Skocz do zawartości

morny

Uczestnik
 • Posty

  30
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez morny

 1. Witam, Potrzebuję zakupić schody strychowe o nietypowym wymiarze, tj. 104x78 cm ma wymiar wnęka pod schody. Niestety na etapie murowania nie przewidziałem, że będzie z dopasowaniem schodów problem Szukając czegokolwiek w wyszukiwarce, znajduję tylko schody o konkretnych wymiarach, jak np FAKRO, ale nie potrafię znaleźć schodów o nietypowym wymiarze. Doradźcie mi proszę czy schody na strych wybierać najlepiej z drabinką metalową czy drewnianą ? Proszę o jakąś podpowiedź do sprawdzonej dobrej firmy, co robi schody pod wymiar.
 2. rozumiem że zarówno do agregatu jak i do nakładania ręcznego idzie ten sam piasek więc ziarna w tym przypadku będą jednakowe, a co za tym idzie wszystkie właściwości zarówno tych tynków nakładanych ręcznie jak i tych z agregatu są takie same ?
 3. Jaka jest różnica między tynkami cementowo - wapiennymi nakładanymi ręcznie a tynkami cementowo-wapiennymi nakładanymi z agregatu ??
 4. Witam, jaki tynk wybrać na ścianę 3 warstwową (porothern 24cm, wełna 10cm, porothern 12cm). Czy lepiej cementowo - wapienny czy gipsowy ? Mile widziane wady i zalety przy tego typu ścianach (cena się nie liczy). Ciężko coś znaleźć w necie odnoszącego się do tego typu ścian. Wykonawca próbuje mi wkręcić tynk wapienny z agregatu, ale poza tym że jest mniej roboty niepotrafi mi przedstawić żadnych zalet w stosunku do tynku tradycyjnego. Poza tym na jednych portalach piszą, że tynki tradycyjne też rozprowadza się za pomocą agregatów, a na innych, że tylko ręcznie. Nie znam się kompletnie na tym dlatego proszę też o opinie jak to jest naprawdę.
 5. Witam, W październiku przewidziane jest zakończenie robót związanych z stanem surowym mojego domu. Ile powinienem czasu odczekać zanim zdecyduje się na wstawienie okien ?? Na pewno będę chciał przeczekać zimę. Ale czy po zimie opłaca się od razu ruszyć z dalszymi pracami czy lepiej odczekać jeszcze parę miesięcy ? Dom będzie zbudowany ze ściany 3-warstwowej ( o ile to ma jakieś znaczenie )
 6. W moim przypadku mowa jest o stropie z pustaków keramzytowych. Z tego co mówicie to od wylania stropu ile czasu musi minąć żeby mogli zwieźć palety z cegłami do wymurowania poddasza? Rozumiem też że mam gonić firmę budowlaną żeby wysyłała kogoś do podlewania stropu ?
 7. Witam, Powiedzcie mi, ile czasu po wylaniu stropu, należy odczekać z dalszym murowaniem ścian ?
 8. dzięki za odpowiedź. Króćce od komina i kominka ustawiłem na wysokości ok 2m, mam nadzieję że dobrze zrobiłem Dajcie znać co o tym sądzicie może w przyszłości komuś to też pomoże.
 9. Witam, Kiedy mogę uznać, że cegła klinkierowa kwalifikuje się jako odpad i podlega zwrotowi ?? Czy jeśli pojawią się już drobne (ukruszenia, rysy, uszczerbki) czy musi to być duża wada cegły. Chciałem się tego dowiedzieć od znających się w tym temacie osób co by w hurtowni mnie nie próbowali zabardzo ściemniać
 10. No też tak chce zrobić tylko czy nie będzie później jakiś nieprzewidzianych problemów albo inaczej zapytam, jeśli zrobię wylot z komina na wys. ok. 2m to z czym muszę się liczyć ??
 11. Witam, aktualnie jestem na etapie stawiania kominów. Zdecydowałem się na system schiedel i mam problem. Murarz twierdzi, że muszę mu podać dokładną wysokość trójnika z komina bo twierdzi że na tym etapie powinno się mieć już wybrany piec, ew. przybliżoną wysokość mam mu podać, co by można było w razie różnicy wysokości wylewkę zrobić pod piec. Twierdzi że wysokość króćca wylotowego musi być dopasowana do trójnika, w przeciwnym razie piec może być za bardzo oddalony od ściany i znacznie zmniejszyć powierzchnię kotłowni itp itd. Z drugiej strony handlowiec twierdzi że wystarczy trójnik umieścić na wysokości ok.2,00m i mamy święty spokój bo wtedy zakupujemy piec z króćcem z góry i spokojnie rurą dochodzimy do trójnika, ewentualnie jak mamy wyjście z tyłu lekko można odsunąć i kolankiem dojść do trójnika. Dajcie mi znać co najlepiej począć bo na tymkompletnie się nie znam. Piec będzie miałowy. Zaztanawiam się czy nie będzie spadków ciepła jak trójnik będzie za wysoko Za wszystkie rady i uwagi z góry dzięki Pozdrawiam
 12. No szufelka musi być fajny patent. Zaraz obadam ten odkurzacz dzieki za odpowiedz
 13. Z tego co się dowiadywałem to leją nawet B-10 chudego betonu. Ile powinno się odczekać zanim zacznie się ściany murować ?? W poniedziałek zalali mi betonem i firma budowlana co buduje mi dom powiedziała, że na piątek można już zwozić cegłę (chcieli żeby od razu w piątek stawiali palety z cegłą na wylanym betonie). Też wydaje mi się to dość szybko ale stwierdzili że to chudy beton i on szybko się wiąże. Z tego co się dowiadywałem to leją nawet B-10 chudego betonu. Ile powinno się odczekać zanim zacznie się ściany murować ?? W poniedziałek zalali mi betonem i firma budowlana co buduje mi dom powiedziała, że na piątek można już zwozić cegłę (chcieli żeby od razu w piątek stawiali palety z cegłą na wylanym betonie). Też wydaje mi się to dość szybko ale stwierdzili że to chudy beton i on szybko się wiąże.
 14. Witam, dokładnie dzisiaj tj. 28 marca zalano mi ławy fundamentowe (beton B15 podawany z gruszki za pomocą pompy), patrzyłem na prognozę pogody i z tego co widzę ma być słonecznie ale nie upalnie-zapowiadają powyżej 10stopni, przez najbliższe 3 dni (w piątek zapowiadają deszcze). Zastanawiam się czy konieczne jest lanie wody na wylany beton czy temperatura nie jest aż tak wysoka żeby to było konieczne. Od przyszłego tygodnia zaczną stawiać mi mury. Jeśli trzeba podlewać to jak często trzeba podlewać ? Firma budowlana co mi buduje dom twierdzi, że obecnie nie ma potrzeby aby podlewać chudziaka.
 15. Przykładowo jaka może być różnica w cenie między postawieniem 1m2 ściany osłonowej z pustaka ceramicznego a z cegły klinkierowej ? Chodzi o porównanie, żeby mniej więcej wiedzieć ile zbić cenę
 16. Witam wszystkich, Proszę was o pomoc przy wycenie robocizny a właściwie jaka może być różnica w robociźnie pomiędzy postawieniem ściany zewnętrznej z pustaka ceramicznego a z klinkieru. Dom będzie składać się z ściany 3-warstwowej (cegła 25cm - wełna 2x5cm - szczelina powietrzna 2cm -cegła 11,5cm) Problem tkwi w tym, że firma budowlana wyceniała mi budowę domu na podstawie projektu, w którym ok. połowa domu była z klinkieru, z którego jednak chcemy z żoną zrezygnować. Wydaje nam się, że rezygnacja z klinkieru powinna spowodować obniżenie ceny robocizny. Temat powstał po tym jak firma budowlana zażyczyła sobie dopłaty za podniesienie zera o 2 rzędy pustaków. W sumie to jest logiczne, ale skoro oni by chcieli więcej zarobić na zmianach, to my tym bardziej chcieli byśmy też zaoszczędzić na zmianach. Nie znamy się za bardzo na budowlance dlatego stąd pytanie do was na forum o pomoc w tej sprawie. Miło by było usłyszeć(przeczytać) jakieś podpowiedzi na temat technologi budowy domu z klinkieru, które będą służyć jako atuty do obniżenia ceny robocizny z firmą budowlaną i nie wyjść na kompletnych lewych co można im każdy kit wcisnąć (przewidujemy że rozmowa będzie polegać na tym, że budowlaniec powie nam, że wykonanie klinkieru i zwykłej ściany to jest to samo- i chcemy tego uniknąć). Mam nadzieję że wasza pomoc pozwoli mi lepiej przygotować się do rozmowy z firmą budowlaną. W końcu przy budowie domu każdy grosz się liczy
 17. A jakiej firmy użytkujesz i jaki masz model ?
 18. A co to znaczy "Dobry odkurzacz cyklonowy" z tej wypowiedzi rozumiem że na rynku są też złe
 19. nikt nic nie pomoże ?? a może chociaż podpowiecie, jak dobrać jednostkę centralną do swoich potrzeb, każdy producent ma w swojej ofercie całą gamę takich jednostek
 20. Witam, zdecydowałem się na zakup Centralnego Odkurzacza. W internecie jest teraz dużo firm, które się ogłaszają jako niezawodne z gwarancja itp. itd. , a różnica w cenie jest znaczna pomiędzy nimi. Proszę o poradę, z której firmy wybrać CO, a które ewentualnie omijać z daleka, ewentualnie dobrze było by usłyszeć (przeczytać) porady na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze odkurzacza. Chcę kupić dobry sprawdzony solidny sprzęt ale nie chcę też niepotrzebnie przepłacać, bo nie sposób wybrać najdroższy sprzęt z nieprzydatnymi gadżetami skoro są wersje tańsze a równie dobre.
 21. Nie czytałem wszystkich postów i mogę siępowtórzyć ale ja bym proponował tak: Po pierwsze kupić/ściągnąć z internetu bardzo dobrą książkę profesora Henryka Markiewicza "Instalacje Elektryczne" (aktualnie chyba jest teraz wydanie ósme) - jest tam bardzo fajnie i przejrzyście opisane wszystko o instalacjach dla każdego Co do tematu to nie zauważyłem żeby ktoś opisał jak powinno rozplanować się obwody, i wg mnie powinno to wyglądać mniej więcej tak: - Max 8 - 10 gniazdek na obwód (podwójne gniazdka liczą się też jako 1) - Każdy obwód zabezpieczony różnicówką (tzn. na jedną różnicówke ma przypadać 4-6 obwodów) - Urządzenia powyżej 2kW powinny być na osobnych obwodach - Obwody tworzyć w ten sposób żeby np kuchnia i pokoje były na osobnych obwodach, nie będziemy się martwić że jak wywali nam S-kę w kuchni bo piekarnik i mikrofala włączona to w pokoju zgaśnie nam telewizor Co do rozdzielnicy to przede wszystkim należy zadbać o selektywność (dużo materiałów w googlach na ten temat więc nie będę się rozpisywać) to w największym skrócie, resztę najlepiej doczytaćw książce co podałem na początku bo zasad instalacji jest sporo A i jeszcze jedno normy polskie nie są dla domów jednorodzinnych tylko publicznych i nie trzeba wszystkiego zgodnie z nimi robić ( choć czasem warto się z nimi zapoznać )
 22. Dobra temat ocieplenia mam już przerobiony, Pozostała jeszcze cegła dokładiej do wyjaśnienia, a mianowicie: jakich producentów brać cegły a jakich nie? np. Mam w ofercie Kozłowice 240x357 za 58 zł/m2, ale czy nie wystarczy mi np Jopek o podobnych wymiarach za 52zł/m2, a może jakiś wineberger albo Porotern. Pytam bo zgodnie z zasadą jeśli nie widać różnicy to po co przepłacać
 23. Nad szerokością ocieplenia jeszcze się zastanowie ale powiedzcie mi jakiej firmy wełnę mam brać co by niepotrzebnie nie przepłacać no i ciągle czekam na jakieś propozycje i rady co do cegły czy pozostać przy Kozłowicach czy np tańszy Jopek przy takiej ścianie w zupełności starczy
 24. wełna będzie pomiędzy cegłami - w tym wypadku warto aż taką grubość pchać ? Z tego co wiem ludzie w 2 warstwowych scianach ocieplaja styropianem/wełną o takiej grubości ??
×
×
 • Utwórz nowe...