Skocz do zawartości

eres

Uczestnik
 • Posty

  91
 • Dołączył

 • Ostatnio

eres's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

2

Reputacja

 1. eres

  5 lat z PCi

  Nie. Wg danych za 2014 rok: Cała energia el./pow. domu = 45 kWh/m2/rok En. el. tylko na CO+CWU/pow. domu = 21 kWh/m2/rok Nie wiem.
 2. Witajcie! W poprzednią i dzisiejszą niedzielę zrobiłem sobie pierwsze wiosenne wycieczki po okolicach. O ku....! Wszystko bez zmian! Sterty śmieci, butelki, gruz, elektro-sprzęt, itd. Pod drzewami, w rowach, nad wodą, w wodzie. Gdybym miał kamerę i chciał nagrywać tylko śmieci, to nie musiałbym używać pauzy - cały czas w zasięgu wzroku: śmieci i śmieci. Część z nich widać, że stare, ale niektóre świeże, dopiero co wyrzucone. Ja tu taki eko, rowerek, pompa ciepła, deszczówka, segregacja śmieci, edukacja dzieci. A tam taki syf. Odechciewa się :-( -- Pozdrawiam Ryszard PS. Mam nadzieję, że kolega MrTomo nie obrazi się za zapożyczenie tekstu z jego tematu postu.
 3. Oj! To są tzw. pytania podstawowe. Czy naprawdę chcesz sam wykonać tę instalację? Jeżeli tak, to gdy już będziesz miał wszystko połączone i włączone, to do wyregulowania będzie Tobie potrzebny anemometr. Masz takowy?
 4. eres

  5 lat z PCi

  W ubiegłym roku miałem temperatury: Pomiaru staram się zawsze dokonywać po ok. godzinie pracy PCi. Nigdy nie kalibrowałem czujników. Np. czujnik powietrza zewnętrznego od początku pokazuje ~1 st. wyżej niż tradycyjny termometr (czyli w granicach błędu).
 5. eres

  5 lat z PCi

  W tabelce podałem wartości (zaokrąglone) w kWh. W złotówkach to było: od 3600 zł w roku 2009 do 2900 zł w roku 2014. Opisałem to na samej górze w wątku Pierwszy rok z PC i raczej wiele się nie zmieniło. I jeszcze jedno małe zestawienie
 6. eres

  5 lat z PCi

  Produkt (w niewiedzy) kupiłem bez gwarancji. Dzięki temu nie ponosiłem kosztów przeglądów. Ale przeglądam, a właściwie oglądam ją osobiście, nawet kilka razy dziennie
 7. Witajcie! Takie moje małe podsumowanie: Zwracam uwagę na 5. kolumnę PCi - Taryfa I (dzienna) - efekt zmian w ustawieniach oraz w części elektrycznej PCi (zegar + styczniki).
 8. Witajcie! Wg mnie chwilowy pomiar mocy może służyć jako wskazówka albo ciekawostka ale jako taki nie pokaże nam czy dane urządzenie jest "killerem" naszych portfeli. U jednego TV będzie w trybie stand-by 98% w roku a u innego włączany o 8 rano a wyłączany o 22-giej (znam takich). Dla pierwszego pobór energii w trybie stand-by będzie istotny dla drugiego nic nie znaczący. Dopiero pomiar pobranej energii w dłuższym okresie czasu ukazuje nam ile nas kosztuje eksploatacja danego urządzenia. Cały czas się bawię w comiesięczne zliczanie pobranej energii przez różne urządzenia w naszym domu. Staram się stosować roczny okres pomiarowy. Np. (wymiana 10. letniej) lodówki na nową: spadek z 500 na 350 kWh/rok. Małe sprostowanie dot. informacji w jednym z moich pierwszych postów w tym wątku: napisałem, że zmywarka pobiera w trybie stand-by 4W. Okazało się, że ... mój miernik włożony do gniazdka bez podłączonego jakiegokolwiek odbiornika wskazuje pobór 4W Też byłem ciekaw takiego dużego poboru mojego napędu (Beninca) i otrzymałem odpowiedź instalatora: dzięki temu elektronika ma cały czas ciepło i nawet w duże mrozy nic się jej nie stanie. Kiedyś otwarłem obudowę i rzeczywiście: trafo było ciepłe. Może coś w tym jest?
 9. Witaj! - wypoziomuj; - sprawdź ciśnienia We/Wy; - wyciągnij na jakiś czas filtry (1-2 dni) i sprawdź czy coś się zmieni; Miałem taki sam objaw, ale u mnie ewidentnie przyczyna była w syfonie.
 10. Blisko! SPI reszty nie jestem pewien. Pan policjant swoją wypowiedział dał mi do zrozumienia, że będę miał tylko kłopot, on dużo roboty a efektów może nie być żadnych. Przekonał mnie :-(
 11. W mojej gminie nie rozstrzygnięto jeszcze przetargu. Ale to nie ma zbyt wielkiego znaczenia bo ludzie jacy byli głupi tak dalej będą. Ustawy, przetargi, edukacja, powtarzanie - nic nie pomoże. Jechałem wczoraj przez pewien czas za niebieskim berlingo. Był cały przeszklony, więc było widać ładunek - do pełna zapakowany niebieskimi workami. Zjechał na pobocze w trochę dziwnym miejscu. W lusterku zauważyłem, że cofa w ścieżkę między drzewami. Podejrzewałem, że zawartości chce się pozbyć tak tradycyjne, po polsku = w las. Zawróciłem i ... miałem rację. Facet wrzucał wszystko w krzaki. Zatrzymałem się niedaleko. Chciałem zrobić zdjęcia ukazujące jego niecny uczynek, ale nie zdążyłem. Zrobiłem mu fotkę jak już wyjechał na drogę, lecz zamiast popatrzeć na rejestrację, to patrzyłem na komórkę, sprawdzając czy dobrze kadruję. Efekt fotograficzny marny. Zadzwoniłem na policję. Powiedziałem, że właśnie byłem świadkiem wykroczenia, że śmieci, że krzaki, że granatowe berlingo, że trzy pierwsze litery rejestracji takie a takie. I niestety: pan policjant powiedział, że bez numeru rejestracyjnego nie da się nic zrobić. Mogę zgłosić ale to nic nie da. Ale się wk.... Pokolenie to za mało :-(
 12. eres

  eres

  Zdjęcia Ryszarda
 13. No tak. Tytuł powinien brzmieć: Dlaczego wentylatory są takie drogie? albo Skąd się bierze cena wentylatorów? bo to jest to co mnie interesuje.
 14. No tak. W moim przypadku 4 lata eksploatacji. Ale mam pecha :-( Jak już wymienię to stary rozbiorę na czynniki pierwsze i sprawdzę. W Polsce 1300 zł ~= 310 EUR W Holandii brutto 220 EUR ~= 930 zł. Czyli już w kraju producenta cena jest wysoka (jak na trochę miedzi i stali
 15. Witajcie! Właśnie mi padł wentylator w moim reku Renovent HR Large. Głośno pracował od momentu jego wymiany u dystrybutora, który uznał, że poprzedni wentylator pracował ... głośno. Wiedziałem, że te wentylatory są drogie, ale zatkało mnie gdy mi powiedzieli cenę: ~1300zł (brutto) za sztukę !!! Możecie mi wytłumaczyć na czym polega "drogość" tych wentylatorów? Rozumiałbym, gdyby tam były diamenty, złoto, kosmiczna technologia, ... ale w takim silniku jest trochę stali i miedzi. Co powoduje, że one są takie drogie? Przy okazji: Dystrybutor, który wymienił mi wentylator na nowy - głośniejszy, katowicka firma Iglo..., nie jest już dystrybutorem Brink'a. Sprzedawca, który mi sprzedał uszkodzony reku, Budgar-eko z Lędzin (Tychów), chyba już nie działa na rynku. Ale to wszystko małe dla mnie pocieszenie.
×
×
 • Utwórz nowe...