Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Moyra

odnośnie zgubionego pozwolenia na budowę

Recommended Posts

Witam

Proszę o porade, bo nie wiem zbytnio co dalej mam począć.

W 1996r. rodzice jako właściele działki wystąpili o pozwolenie budowlane. Starostwo wydało pozwolenie, jednocześnie wydało pismo iż zgadzają się na zagospodarowanie ternu wg dostarczonego projektu.

Ze względu na długi okres budowy, rodzice nie przywiązywali uwagi do dokumentów, no i problem powstał, ponieważ zostało zgubione pozwolenie na budowę.
Gdy zgłosili się do starostwa tam poinformowano ich ze niestety ale ich dokumenty uległy zniszczeniu przez awarie. Dlatego tez nie mogą nam dać odpisu pozwolenia na budowę. Jedyny dowodem ze na pozwolenie to wpis do ksiegi ze ubiegali się pozwolenie. Oraz pismo wpięte w projekt budowlany. Co teraz o robić? Czy Starostwo moze na podstawie tylko pisma wydac to pozwolenie.
Problemy w sumie ciągną się dalej, poniewaz nasz wspaniały inspekot którego wybraliśmy na samym początku zbytnio się nie wysila. Jedyne co zrobił to w starostwie zgłosił wszystkie dokumenty iż podejmuje się nadzoru budynku mieszkalnego, podstęplował projekt i to wszystko co zrobił. Gdy dom już stoi i czeka na odbiór, wyszło na jaw iż do chwili obecnej Inspektor nie wywiązał się z pracy np nie wypełniał dziennika budowy, ( tłumaczy się niby ze przecież mu nie kazaliśmy tego robić), a co lepsze nawet nie zgłosił dziennika budowy (jak się teraz okazało). Pieniążki oczywiście zostały mu zapłacone.
Gdy chcemy wreszcie wyegzekwować od niego wszystkie dokumenty potrzebne do obioru budynku. Inspektor mówi nam iż wcale tego nie musi czy tez musiał robić, ponieważ nie było takiej umowy. Czy samo zgłoszenie i podpisanie przez niego dokumentów wiąż go prawnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Kopie pozwolenia na budowę znajdują się również w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego oraz w Urzędzie Gminy i tam można ewentualnie uzyskać odbitki.
2. Chodzi prawdopodobnie o kierownika budowy a nie inspektora, a jego zakres obowiązków wynika z przepisów Prawa Budowlanego.
3. Pozyskanie dziennika budowy i jego ostemplowanie w starostwie należy do obowiązków inwestora.
4. Brak wpisów w dzienniku budowy świadczy o tym, że kierownik formalnie nie kontrolował budowy i może twierdzić, że roboty były prowadzone samowolnie bez jego nadzoru. Jednocześnie brak potwierdzenia wykonania poszczególnych etapów w dzienniku budowy powoduje wygaśnięcie pozwolenia na budowę, gdyż jej rozpoczęcie powinno nastąpić w ciągu 2 lat od wydania pozwolenia, a przerwy w prowadzeniu robót również nie mogą być dłuższe niż 2 lata.
5. Formalnie budynek jest więc samowola budowlaną i trzeba poszukać dobrego prawnika, który znajdzie wyjście z tej sytuacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...