakładce dokumenty do pobrania. Prezentujemy także poniżej przykładowe zdjęcia, które w sposób jednoznaczny obrazują opisany przez nas sposób pęknięcia ściany bloczka na skutek wypełnienia komór betonem o niewłaściwej jakości, który w tym przypadku był przyczyną powstania naprężeń rozciągających w osi poziomej ściany bloczka.
 6. Beton się kurczy w czasie wiązania i twardnienia i tak w rzeczywistości jest. Skurcz betonu jest jego naturalną cechą i wynika z odparowania wody z jego porowatej struktury oraz zachodzących w zaczynie cementowym reakcji fizyko-chemicznych. Proces kurczenia się betonu zachodzi w ustabilizowanych, suchych warunkach, a jego wartość (skurcz) zależy głównie od stosunku w/c, który przekłada się na porowatość struktury betonu oraz zawartości cementu w mieszance betonowej. Jednakże stwardniały beton, słabej jakości, który charakteryzuje się wysoką porowatością chętnie chłonie wodę. Konstrukcja ogrodzenia wykonana z pustaków ogrodzeniowych jest wyeksponowana na cykliczne działanie czynników atmosferycznych, w tym znacznym zmianom temperatury – od ekspozycji silnego nasłonecznienia w ciągu dnia do przemarznięcia nocą – gdzie gradient temperatury może przekraczać nawet 50°C. Woda zawarta w porach słabego betonu wypełniającego komory bloczków podlega również opisanym zmianom temperatury, czego konsekwencją są zmiany jej objętości w postaci ekspansji (przejście z formy ciekłej do stałej), co z kolei przekłada się na zmiany objętości całego betonu wypełniającego. Dlatego jakość betonu, który wykorzystuje się do zalewania bloczków musi charakteryzować się odpowiednią klasą wytrzymałości jak też klasą ekspozycji. Ponadto należy przestrzegać czasów technologicznych zabudowy mieszanki betonowej w komorach słupków oraz stosować się do przyjętych w normie zasad pielęgnacji.
 7. Rozumiemy rozgoryczenie spowodowane zaistniałą sytuacją. Kolejny raz podkreślamy, że jakość materiałów, z których budowane jest ogrodzenie, to dopiero połowa sukcesu. Tak, jak w przypadku wielu innych wyrobów budowlanych (np. płytek łazienkowych, dachówek, okien), bardzo ważne jest wykonawstwo i sposób montażu danego produktu. W przypadku ogrodzeń budowanych z bloczków istnieje szereg czynników, które mają wpływ na jakość i trwałość końcową ogrodzenia. Faktem jest, że temperatura panująca podczas wykonywania prac związanych z wylewaniem betonu ma duże znaczenie - istnieją pewne ograniczenia dotyczące wykonywania takich prac w przypadku wysokich lub niskich temperatur. Ciągle informujemy i przypominamy o pielęgnacji betonu, która niestety jest często pomijana przy tych pracach. Jakość betonu użyta do zalewania bloczków, odpowiednia klasa wytrzymałości tego betonu jak też jego klasa ekspozycji, czas upływający od przygotowania mieszanki betonowej do momentu zalewania bloczków, to kryteria, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, aby uniknąć takich sytuacji, jak na zdjęciach. Widać na nich pionową linię pęknięcia bloczków w okolicy geometrycznego środka komory wzdłuż całego słupka (szczególnie na drugim zdjęciu szczelina ma dużą szerokość), co ewidentnie wskazuje na zmiany liniowe betonowego rdzenia słupka. Bloczki te, pomimo spełnienia wszystkich parametrów przewidzianych w normie, nie są w stanie wytrzymać takiego naprężenia. Dokładamy wszelkich starań, aby jakość produktów była na najwyższym poziomie, prowadzimy intensywną kampanię informacyjną co do sposobu montażu, ale wciąż spotykamy się z przykładami ogrodzeń wykonanych niezgodnie z zaleceniami, które są szczegółowo opisane w naszym OWS. Nie możemy się zgodzić z negatywną oceną naszego produktu. Z roku na rok skala sprzedaży ogrodzenia ROMA rośnie i mamy bardzo liczne grono zadowolonych klientów, którzy cieszą się dobrze zbudowanym ogrodzeniem. Wszystkie informacje dotyczące produktu i wytycznych co do montażu można znaleźć na stronie www.joniec.pl. Prosimy inwestorów i wykonawców o zapoznanie się z nimi, a w przypadku niejasności - o kontakt z naszym działem doradztwa technicznego.
 8. Koszt fundamentu zależy od wielu czynników. Np. od tego, jak głęboko jest budowany - powinien sięgać poniżej strefy przemarzania gruntu, czyli pow. 80-120 cm w zależności od rejonu Polski; zależy od tego, czy są spadki terenu; itd. Zachęcamy do kontaktu z wykonawcami, z którymi nasza firma współpracuje. Dane firmy można wyszukać na naszej stronie: https://www.joniec.pl/partnerzy.html
 9. Do dziś nie wpłynęła do naszej firmy oficjalna reklamacja dotycząca opisanej powyżej sytuacji. Wszystkie informacje, które otrzymujemy od klientów wnikliwie badamy. Każda sytuacja jest inna i każdą sytuację analizujemy i oceniamy posiadając komplet materiałów. Firma JONIEC działa na rynku od 28 lat – czas ten pozwolił nam zgromadzić doświadczenie nie tylko w produkcji wyrobów betonowych, ale również obejrzeć tysiące ogrodzeń wybudowanych z naszych produktów. Mamy przykłady pięknych budowli, które od kilkunastu lat stoją bez żadnego uszczerbku, mamy również przykłady rażących błędów wykonawczych. Prowadzimy ciągle szkolenia dla wykonawców, udostępniamy wiele materiałów informacyjnych, które mogą pomóc prawidłowo zbudować ogrodzenie, ponieważ doskonale wiemy, że produkt budowlany to jedno, a fachowe jego zamontowanie to drugie. Firma JONIEC wprowadza na rynek wyroby zgodne z normami - to gwarantujemy i za to odpowiadamy. Nie odpowiadamy natomiast za wykonanie ogrodzenia. Stanowczo podkreślamy, że Firma JONIEC nie unika odpowiedzialności, ale jakiekolwiek rozmowy i dyskusje muszą być poparte merytorycznym uzasadnieniem i wiarygodnym dowodem.
 10. Łupaną kostkę polecamy głównie na chodniki, ewentualnie podjazdy dla pojazdów o niedużej wadze. Jeżeli po kostce mają poruszać się samochody osobowe, dostawcze, bądź ciężarowe - zalecamy konsultację z konstruktorem, który na podstawie wyliczeń konstrukcyjnych będzie mógł określić, czy kostka jest odpowiednia dla danej inwestycji. Kostki łupane, które oferujemy, mają grubość 3,5 cm lub 6 cm.
 11. Polecamy ogrodzenia betonowe z modułów, które można zestawiać w różnych konfiguracjach: od delikatnych ogrodzeń z wąskimi słupkami i niską podmurówką, poprzez solidniejsze słupki z wyższą podmurówką, aż po pełne mury zapewniające całkowitą intymność i odgrodzenie od kurzu i hałasu pochodzącego z ulicy. Pomiędzy słupki można zamontować przęsła z dowolnego materiału a ogromny wybór odcieni pozwala dopasować się do wybranego elementu posesji: np. dachu lub stolarki. Ogrodzenie betonowe to inwestycja na wiele lat - są trwałe i nie wymagają wielu prac konserwacyjnych.
 12. Każde ogrodzenie to oddzielne studium przypadku i do każdej budowy trzeba podejść indywidualnie. Warto zastosować zbrojenie słupka o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Parametry te wyznaczy architekt lub konstruktor ogrodzenia na podstawie takich danych, jak: szerokość bramy, ciężar bramy, przekrój rdzenia betonowego wewnątrz słupka. Przy montażu ciężkiej bramy skrzydłowej należy przede wszystkim wykonać odpowiedni fundament o odpowiedniej głębokości. Wg nas fundament powinien być zbudowany również na całej długości pod bramą oraz zazbrojony razem ze słupkami. Kilka wskazówek związanych z budową ogrodzenia:
 13. Ogrodzenia betonowe mogą dziś zdobić posesję. Wybór rodzajów powierzchni i kolorów jest obecnie imponujący. Jednocześnie są one solidne i trwałe - to inwestycja na lata. Z bloczków betonowych można zbudować zarówno delikatne ogrodzenie z wąskimi słupkami i niską podmurówką, poprzez bardziej okazałe płoty z poszerzanymi słupkami, aż po mury, które całkowicie odgrodzą posesję od uciążliwości pochodzących z zewnątrz. Pomiędzy słupki ogrodzenia można wstawić przęsła i bramy wykonane z dowolnego materiału: metalu, aluminium, drewna, itp. Poniżej kilka inspiracji.
 14. Polecamy artykuły poradnikowe na naszym blogu: www.joniec-ekspert.pl. W kategorii: "Wskazówki i porady" znajdziecie odpowiedzi na wiele pytań. Oto jeden z artykułów: Jak odświeżyć powierzchnię z betonu http://www.joniec-ekspert.pl/2017/08/18/jak-odswiezyc-powierzchnie-z-betonu/
 15. Polecamy mury zbudowane z betonowych bloczków. Takie ogrodzenie spełni funkcję ochrony przed uciążliwościami pochodzącymi z zewnątrz, a jednocześnie będzie estetyczną wizytówką domu. Poniżej kilka przykładów:
×
×
 • Utwórz nowe...