Skocz do zawartości

Sly B

Uczestnik
  • Posty

    64
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez Sly B

  1. Cytat

    Bo nikt nie robi takich kalkulacji. Lukarna to nie okno tylko forma kształtująca dach, posiadająca okno. Także aby podać różnicę w cenie należałoby przeliczyć koszt tego fragmentu więźby, pokrycia, izolacji oraz okna i zestawić z ceną połaciówki (chyba o takie zwykłe okno w dachu chodzi) icon_smile.gif



    O masz...
    No dobra, poddaje sie icon_smile.gif
    Jak bede wiedzial dokladniej z czego to to ma byc, ile tego ma byc itp to sie odezwe.

    Dzieki,
  2. Cytat

    Jakbyś podał jakieś wymiary itp., to może byłoby łatwiej... icon_smile.gif



    Niestety, nie znam jeszcze wymiarow. Przyjmijmy, ze jakas taka standardowa wymiarowo bedzie icon_smile.gif. Jakiekolwiek dane przyblizone by mi pomogly.
    Glownie chodzi mi o to, jak wielka jest roznica miedzy np. lukarna a jakas alternatywa jak np. zwykle okno w dachu. Slyszalem, ze lukarny sa o wiele, wiele drozsze od wszystkiego innego, ale nikt nigdzie nie podal o ile drozsze.

    Dzieki
  3. Cytat

    przepisy sie trochę zmieniły. teraz pozwolenie na budowe ważne jest 3 lata i przerwa w budowie też moze trwać 3 lata



    Ok, ale ile moze byc tych przerw 3-letnich na budowie? Ile ciagiem trzeba wykonywac prace na budowie, aby potem moc zrobic przerwe?
    To mozna roznie zinterpretowac.
    Powiedzmy, ze dostanie sie pozwolenie. Z budowa ruszam za 2,5 roku (czyli w/g prawa, zmiescilem sie w 3 latach waznosci pozwolenia). Po wylaniu fundamentow robie sobie 3 letnia przerwe. Potem stawiam stan surowy i znowu 3 lata przerwy, tak? Czy moze chodzilo o to, ze lacznie w czasie budowy moze byc 3 lata przestoju?
  4. Cytat

    Wysoko oprocentowane? Nie licz na marze jak sprzed 2 lat. To nie wróci. Myślę, że teraz jest całkiem dobra sytuacja na rynku kredytowym. Siedzę w tym na co dzień więc troszkę się orientuję icon_wink.gif



    O widzisz, bardzo sie ciesze, ze napisales!
    No takie info to na wage zlota jest.

    Wiesz, u mnie sytuacja jest troche inna bo ja za granica jestem, pracuje i obecnie jakos banki niekoniecznie chca dawac kredyty takim delikwentom jak ja. Podobno ta praktyka wraca, takie kredyty sa i beda sie robic coraz korzystniejsze dla ludkow jak ja, ale..., kto wie.
    Super, ze sie odezwales. Bede Cie jeszcze meczyl w przyszlosci, jak bede mial jakies niejasnosci co do kredytow icon_smile.gif. Tutaj wole wiecej nie pisac bo mnie zaraz skarca, ze to nie jest miejsce na takie pierdoly icon_smile.gif.

    Dzieki jeszcze raz.
  5. Cytat

    nic
    ale dla formalności należy prowadzić dziennik budowy i wpisywac
    01-03 -10 wykopano i zalano ławy fundamentowe
    05-06-10 wykonano izolacje ....
    itp
    a najwazniejsze abyś nie przerwał budowy na dłuzej niz 2 lata ale ważne są wpisy w dzieniku budowy .....




    Swietnie, jak tak to by bylo super. Wiecej na dwa lata to sie budowy nie wstrzyma, ale zastanawiam sie czy np. na rok nie bedzie jej wstrzymac.
    CHodzi oczywiscie o kase, chec jak najwiekszego wlozenia w ten interes wlasnej kasy, a dopiero pozniej zaciagniecia kredytu. Poza tym, mysle, ze juz za pare miesiecy znowu kredyty powinny zaczac byc korzystniejsze, nie tak wysoko oprocentowane jak teraz.
  6. Witam,

    Zastanawiam sie, jak dlugo mozna wstrzymac budowe po skonczeniu fundamentow i stanu surowego?
    Czy dluzsze wstrzymanie, nie dokanczanie budowy bardzo szkodzi? Jezeli tak to na co?

    Konkretnie mam na mysli sytuacje gdy na jesien zrobi sie fundamenty w domu podpiwniczonym. Czy nalezaloby juz na wiosne brac sie za reszte i jak najszybciej konczyc, co by na zime domek moglbyc juz ogrzany? Czy powiedzmy nic by sie nie stalo, jakby sobie te fundamenty postaly przez 1,5 roku i dopiero na nastepna wiosne ruszyloby sie z cala reszta?


    Dzieki,
  7. Tak, tak, wlasnie o to mi chodzilo.
    Na podstawie licznika pobranej wody, placi sie kanalizacje. Z tego co wiem, w niektorych miejscach, glownie wsiach, robia nie tylko tak, ze placi sie kanalizacje tylko za 80% pobranej wody (bo przeciez nie wszystko z niej trafia do kanalizacji) co jeszcze czasami pozwalaja obok licznika zamontowac kranik z ktorego woda bedzie przeznaczona na mycie samochodu, podlewanie ogrodka itd.
  8. Cytat

    ciekawe bo faktycznie calkiem inaczej trzeba patrzeć na zużycie wody w pensjonacie !
    A ja was w temacie oszczędzania wody pocieszęicon_smile.gif Mam optymistyczne rachunki za wodę - 36 zł/miesięcznie, rodzinka 4 osobowa:)



    Mozna wiedziec jakie masz rozwiazania wprowadzone odnosnie wody?
  9. Cytat

    Kuchnia mnie nie przytłacza;) Natomiast wasze wypowiedzi trochę zaczynająicon_wink.gif Nie mam trzech piekarników. Jeden mi w zupełności wystarcza. Podejrzewam że chodzi wam o zmywarkę i ekspres. Mam po prostu zabudowane sprzęty. Jak się przyjrzycie to oba zdjęcia są tego samego pomieszczenia i to długie białe to jest blat ze zlewozmywakiem. Taką kuchnię super łatwo utrzymać w czystości a o to mi chodziło.



    Widzisz bracie, to forum kieruje sie dosc surowymi prawami icon_smile.gif. Jak cos pokazesz na zdjeciach, a nie daj Boze tego nie opiszesz odpowiednio, to mozesz zostac zarowno niezle skrytykowany jak i wychwalony. Tutaj nie wiele jest lizustwa, wchodzenia sobie w tylek, falszywej szczerosci z tej prostej przyczyny..., bo i po co? Jak juz, to ktos Ci moze pozazdroscic, a wtedy to wyczujesz.
    Z reguly dostaniesz bardziej subiektywne odpowiedzi, przez co dostaniesz dosc duza dawke info, na temat co inni o danym czyms mysla.

    Welcome to this world icon_smile.gif
  10. Cytat

    ta cała gładka ściana to kuchnia? nigdy takiej nie widziałam. A blatu nie ma? tylko tak malutko jak na tej wyspie? To ja mam z 8 metrów blatu i mi ciagle jest go za mało....no, nie mój styl, ale myślę że będzie ci tego blatu brakowało- w tej kuchni nie ma za bardzo gdzie robić wszystkiego. A to był wasz pomysł taki styl kuchni czy oni to wymyślili? Nie wydaje ci się że to ciężko wygląda tak zabudować całą ścianę? Trochę przytłaczające dla mnie.



    Wiesz, mi sie z kolei wydaje, ze taka kuchnia ma sens.
    Kropeczka, Ty patrzysz pod siebie, kobiete, ktora chce ugotowac obiad, przyrzadzic jakies ciekawe dania, spedzic troche czasu w kuchni. Jak na moje oko to kolega Proton raczej nie planuje robic w tej kuchni podobnych akrobacji. To gniazdko ktore sobie urzadzil, wyglada bardziej na cos takiego, gdzie mozna fajnie i spokojnie wypoczac po pracy, odprezyc sie, przygotowac cos na szybciorka.
    Mysle, ze projektanci za 150zl/h wiedza jakie pytania zadac czlowiekowi, aby ten dostal dokladnie to, co mu sie przyda i przy okazji bedzie wyglado fajnie.

    Wspomnialas, ze nigdy takiej zabudowanej kuchni nie widzialas.
    Widzisz, teraz wchodzi taka moda, ktora moim i mojej zony zdaniem wyglada calkiem niezle. Wszystko jest elegancko zabudowane, nawet nie wiesz dokladnie czy to jest sciana, czy lodowka icon_smile.gif. Podobnie jest z lazienka, np. geberit. Poukrywany caly mechanizm za "sciana", widac tylko kawalek muszli.
    Co prawda nie wszedzie takie "ukrywanie" podzespolow danego pomieszczenia wyglada niezle np. salon, ale w niektorych miejscach faktycznie to pasuje. Zreszta, kwestia gustu bo np. moja babcie trudno bylo przekonac do mikrofalowki, a nas za kilkadziesiat lat trudno bedzie przekonac np. do automatycznych odkurzaczy czyszczacych plazma icon_smile.gif.
  11. Cytat

    Ostatni etap budowy może wykończyć ludzi nie tylko finansowo, ale także psychicznie. Nie ma nic gorszego , jak już dom stoi a jego wykończenie ciągnie się w nieskończoność....bo albo się trafi na nieuczciwych wykonawców, albo kolor farby nie taki, albo ktoś coś źle obliczy i nagle się farba czy klej skończy. A co się z tym wiąże tracimy nie tylko czas, pieniądze i nerwy;)



    Wychodzi na to, ze najlepiej na okres budowy domu, poprostu znalezc sobie prace za granica, oczywiscie majac zaufanych i dobrych wykonawcow icon_wink.gif. Przyjezdzac co pare tygodni, zobaczyc jak fajnie wszystko sie rozwija i spowrotem wiac za granice.
  12. Cytat

    wg. mnie to za szybko bo zalana ława fundamentowa powinna odczekać min. 2 tygodnie aby zdjąć deskowanie i murować bloczki. Ale może można to robić inaczej? U mnie pracowali zgodnie z normami UE od 8 do 16 /ha,ha/



    Wez kobiety nie strasz icon_smile.gif.
    Etka, nie boj nic, jakby co to sie znajdziesz w niedlugim czasie troszke blizej jadra ziemii. Moze przez to na ogrzewaniu zaoszczedzisz czy cos icon_wink.gif.
  13. Cytat

    15.08.09r wjechała koparka, 7.10.09r zalanie fundamentów płytą betonową - ale pewnie można szybciej u mnie pracowało 2 ludzi i raczej się nie przemęczali. Powierzchnia to 11,5 x 13 m



    Niezle...
    Pewnie nie uwierzysz, ale ja planuje rozpoczecie budowy fundamentow gdzies dokladnie w tym samym tyg. co Ty tylko rok pozniej. Rowniez mam nadzieje, ze podobnie jak u Ciebie, prace sie skoncza mniej wiecej po dwoch miesiacach. Roznica bedzie polegala na tym, ze u mnie powierzchnia wyniesie okolo 12 x 22m, ale za to beda dwie osoby do pracy wiecej.

    Swietnie, dzieki wielkie za info.
  14. Cytat

    większość fachowców ale tylko prywatnie mówi że powinno się nie budować za szybko
    fundament - przerwa, ściany, dach - przerwa
    budynek spokojnie siada tak jak ma siąść, ściany wymrożone tracą wilgoć
    Ale dzisiaj większość buduje z bankiem i najlepiej w kilka miesięcy - to jest do zrobienia ale mało kto umie.
    No a jak pytacie brygadzistę ekipy: da się panie majster - to co ma odpowiedzieć że nie?



    Co racja to racja.
    W sumie tutaj wszystko by sie zgadzalo z tym, co podejrzewalem.
    Ci moi fachowcy podobno sa niezli. Postawili juz nie jedna chate, od 80m2 domkow po 500m2 pensjonaty i kazdy ich chwali. Czyli musze zalozyc, ze w razie jakby trzeba bylo zbudowac szybciej, bez tych potrzebnych przerw, to beda wiedzieli co i jak.
    Jak cos skiepszcza i pewnego ranka wyjde przed taras i potkne sie 10cm'owy prog z ziemi to bede nieziemsko "niepocieszony" delikatnie mowiac icon_wink.gif.
  15. Cytat

    zależy jaki plan prac. U mnie zacząłem jesienią, więc tylko fundamenty i wiosną rusza reszta - do jesieni zamykamy drzwi. I znowu sobie stoi do wiosny. Reszta prac i wejście. Całość około 2-2,5 roku, ale można i szybciej i wolniej w zależności od finansów i innych rzeczy. Mój murarz twierdził, że tak jak piszesz pozostawienie fundamentów częściowo spowoduje dopasowanie w gruncie i już później nie będzie "siadać". Zobaczymy



    A wlasnie, a ile mniej wiecej czasu zajmuje postawienie fundamentow? I jaka powierzchnia?
  16. Witam,

    Dowiedzialem sie od znajomego, ze po postawieniu fundamentow, nalezaloby odczekac pare miesiey przed kolejnymi pracami.
    W sumie jest w tym sens, bo fundamenty beda mialy czas na odpowednie "klapniecie" sobie w gruncie, dopasowanie itd.

    Prawda to? Jezeli tak, to ile miesiecy nalezaloby odczekac?

    Dzieki
  17. Cytat

    Tak czy inaczej poproś projektanta instalacji o zrobienie obliczenia godzinowego rozbioru wody. A jeśli i tak mają być dwa zbiorniki po 1000 l to może wystarczy grzanie w nich wody tylko do np. 45°C? Wtedy nie trzebaby się bawić z mieszaniem. A i strsty na zasobnikach i cyrkulacji mniejsze.



    I tak wlasnie zrobie icon_smile.gif

    Dzieki
  18. Cytat

    Dobrą rolę ochronną pełnią rolety zewnętrzne...



    Problem w tym, ze przy tym rozwiazaniu musialoby byc mase tych rolet. Nie dosc, ze na parterze bedzie sporo okien, to jeszcze mozna by bez wiekszego wysilku dostac sie na pietro do tamtych okien.
    Pomijam fakt, ze dla domku w stylu goralskim, takie rolety niekoniecznie pasuja oraz, ze zeby je wszystkie zamknac lub otworzyc musialbym chyba wstawac o 4:00am icon_smile.gif.

    Mimo wszystko, dzieki za pomysl.
  19. A moze tak zastanowic sie, jakie ma byc zastosowanie takiego projektora?
    Chodzi o to, ze za cene dobrego projektora mozna teraz kupic np. niezle wypasiony, 52 calowy TV, ze wszystkimi mozliwymi wyjsciami i bajerami. Ostatnio taki widzialem w sklepie, cena cos kolo 9000zl, ale obraz taki, ze mozna bylo u pszczoly liczyc wloski na tylku. Doslownie trudno bylo od niego odejsc. No i takie cudenko mozna sobie zamontowac na scianie i gwarantuje, ze moze robic za niezle kino domowe i nie tylko. Z bliska na pewno tego nie da sie ogladac, bo kark sobie mozna skrecic.

    Projektory natomiast, z tego co ja uzytkuje, co inni i co moim zdaniem jest obecnie glownym celem tego urzadzenia, to latwe i szybkie przekazywanie obrazu glownie ruchomego, ale niekoniecznie, z danego urzadzenia, przewaznie komputera. Przydaje sie glownie na spotkaniach firmowych, konferencjach itp. No oczywiscie nie wspominam tu juz o innej klasie projektorow jakimi sa te w kinach.

    Jezeli nie ma potrzeby i jezeli projektor mialby tylko i wylacznie zastapic TV, to z pewnoscia bym go nie wybral. Ba, te nowsze TV maja rowniez zlacza DVI (moga robic za monitor), a moze nawet szybsze, wejscia USB co to automatycznie wykrywaja np. kamere itd.

    To tylko moje zdanie, moge sie przeciez mylic icon_smile.gif.
×
×
  • Utwórz nowe...