Skocz do zawartości

Pit-4

Uczestnik
  • Posty

    411
  • Dołączył

  • Ostatnio

  • Dni najlepszy

    21

Posty napisane przez Pit-4

  1. Dnia 19.07.2021 o 20:50, dedert napisał:

    W projekcie był komin murowany z cegły. Czy do takich kominów można coś montować? Kolega który robi w Niemczech podpowiada mi o możliwości montażu drzwi do stelażu zamontowanego na profilach w stropie i w podłodze. W tych profilach będzie zamontowany stelaż pod drzwi a z tym że od góry będzie luka w której stelaż będzie mógł pracować. 

     

    Dnia 22.07.2021 o 09:58, retrofood napisał:

     

    Niezależnie od przyjętego rozwiązania, widziałbym podpis projektanta na poprawionej wersji projektu.

    Projektant był na wagarach,  jak były lekcje o kominach.... Albo uczelnia na psy zeszła...Tak jak jedna z uczelni wrocławskich. Architektura! I Pan psor oświadczył, że budowanie komina w kalenicy jest niemożliwe, bo tam jest belka płatwiowa....

     

    Komin z cegieł, to inne możliwości,  jeśli to wersja zintegrowana ze ścianą....Pamiętać jednak należy, że komin nie powinien być miejscem stycznym z materiałami palnymi....

     

  2. To co należy zrobić, determinuje przeznaczenie i rodzaj urządzenia które mamy do komina podłączyć.  To że ktoś ma  stary samochód, którego nie da się naprawić, nie oznacza, że ma nim jeździć i stwarzać zagrożenie na drodze. Podobnie z kominami...Zasady są jasne i określone. Widzimisię jakiegoś mądrali tego nie zmieni. Komin można frezować, zainstalować w nim stal (najlepiej 1.4404 i zasypać perlitem. To jeden z wielu sposobów... Drogo?  Czasem koszt przekracza zakup nowego komina dwuściennego, więc warto przemyśleć jaką drogą zadbać o bezpieczeństwo swoje i rodziny, a czasem i sąsiadów, jeśli zabudowa miejska, gęsta....  Z zewnątrz zbić tynk, jeśli słaby położyć nowy. Jeśli ocieplimy wełną stary ceglany komin, i podłączymy do niego nowoczesny piec kondensujący, będzie to fundowanie sobie bomby z opóźnionym zapłonem....Albo jak ktoś woli - leczenie syfa pudrem.

  3. 18 godzin temu, vlad1431 napisał:

    Ale co poradzisz na to że spadł mi cały tynk na każdym z kominów wentylacyjnych? Ściana jest cała mokra od strony nieogrzewanego korytarza na strych, bo jest komin wentylacyjny w środku tej ściany. Mam to zostawić tak jak jest? Każdy mówi żeby to zaizolować. A rury spiro w otulinie to też niby jakaś fanaberia?

    Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
     

    Rury to rury. Komin dymowy czy spalinowy, to komin. Lecz przyczynę, a nie skutek. Zasłonisz zgniliznę płytą i nagle problem zniknie? Płyta też się po czasie zlasuje....Szukaj przyczyny problemu  i lekarstwa na nie. Zaproś kumatego kominiarza....znajdzie problem. Buduj zgodnie ze sztuką, a nie jak Józek z Zenkiem Ci podpowiadają....

  4. Dnia 29.06.2021 o 15:58, retrofood napisał:

    Uprawniony instalator ci tego nie położy. Chyba, że znajdziesz rurę o takiej długości, że nie będzie musiała być po drodze łączona. Rury gazowe nie mogą być zabudowywane i prowadzone tak, że zaistnieje choćby teoretyczna możliwość gromadzenia się gazu. A przeprowadzenie rury łączonej pod podłogą taką możliwość tworzy. Nie możesz jej również poprowadzić nad sufitem podwieszonym. Dlatego albo w ziemi i poza domem, jak wspomniał redaktor powyżej, albo na wierzchu przez salon, co będzie jego wątpliwą ozdobą.

     

    A tak w ogóle, jaki jest sens tworzenia kominka gazowego? Chcesz ogrzewać chatę kominkiem, czy po prostu nie masz gdzie i jak wyrzucić pieniędzy?

     

     

    "A tak w ogóle, jaki jest sens" pytania "po co Ci to potrzebne"?! Nie Twoja broszka! :D

  5. Kominów nie wykładamy wełną. Nie obudowujemy tez żadnymi płytami. To sprzeczne nie tylko z logiką, ale też z zasadami budowlanymi. Tylko tynk. Na systemowy komin czasem doradzam tynk w nowoczesnym wydaniu, czyli siatkę z włókna szklanego zatopioną w kleju. Taką siatkę jak do elewacji....

  6. Należy tak zaprojektować budynek, żeby drzwi nie mocować do komina systemowego. Wybuduj z cegieł w ścianach i  problemy o których piszesz się skończą. Swoja drogą, zawiasy dajesz po stronie przeciwnej, a jak sama futryna będzie dotykać komina, pewnie świat się  nie zawali. Zadbaj tylko o to, by kanał styczny z drzwiami był tym kanałem z projektu - wentylacyjnym. Lepiej żeby drewno  nie stykało się z kominami spalinowymi... Zrób wszystkie fundamenty kominowe związane  (wspólne) z fundamentem ścian / budynku. Bez względu na to, jaka technikę kominową zastosujesz. Unikniesz kolejnych problemów logistycznych.

  7. Dnia 30.11.2020 o 15:19, Wexis napisał:

    Na wiosnę planujemy remont komina. Dom ma już ponad 20 lat. Tato chce wyburzyć komin całkiem i postawić od nowa w tym samym miejscu, mama niekoniecznie. Problem z kominem polega na tym, że połączony jest ze stropami, przez co (prawdopodobnie) nie może się swobodnie rozszerzać i ściany pękają. Dodatkowo nie można porządnie palić bo sadza w kominie od razu się zapala. Najlepszym rozwiązaniem jest według mnie zapytanie jakiegoś fachowca, aby indywidualnie rozoatrzył sprawę i zaproponował dobre rozwiązanie - może nie trzeba będzie rozburzać całego komina? Tylko właśnie, kogo się zapytać? Kto zajmuje się takim doradztwem budowlanym? Podpowiedzcie, jaki to rodzaj fachowca bo chciałabym zapytać kogoś kto zna się na takich sprawach i różnych rozwiązaniach. 

    Dobry kominiarz na pewno pomoże. Z takich porad na szybko, warto zanim zaczniecie remont, rozwiązać problem palącej się sadzy w kominie. Żaden najlepszy komin nie jest do tego stworzony. Kominy systemowe mają zapis "odporny na pożar sadzy". To oznacza, że wytrzyma ten pożar, ale nikt  nie dopisał, że drugiego pożaru  może już nie wytrzymać, a popękane rury po pierwszym należy wymienić. Myśląc o remoncie lub wymianie drogi ewakuacji spalin, warto ukierunkować myślenie na rodzaj opału i urządzenia do jego spalania. Czasy kominów uniwersalnych raczej minęły...Są materiały i mamy wiedzę, by dopasować komin do naszych potrzeb.

  8. Dnia 18.11.2020 o 12:36, Dzialkowiczka napisał:

    A czy przy zamontowaniu drzwi nie musialabym zeobic tez popielnika? Myslala. Tez wlasnie o popielniku. No i gdzie wtedy doplyw powietrza? 

    Spalanie drewna najlepiej prowadzić na klepisku paleniska. Tak są zbudowane najlepsze urządzenia do  spalania drewna domowym sposobem. Stare piece na drewno miały pojedyncze drzwi, w odróżnieniu od węglowych (z rusztem). Współczesne urządzenia piecowe i piecokominki też nie mają rusztów. Oczywiście pod warunkiem, że producent wie co produkuje... ;)

    Drzwiczki są zaopatrzone w regulowany dolot powietrza. https://www.google.com/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fhajduk.eu%2Fuploads%2Fwklady%2F3.jpg&imgrefurl=https%3A%2F%2Fhajduk.eu%2Fdrzwi&tbnid=_9JU21lWarWZ6M&vet=12ahUKEwjo1qrYhY_tAhVk1eAKHfuJDKgQMyhSegUIARDgAQ..i&docid=Xkoe1o4oDPnDTM&w=450&h=342&q=drzwiczki do kominka otwartego&client=firefox-b-d&ved=2ahUKEwjo1qrYhY_tAhVk1eAKHfuJDKgQMyhSegUIARDgAQ

  9. Do tego kominka można zamontować drzwi z szybą ROBAX na wymiar. Koszt to 1000-1500 zł. Można też zmniejszyć światło otworu paleniska cegłą i zastosować tańsze (mniejsze) drzwi. Takie działanie to jak zawrócenie rzeki...Kilkukrotnie mniejsze zużycie opału, dłuższe utrzymywanie ciepła, bardzo małe zużycie powietrza do spalania w porównaniu z tym co teraz masz - czyli z kominkiem otwartym. Niebagatelna jest też poprawa bezpieczeństwa. Zarówno tego związanego z poddymianiem, jak i p.poż.

     

  10. "Wieczna" ceramika, a popękała przed rozpoczęciem eksploatacji...Fajny żart...

    Ja zwykle wkładam do rur ceramicznych fi 200 rurę z kwasówki fi 180. Nie trzeba nic rozbierać czy wyciągać rur ceramicznych. Czyli każda "kompozycja" typu fi 160/140, fi 130/110 itp  powinna się udać. Trzeba tylko rozciąć ceramikę w miejscu przyłącza a potem zakleić.

  11. 25 minut temu, animus napisał:

    To co on podłączał pod ten komin? Chyba chciał grzać  powietrze na zewnątrz a nie wnętrze. :hahaha2:

    Jak Ci nie pasuje, to stosuj się do norm nadrzędnych, czyli krajowych, których nikt nie "wyłączył". A te znasz doskonale. Przypomnę, że mówią one nie o dystansie komina do drewna, a  o odległości drewna od strumienia dymu lub spalin. 

  12. Przed chwilą, uroboros napisał:

    Nie jest wykluczone - chyba... - że Jarek ma budynek murowany i tylko wykończony boazerią i przez nią jest prezentowane przejście

    Jarek wymienił komin na większy, podczas instalacji kominka - jest film.  Jego ściana jest z drewna (desek) od wewnątrz i z zewnątrz. W środku wełna. Grubość całości 20 cm. To co zaprezentował, nie powinno być pokazywane. U niego może się udać, u kogoś innego już niekoniecznie. 

    1 minutę temu, animus napisał:

    To co on podłączał pod ten komin? Chyba chciał grzać  powietrze na zewnątrz a nie wnętrze. :hahaha2:

    Przestałbyś się śmiać, gdybyś zobaczył zwłoki 12 letniej dziewczynki. Spalonej bo jakiś idiota nie uwzględnił pożaru sadzy w przyłączu kominowym ....Najwięksi producenci kominów w Europie, określają normy na instalację kominów systemowych stalowych dwuściennych. i tego się należy trzymać....Normy skandynawskie, po kilku spektakularnych pożarach przejść przez drewno o wiele bardziej restrykcyjnych, zmieniane są właśnie na komin trójwarstwowy z obowiązkową warstwą pustki.  No chyba że komuś do śmiechu...Wtedy zawsze można się śmiać...Oby nie z własnej głupoty... ;) 

  13. 2 minuty temu, animus napisał:

    Napisz do Jarka on to przetestował.

    https://twitter.com/domidrewno

    Znam takich co to testowali 25 lat a w 26 roku im się zjarało....Koło mnie, w podobnej "samoróbce" rura w 20 cm otulinie z wełny nie dała rady  już po 2 sezonach. Dlatego wolę niemieckie normy, od filmików różnych Jarków ( z całym szacunkiem za to co robią). Ten przypadek niekoniecznie musi być beznadziejny, ale taka nauka, powinna zawierać informacje o grubości przejścia (ściany z drewna). To jest kluczowy parametr, determinujący rodzaj zabezpieczenia.

×
×
  • Utwórz nowe...