Skocz do zawartości

Jaka klimatyzacja?


sepoy

Recommended Posts

Napisano

Święta, Nowy Rok to czas spotkań i zabawy ale też doskonała okazja żeby wykorzystać wolny czas i zastanowić się nad tym jak poradzić sobie w czasie upałów. Tym bardziej, że lepiej już chyba nie będzie i upały w lecie to nie wybryk natury, ale raczej norma icon_neutral.gif
W obecnej chwili można napotkać na liczne obniżki cen klimatyzatorów i upustów przy ich montażu. Montażyści mają wolne terminy i nie marudzą, gdy mówię, że montaż jest skomplikowany ponieważ dom mam już wybudowany i użytkowany od 4 lat, a żadnych remontów żona nie przewiduje ;)

Co zatem wybrać?
Ma być tanio, ale dobrze. Z czystym montażem, ale funkcjonalnym rozkładem klimatyzatorów icon_smile.gif

Wydaje mi się, że powinny mi wystarczyć 2 klimatyzatory w dwóch sypialniach na poddaszu w systemie multisplit. Nie wiem czy nie trzeba schłodzić powietrza z klatki schodowej. Wtedy doszedłby trzeci klimatyzator. Parter właściwie mógłbym pominąć, bo tam temperatura nigdy nie przekracza 25 stopni, ale może akurat tam trzeba wsadzić klimatyzator zamiast korytarza?

Na poddaszu mógłbym instalację przeprowadzić przez strych, a jednostkę zewnętrzną ustawić na balkonie, zaś na parterze musiałbym dać klimatyzator z drugą jednostką zewnętrzną. Co zrobić, nie wiem. Ma ktoś doświadczenie z klimatyzacją tylko w sypialniach, wystarczy?

Druga sprawa to producenci. Montażyści, do których dzwoniłem raczej polecają Samsungi w opcji Premium, że niby najlepszy stosunek jakości do ceny. Energooszczędne, nowoczesne rozwiązania i przede wszystkim ciche w trybie nocnym mają od 16 do 18dB.
Chciałbym się zamknąć w 12tys. i montaż przeprowadzić w miarę czysto.

Napisano

Brak odpowiedzi, może podałem zbyt mało danych ...

Parter oraz klatka schodowa są otwarte. Całość otwartej przestrzeni na parterze ma około 40m2, wysokość pomieszczeń na dole 2,75m, u góry 2,55m.
Na poddaszu znajdują się 3 pokoje i łazienka, w tym 1 sypialnia 11m2, a 2-ga 22m2. Rozkład pomieszczeń na szkicach w stopce, w linku do tematu JJK budują Dom w Klematisach.
  • 5 tygodnie temu...
Napisano
Trudno mi uwierzyć, że nikt na forum nie przerabiał jeszcze tematu klimatyzacji ... icon_neutral.gif

Trudno musiałem oprzeć się na opiniach instalatorów i w końcu zdecydowałem się na Samsunga w opcji multisplit.
Wybrana jednostka zewnętrzna to AJ068FCJ3EH 6,8kW (moc grzania 8kW) 230V.
Kabel YKY będzie prowadzony na zewnątrz domu, długość około 25m.
Jakim minimalnym przekrojem trzeba doprowadzić zasilanie? Wystarczy 3x2,5mm2, czy musi być 4mm2 ?
  • 1 miesiąc temu...
Napisano
Witam,

Mógłbyś coś więcej powiedzieć, na ile jednostek się w końcu zdecydowałeś 2 czy 3 i jakie moce. Jakiej długości są instalacje, czy zastosowałeś pompki skroplin czy grawitacyjnie się dało?? Jeżeli to nie tajemnica ile kosztowało wszystko i czy udało się w miarę czysto wszystko zamontować??
Napisano

Pewnie, że mogę powiedzieć icon_biggrin.gif Co prawda przy klimatyzacji nikt mi tutaj nie pomógł, ale wydaje mi się, że nieco ogarnąłem temat i sam mogę już coś doradzić.

Jak pisałem parę postów wcześniej:
Cytat

W końcu zdecydowałem się na Samsunga w opcji multisplit.
Wybrana jednostka zewnętrzna to AJ068FCJ3EH 6,8kW (moc grzania 8kW) 230V.
Minimalny przekrój kabla to 3x 4mm2.



Wybrałem 3 jednostki wewnętrzne serii Premium, po jednej do każdego z wybranych pomieszczeń:
- AR07HSSDBWKNEU o mocy chłodzenia 2,0kW do sypialni 12m2,
- AR09HSSDBWKNEU o mocy chłodzenia 2,5kW do sypialni 25m2,
- AR12HSSDBWKNEU o mocy chłodzenia 3,5kW do otwartego parteru.

Początkowo chciałem ukryć instalacje na poddaszu, jednak konieczność użycia wtedy pompek skroplin sprawiła, że rozwiązanie stało się nieatrakcyjne.
Pompki byłyby głośniejsze niż jednostki wewnętrzne, a do tego znacznie podrożyłyby inwestycję.
Jedynym dla mnie wyjściem stało się maksymalne uproszczenie instalacji i wyprowadzenie jej w znacznej części na zewnątrz budynku.
Postaram się w miarę możliwości zamaskować plastikowe rynienki na instalacje malując je w kolorze tynku.

DSC01446.jpg




Wewnętrzne instalacje, to 3m odcinki w sypialniach i niewidoczna przelotka w salonie. Koszt całości, to ... (wysyłam na priv).
Montaż umówiony w przyszłym tygodniu. Jak wyjdzie, zobaczymy icon_smile.gif
Napisano
Jak wygląda potem sprawa z serwisowaniem i ew. gwarancją na urządzenia i instalacje?? Jeżeli będzie możliwość to chętnie bym zobaczył zdjęcia icon_biggrin.gif (nie dostałem wiadomości priv) a ciekawość mnie zżera icon_biggrin.gif
Napisano
Warunki gwarancji - 2 lata producenta plus rozszerzenie do 5 lat w przypadku kontroli serwisowych przez firmę.
Zdjęć jeszcze nie mam, bo montaż jak pisałem wcześniej dopiero w przyszłym tygodniu.

Ceny Ci jednak nie podam, bo dopiero po późniejszym przeczytaniu Twojego postu w innym temacie - Klimatyzacja w mieszkaniu, w którym piszesz:
Cytat

Jeżeli jest Pan zainteresowany współpracą to zapraszam.



zorientowałem się, że prawdopodobnie jesteś Sprzedawcą lub Wykonawcą i gramy w różnych drużynach. Jeśli Ty chcesz się jednak pobawić w szczerość, to chętnie posłuchamy o hurtowych cenach dla Wykonawców, marżach i upustach icon_razz.gif

Napisano
Cytat

Warunki gwarancji - 2 lata producenta plus rozszerzenie do 5 lat w przypadku kontroli serwisowych przez firmę.



A ile taką za płatna kontrolę serwisową kasują i czy ta dodatkowa gwarancja na całość czy tylko na wybrane elementy ?

Bo warto wyliczyć, czy się opłaca.

5 x kwota ........ = ?

Ps. Jest w Polsce firma, która dawała dożywotnią gwarancje na PCi, pod warunkiem płatnych przeglądów co rok, za jedyne 900zł icon_lol.gif
Napisano
Bawiąc się w szczerość to nie będę owijał. Firmą nie jestem ani sprzedawcą ani wykonawcą. Jestem młodym studentem Mechaniki i budowy maszyn na specjalizacji Klimatyzacja i wentylacja. W przyszłości zamierzam założyć taką firmę i być wykonawcą i sprzedawać urządzenia. Moje pytanie były zmotywowane wybadaniem rynku i zorientowaniu się w cenach. W tamtym poście oferowałem współprace bardziej za zasadzie "Ja Panu zamontuje ale nie zarobie" Co do cen urządzeń dla wykonawców to ja ich nie mam bo nie mam działalności. Urządzenia kupuję przez "zaprzyjaźnioną" firmę która też na mnie zarabia.... Więc szału nie ma... Z resztą w tym momencie nie jestem nastawiony na zysk, przede wszystkim szukam doświadczenia i wiedzy icon_smile.gif
  • 4 tygodnie temu...
Napisano
Cytat

A ile taką za płatna kontrolę serwisową kasują i czy ta dodatkowa gwarancja na całość czy tylko na wybrane elementy ?
Bo warto wyliczyć, czy się opłaca.
5 x kwota ........ = ?


Płatne kontrole serwisowe odbywać się powinno 2x do roku, koszt przeglądu to 150zł od elementu. Rocznie więc wychodzi nawet więcej niż w Twojej z PCi.
Ponieważ klimą zamierzam tylko chłodzić, to u mnie wystarczy niby "tylko" 1x w roku.
Zrobię jeden przegląd i po roku zdecyduję co dalej icon_confused.gif
Napisano
Cytat

..... koszt przeglądu to 150zł od elementu.



A co jest tym "elementem" ?

I czegoś nie rozumiem - wszak fabryczna gwarancja na sprężarkę często przekracza 100.000 godzin pracy. To dlaczego gwarancja na PCi tylko "ustawowa", czyli 2 lata ?
Napisano
Cytat

A firma oferująca takie warunki, nie jest pokłosiem superduper pięknej firmy, wykreowanej przez FM?


Gdy założyłem temat z prośbą o radę, to było tu pusto i cicho ...
Teraz nie wiem, bijesz sobie licznik, czy nudzisz się tylko?
O co Ci właściwie chodzi? Serwis za drogi? To już uzgodniliśmy wcześniej. Zresztą i tak nie Ty płacisz icon_confused.gif
  • 3 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli szukacie sposobu na dekoracyjne i trwałe wykończenie drewnianych podłóg, mebli czy ścian – warto zwrócić uwagę na bejce olejne OSMO. To produkty, które zdobyły uznanie zarówno wśród profesjonalistów, jak i użytkowników domowych ceniących naturalne składniki, jakość oraz ekologiczne podejście do wykończenia wnętrz. Czym jest bejca olejna OSMO? Bejca OSMO to profesjonalny, barwiony podkład do drewna na bazie naturalnych olejów roślinnych. Dzięki brakowi wosków w składzie, bejca daje ogromne możliwości w zakresie intensywności koloru – od delikatnego podkreślenia struktury drewna po intensywne, nasycone barwy. Co istotne, nie tworzy na powierzchni warstwy lakieru – pigmenty wnikają głęboko w drewno, wyrównując jego odcień i podkreślając naturalne usłojenie. Gdzie można stosować bejcę? Bejce OSMO przeznaczone są wyłącznie do zastosowań wewnętrznych, idealnie sprawdzą się na: drewnianych podłogach, deskach i parkietach, stopniach schodów, blatach, meblach, ścianach i sufitach z drewna, a także na zabawkach dziecięcych i przyborach drewnianych – po wyschnięciu są całkowicie bezpieczne i przyjazne środowisku. Jak działa? Bejca sama w sobie nie jest pełnoprawnym wykończeniem – to etap barwienia, który należy zabezpieczyć woskiem twardym olejnym OSMO. Takie połączenie daje nie tylko wyjątkowy efekt wizualny, ale również trwałość i odporność na codzienne użytkowanie. Dlaczego warto? Naturalne składniki: cztery rodzaje oczyszczonych olejów roślinnych i wysokiej jakości pigmenty. Możliwość pracy z utwardzaczem – istotne dla profesjonalistów. Idealne do przestrzeni komercyjnych, gdzie czas to pieniądz – powierzchnia może być gotowa do użytku już następnego dnia. Ogromna paleta kolorów – od klasycznych odcieni drewna po nowoczesne, designerskie barwy. Podsumowanie Bejce olejne OSMO to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają naturalnych i trwałych produktów do barwienia drewna. Ich elastyczność, ekologiczny skład oraz profesjonalne właściwości użytkowe czynią je wyborem godnym uwagi – zarówno w domach, jak i w przestrzeniach komercyjnych.
    • Albo tylko znajdował się w miejscu, obok którego uderzył piorun. Bo piorun może zabić również z dalszej odległości, to zależy od okoliczności wyładowania atmosferycznego.  A do artykułu polecam ten temat   Jak sprawdzić, czy instalacja odgromowa jest niezbędna?
    • Komentarz dodany przez Paweł: Zgadza się, uderzenie pioruna jest rzadkie, ale nie niemożliwe. Wczoraj ogłoszono śmierć Auduna Groenvolda, norweskiego olimpijczyka w narciarstwie dowolnym, który został uderzony przez piorun podczas wycieczki do domku letniskowego.
    • W Polsce każdego roku burze powodują szkody warte miliony złotych. Zniszczone urządzenia, pożary dachów i porażenia prądem to realne skutki, które dotykają nie tylko właścicieli domów na odludziu. Czy wiesz, że piorun może spalić sprzęt, nawet jeśli uderzy kilometr od twojego domu? Sprawdź, jak skutecznie i tanio zabezpieczyć dom przed burzą. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/instalacja-odgromowa/a/116255-piorunochron-chroni-dom-przed-burza
    • Komentarz dodany przez inżynier Mirek: Niestety w artykule zapomniano o podstawowym zadaniu jaki ma spełniać dach - szczelność, pełna ochrona przed warunkami atmosferycznymi, przede wszystkim opadami, aby wnętrze budynku było bezpieczne. Każdy wie, że obecnie układane dachówki, blachodachówki, blacha czy inne pokrycia dachowe nie są szczelne. Zwłaszcza w narożach, koszach praktycznie nie ma szans na szczelne wykonanie pokrycia. Dlatego ważne jest aby pod tą dachówką, blachą, blachodachówką wykonać w 100% szczelną warstwę. Niestety membrany paroprzepuszczalne nie nadają się do wykonania takiej szczelnej izolacji. Mają bardzo małą odporność na promieniowanie UV, przeważnie 2-3 miesiące, a najlepsze do 6 miesięcy. To nic w porównaniu do pap czy membran bitumicznych, które mają odporność na kilka a nawet kilkanaście lat. Poza tym podczas układania takiej membrany paroprzepuszczalnej często dochodzi do naderwań, rozdarć, które ciężko załatać. A poza tym trzeba pamiętać, że każda membran jest przebijana przez setki gwoździ, którymi przybijamy kontrłaty i łaty. A każde przebicie membrany paroprzepuszczalnej gwoździem to dziura, która jest potencjalnym miejscem przecieku wody. Przy papach nie ma takiego problemu - gwóźdź przebija papę, ale bitum uszczelnia się wokół tego gwoździa i nie ma zagrożenia, że woda będzie przeciekała. A co do paroprzepuszczalności to oczywiście jest ona ważna i potrzebna, ale tylko w niektórych przypadkach. Ogólnym założeniem jest, że izolacja termiczna nie może być narażona na zawilgocenie. Skoro od strony pomieszczenia ocieplenie jest chronione folią paroizolacyjną, która ma za zadanie nie przepuszczać wilgoci, pary wodnej to izolacja termiczna jest dobrze chroniona od spodu (od strony wnętrza budynku). A od góry ? No właśnie, żadna membrana paroprzepuszczalna nie ochroni izolacji termicznej przed wilgocią a nawet wodą. Potrzebna jest szczelna izolacja, która daje 100% gwarancji szczelności. Dlatego stosowanie membrany paroprzepuszczalnej montowanej tylko na krokwiach to igranie z wilgocią. A zawilgocona izolacja termiczna to strata ciepła, bo wilgotna izolacja termiczna przepuszcza ciepło. A to kosztuje. Więc to, że deskowanie i dobra papa czy membrana bitumiczna nieco zwiększają koszt budowy, to w bardzo krótkim czasie ten koszt zostaje odrobiony przez oszczędność na ogrzewaniu. I na koniec coś, co żadna membrana paroprzepuszczalna nigdy nie wytrzyma. Chodzi o ostatnio występujące gwałtowne burze i mocne porywy wiatru. Nie ma roku abyśmy w mediach nie widzieli tragedii ludzi, którzy doświadczyli zerwania dachu. Jak wygląda zerwany dach wykonany w wersji ekonomicznej to chyba każdy widział. Zerwana dachówka, blacha, membrany paroprzepuszczalnej praktycznie nie ma, widać strzępy ocieplenia. A deszcz pada i zalewa wnętrze. Tragedia. Natomiast dach wykonany w technologi pełnego deskowania po zerwaniu dachówek, blachy pozostaje sprawny i nadal zabezpiecza wnętrze przed deszczem. Takie pełne deskowanie z dobrą papą czy membrana bitumiczną jest praktycznie drugim dachem. Czy wobec tego stać nas na ekonomiczny dach z membraną paroprzepuszczalną? Czy jednak lepiej wybrać bezpieczne rozwiązanie dachu z pełnym deskowaniem i papą lub membraną bitumiczną? Odpowiedź jest prosta. Każdy potrafi wskazać bezpieczne rozwiązanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...