Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

sebastek09

Uczestnik
 • Posty

  19
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez sebastek09

 1. Witam ponownie. Widzę że forum trochę przymiera, ale proszę o komentarz do aktualnej wersji. Zasadnicza zmiana, to taka że wypadła kotłownia - jest tam jednak wentylacja grawitacyjna. Spiżarnia i wiatrołap zostaną zdławione.
 2. Dzięki bardzo za odzew. Garderobę uważam za czyste pomieszczenie, w zasadzie to jest jedno z najczystszych w domu, o ile nie najczystsze :-), dlatego dałem tam nawiew, który dodatkowo wspomaga nawiew w dużej sypialni 2-os. Co do wiatrołapu - zgadzam się, że powinien być trochę zdławiony, wydaje mi się że podobnie jak nawiew w spiżarni. Co do "zrównoważenia" - gdyby była zamknięta klatka schodowa to bym się zgodził, ale tak, to powietrze ma gdzie iść. Nie jest możliwe w moim wypadku zrównoważyć osobno góry i osobno dołu, skoro na dole mam tylko jeden mały nawiew w pokoju i większy na
 3. Hehe, chodzi mi o mój konkretny przypadek bo mam kilka pytań, ale głupio tak w próżnię pytać...
 4. Nikt nic więcej nie podpowie? Jak nie możecie tutaj z jakichś względów, to poproszę na priv.
 5. Witam ponownie. Skończyłem poprawki w mojej wentylacji, proszę doświadczonych kolegów o komentarz i ocenę. Na początek - czy anemostaty są w dobrych miejscach i ilość nawiewanego/wywiewanego powietrza dobrze założona? Będę bardzo wdzięczny za konstruktywną krytykę i wszelkie pytania, temat zaczyna mi się przeciągać a żona się dziwić, że ja ciągle nad tą wentylacją siedzę...
 6. Przecież napisałem że do belek. To uściślę: Nie mówię tu o profilach z systemu gipskartonów, tylko solidnym stalowym profilu prostokątnym o ściance grubości tak z 5mm, a nie z żadnego gównolitu. I ten mój profil na solidnych też tak z 5mm blachach przywiercić do belek.
 7. "Boję się" w sensie że ten fotel będzie musiał wisieć akurat tam gdzie nie będzie belki. Mam taką koncepcję, żeby dać metalowy porządny profil stalowy prostokątny z otworem przelotowym (nie wiem czy gwintowanym, czy większym od śruby?) który by od góry stykał się z tym kartongipsem. Profil przymocować jakoś porządnie do belek jakimiś stalowymi blachami. I od dołu albo wkręcić się śrubą z oczkiem poprzez kartongips w ten profil stalowy, albo przejść przez niego i nakrętką od góry zakręcić z kontrą. Dobre by to było? Może coś innego mi podsuniecie?
 8. Ja się boję że na samym kartongipsie to mi nie wytrzyma i albo dziura wyleci, albo pół sufitu spadnie. Jak by to wisiał sobie kwiatek, to pewnie bez problemu ale taki fotel, jak go dziecka dopadną, to tego nie widzę... Też myślę żeby do konstrukcji zaczepić, ale jak znam życie to nijak pewnie w belkę nie trafię.
 9. Ha ha ha . Ale się uśmiałem. Chodzi mi o takie coś na przykład:
 10. Czy ktoś z Was mocował fotel albo inny ciężki przedmiot do sufitu na poddaszu? Na suficie jest kartongips, ocieplenie, belki i podłoga strychu z mdf.
 11. Projekt mam indywidualny, właśnie robię jeszcze poprawki w tej wentylacji, postaram się załączyć przy okazji rzuty do oceny. Zastanawiałem się nad GWC żwirowym, ale wydaje mi się że zrezygnuję. Przy okazji, szacuję właśnie opory instalacji - czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, jakie przyjąć opory dla skrzynek rozdzielczych? Podejrzewam, że ciężko będzie znaleźć dla typu który potrzebuję. Znalazłem wykres dla 160/10x75 - dla wydajności ok. 250m3/h jest to ok. 30Pa. Czy przy trochę większej skrzynce 200/12x75 też można by tyle przyjąć?
 12. Ja mam jedną skrzynkę dla nawiewu i jedną dla wywiewu. Większość nawiewów mam na poddasze, a większość wywiewów na parterze, dlatego chcę dać skrzynkę wywiewną na poziomie parteru, a nawiewną w wełnie nad poddaszem.
 13. Dla parteru w warstwie styropianu na stropie, na to wylewka. Dla poddasza w wełnie nad kartongipsami.
 14. @bajbaga - co to znaczy "na tym etapie"? No od czegoś muszę zacząć, nie wiem, może to jest liczone "od :scratching: strony" ale fachowcem nie jestem. We własnym projekcie dobrałem te wartości m3/h zgodnie z wytycznymi, informacjami forumowymi itd. itp., ale kiedy zacząłem się rozglądać za rekuperatorem do tego to mnie ogarnęły wątpliwości. Na przykładzie - wtedy jest jaśniej - np. dla sypialni jednoosobowej założyłem 22m3/h dla 2m/s (czyli jeden kanał 75/63), ale jak sam piszesz, na noc i np. podczas nieobecności redukujemy do 60% tej wydajności. Tylko że co wtedy - zejdę p
 15. Hmm... Załóżmy że w jakimś pomieszczeniu ma być 90m3/h. Kanał pe-flex 75/63 ma 22m3/h przy 2m/s, a 34m3/h przy 3m/s. Jeśli robię dobór dla 2m/s to dając 4 kanały mam 4*22=88m3/h. No, w miarę pasuje. Jeśli robię dobór dla 3m/s dając 4 kanały mam 4*34=136m3/h, więc żeby być koło tych 90-ciu to albo dam 3 kanały 3*34=102m3/h - dalej trochę za dużo, albo np. 2 kanały 75/63 i 2 kanały 50/42 co mi da 2*34+2*15=98m3/h. No, w miarę. To jest przykład z czapy wzięty, ale mam nadzieję że pokazuje o co mi chodzi. W obu przypadkach mamy "miej więcej" 90m3/h, ale w pierwszym gonimy 2m/s, a w d
 16. Ok. Sumujemy to powietrze dla pomieszczeń, ale dla jakiej prędkości tego powietrza w kanałach? Podobnież rekuperatory pracują od 2-5m/s (najmniejsza - największa wydajność, przy spełnionych założeniach co do przekrojów kanałów), więc czy ja tą wymaganą wydajność mam liczyć dla 2m/s, czy może dla np. 3m/s, rezerwując sobie wtedy raz możliwość obniżenia jeszcze tej wentylacji na tryb nocny (2m/s), a dwa przewietrzania na maksimum przy 5m/s?
 17. Witam. Pozwolę się podpiąć pod wątek, do tej pory byłem czytaczem, ale chciałbym się jednej konkretnej rzeczy dowiedzieć. Układ: rekuperator i dwie skrzynki rozdzielcze nawiewna i wywiewna, z odejściami pe-flex. Kwestia doboru rekuperatora: Rozumiem że pierwsze kryterium to takie, że pole powierzchni wyjść ze skrzynki rozdzielczej np. nawiewnej powinno być mniejsze lub równe polu powierzchni króćca nawiewnego, żeby rekuperator był w stanie przepchnąć określoną ilość powietrza z założoną prędkością np. 2m/s? Jest jakieś odstępstwo %owe od tego? Druga rzecz - czy maksymalna wydajność rekuperator
×
×
 • Utwórz nowe...