Skocz do zawartości

mario72k

Uczestnik
 • Posty

  10
 • Dołączył

 • Ostatnio

mario72k's Achievements

Początkujący

Początkujący (1/4)

1

Reputacja

 1. Cóż... nie mogę zaprzeczyć. A'propos kilkusetletnich katedr to jest nawet gorzej, bo postawiono ich o wiele więcej niż znamy współcześnie.... przetrwały te, które się nie zawaliły z powodu błędów budowniczych. Ale jednak wielkości obciążeń są w katedrach o kilka lat świetlnych ( ) inne niż w fundamencie pod niski komin.
 2. Ależ wiem, Henryku o czym piszę :-). Dziękuję Ci za polecenie mi kilka lat temu na wakacje przepięknej Doliny Baryczy i pozdrawiam serdecznie Mariusz K.
 3. Racja jest w tym, że zwiększając średnicę do 180 mm można zmniejszyć wysokość komina, ale O ILE ??? Raczej niewiele. Dokładnie o ile nie da rady policzyć nie mając dokładnych parametrów spalinowych kotła. Proponuję zwrócić się do producenta komina jaki jest planowany, o wykonanie stosownych obliczeń. Potrzebne jednak będą do nich parametry kotła (nie sama moc i rodzaj paliwa, ale też temperatura spalin i strumień masowy tychże). Zbrojenie prętami przy tej wysokości ponad dachem to wg mnie za mało, uważam podobnie jak mhtyl w #7. Fundamentu nikt nie musi liczyć pod ciężar "chudego" komina o wysokości 6-7 m. Nawet komina z obudową betonową. Głębokość poniżej strefy przemarzania gruntu, odsadzka ok 5-10 cm na każdą stronę od podstawy komina. Zbrojenie zwykłe, przeciwskurczowe, zbrojenie konstrukcyjne nie potrzebne pod taki niewielki ciężar. To moje subiektywne zdanie.
 4. Witam Czy możliwe jest wykonanie samodzielne pieca grzewczego na podstawie znanej dokumentacji? Miejscowy hydraulik-instalator proponuje mi wykonanie pieca grzewczego na podstawie dokumentacji firmy Zębiec. Czy piec taki (zakładam, że identyczny z którymś kotłem Zębiec) będę mógł zastosować? Myślę, że piec nie będzie miał certyfikatu producenta, znaku bezpieczeństwa B.... czy zastosowanie takiego pieca we właśnym domu jest wbrew jakimś przepisom? Jeśli tak to jakie przepisy byłyby naruszone? mariusz
 5. A jak często planujesz odmalowywać elewację domu? Tzn o ile częściej niż np sąsiedzi... chyba, że nie wygląd ma znaczenie (poniekąd: nie szata zdobi człowieka - można człowieka na dom przerobić i będzie jak znalazł)
 6. Tak, nawet schiedel ma od jakiegoś czasu takie "cuda" tyle, że się nie kręcą, a mają interesujący kształt powodujący że "omywjaący" to wiatr wywołuje dodatkowy ciąg w kanale wentylacji. nie da się tego zastosować na dachówkę wentylacyjną tylko na ich (schiedla) pustak wentylacyjny. To, że się nie kręcą powoduje, że nie ma ryzyka, że pod wpływem stałego naporu wiatru przez kilka lat głównie z jednej strony (albo po jakiejś potężnej - mega-potężnej wichurze) układ łożyskowy się pokrzywi i zacznie piszczeć albo wogóle się zatrzyma
 7. Hmmm, lekko ironicznie uważam, że komina u Twojego sąsiada nie zje agresywna wilgoć (kwasy, których w co najwyżej znikomej ilości można się spodziewać w takich warunkach). Normalnie drżyj i nie rób kwasu
 8. Może być, ale zaleca się, żeby był ocieplony (lub posiadał w swojej systemowej budowie warstwę wełny mineralnej)
 9. Wg mnie dla obróbki i odpływu wody odległość ta nie będzie za mała (choć pewnie mało wygodna przy układaniu obróbki przez dekarzy). Problemem może być blokowanie się śniegu na dachu (patrz: przepisy wymagające usuwania zalegającego śniegu na dachu) - w Twoim przypadku będziesz często musiał wychodzić na dach z łopatką.
×
×
 • Utwórz nowe...