Zestawy: Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Wzór: Czysty Fale Notes Ostre Drewno Kamień Skóra Miód Pionowy Trójkąty
Zaloguj się, aby obserwować  
Moyra

odnośnie zgubionego pozwolenia na budowę

Witam

Proszę o porade, bo nie wiem zbytnio co dalej mam począć.

W 1996r. rodzice jako właściele działki wystąpili o pozwolenie budowlane. Starostwo wydało pozwolenie, jednocześnie wydało pismo iż zgadzają się na zagospodarowanie ternu wg dostarczonego projektu.

Ze względu na długi okres budowy, rodzice nie przywiązywali uwagi do dokumentów, no i problem powstał, ponieważ zostało zgubione pozwolenie na budowę.
Gdy zgłosili się do starostwa tam poinformowano ich ze niestety ale ich dokumenty uległy zniszczeniu przez awarie. Dlatego tez nie mogą nam dać odpisu pozwolenia na budowę. Jedyny dowodem ze na pozwolenie to wpis do ksiegi ze ubiegali się pozwolenie. Oraz pismo wpięte w projekt budowlany. Co teraz o robić? Czy Starostwo moze na podstawie tylko pisma wydac to pozwolenie.
Problemy w sumie ciągną się dalej, poniewaz nasz wspaniały inspekot którego wybraliśmy na samym początku zbytnio się nie wysila. Jedyne co zrobił to w starostwie zgłosił wszystkie dokumenty iż podejmuje się nadzoru budynku mieszkalnego, podstęplował projekt i to wszystko co zrobił. Gdy dom już stoi i czeka na odbiór, wyszło na jaw iż do chwili obecnej Inspektor nie wywiązał się z pracy np nie wypełniał dziennika budowy, ( tłumaczy się niby ze przecież mu nie kazaliśmy tego robić), a co lepsze nawet nie zgłosił dziennika budowy (jak się teraz okazało). Pieniążki oczywiście zostały mu zapłacone.
Gdy chcemy wreszcie wyegzekwować od niego wszystkie dokumenty potrzebne do obioru budynku. Inspektor mówi nam iż wcale tego nie musi czy tez musiał robić, ponieważ nie było takiej umowy. Czy samo zgłoszenie i podpisanie przez niego dokumentów wiąż go prawnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Kopie pozwolenia na budowę znajdują się również w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz w Urzędzie Gminy i tam można ewentualnie uzyskać odbitki.
2. Chodzi prawdopodobnie o kierownika budowy a nie inspektora, a jego zakres obowiązków wynika z przepisów Prawa Budowlanego.
3. Pozyskanie dziennika budowy i jego ostemplowanie w starostwie należy do obowiązków inwestora.
4. Brak wpisów w dzienniku budowy świadczy o tym, że kierownik formalnie nie kontrolował budowy i może twierdzić, że roboty były prowadzone samowolnie bez jego nadzoru. Jednocześnie brak potwierdzenia wykonania poszczególnych etapów w dzienniku budowy powoduje wygaśnięcie pozwolenia na budowę, gdyż jej rozpoczęcie powinno nastąpić w ciągu 2 lat od wydania pozwolenia, a przerwy w prowadzeniu robót również nie mogą być dłuższe niż 2 lata.
5. Formalnie budynek jest więc samowola budowlaną i trzeba poszukać dobrego prawnika, który znajdzie wyjście z tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Najnowsze posty

  • Współczuję błogiej nieświadomości,  tak się nie spała paliw stałych,  to marnotrawstwo. 
  • Odpowiedzi Pyt 1. - Możesz - 1 cal stalowy + pompa obiegowa Pyt. 2 - Możesz dać 1 pompę  w kotłowni Pyt. 3 - tu bym dał "na wszelki wypadek" Pyt. 4 - Zbiornik wyrównawczy w domu na stryszku + odpływ do kanalizacji - ale to spora odległość i może nie wystarczyć by piec zdążył zbić temperaturę - bo rozumiem, że na paliwo stałe - ja bym w takim wypadku dołożył bufor ciepła do niego przy takiej odległości by robił za sprzęgło hydrauliczne. Pytasz się czy więcej będziesz palił - 15m idzie ci gruntem - tak czy siak będziesz miał straty, - nad pexem bym się zastanowił - bo się wygina powyżej 80'C  
  • Witam chciałem się doradzić jak rozwiązać podłączenie instalacji CO CW.
   w skrócie to kotłownię będę miał w pomieszczeniu gospodarczym oddalonym o 15 metrów od domu,rury puszczę 1 m pod ziemią, dwie pex 25 i jedną z wodą pex 16, zaizolowane w pianki i w wspólnej rurze pcv 110, piec 12Kw już zamówiony ze sterownikiem SPPV2, do ogrzania na parterze 3 pomieszczenia a na piętrze 4 + bojler 120l, w załączeniu szkice.
   A teraz kilka pytań:
   1. czy z dolnej rozdzielni mogę pociągnąć pion do górnej rozdzielni? i jaką dać średnicę rury? a robię 2 rozdzielnie(pomieszczenia nad sobą ), bo chciałem uniknąć dużej ilości rur na parterze gdyż tymczasowo muszą one być na wierzchu. 2 czy mogę dać 1 pompę w kotłowni a w domu zawór 4 drożny na grzejniki i bojler czy raczej jeszcze 2 pompę w domu do cw?, pompami i zaworami mogę sterować ze sterownika bo dałem przewody z
   kotłowni do domu. 3 Czy w kotłowni mam też dać zawór 3 drożny do ochrony powrotu? w końcu to dość spora odległość od zaworu 4d   4 jak zabezpieczyć instalację przed ewentualnym wzrostem ciśnienia ,wydaje mi się, że nie
   mogę zrobić naczynia przelewowego bo kotłownia jest niska i grzejniki na piętrze będą
   wyżej, a w domu to w tym przypadku chyba nie ma jak tego zrobić. Czy wystarczy i czy w ogóle
   dać w kotłowni naczynie wzbiorcze membranowe i jaki zawór bezpieczeństwa. 5 a może lepiej by było zamiast 4 drożnego w domu założyć 3 drożny pomiędzy co i cw?   co jeszcze musi się znaleźć w tej instalacji i gdzie  jakieś zawory zwrotne czy odpowietrzniki? Na szkicu na piętrze dałem 2 grzejniki na jednej rurce 16, gdyż rury będą musiały iść
   wierzchem w pokoju lub za skosem w nieogrzewanych warunkach a po za tym grzejniki są 1m od
   siebie a pomieszczenia po 12m ze skosami  Na innym forum ktoś sugerował mi instalację z wymiennikiem i uklad od pieca otwarty, może  właśnie  takie rozwiązanie bylo by najlepsze, ale czy w wymienniku nie bedzie zbyt dużych  strat i czy nie będę  musiał palić  wiecej aby na piecu utrzymać dużo wyższą temperature, tak aby bojler w domu nagrzał sie do tych 55°
  • o ile CD 60 będziesz kładł o długości 80 , a nie 250 cm to spoko ( jako sam sufit , sufit z ciężką lampą już gorzej) a masz wątpliwości to górą wepnij kolejny CD60 jako krzyżowy .
  • Gość Grzegorz
   Cena jest faktycznie z kosmosu 😆
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi