Skocz do zawartości

Uprawnienia projektanta


Gość

Recommended Posts

Napisano
Proszę o odpowiedź czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?

Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?

Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.
Napisano
Po wejściu Polski do unii europejskiej jest możliwość wykonywania prac przez osoby z unii.
Dotyczy to również prac projektowych.
Jednakże w Polsce wymagane jest przy złożeniu wniosku o zatwierdzenie pozwolenia na budowę dwa dokumenty:
v Kserokopia uprawnień projektanta ( w przypadku projektanta niemieckiego będzie to kserokopia jego nostryfikowanych przez stronę Polską uprawnień)
v Zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej (budowlana lub architektów)
Napisano
Mam pytanie dokładniejsze, gdzie znajdę przepisy prawne zezwalające na takie postępowanie. W moim starostwie są mało zorientowani w tych sprawach (tak jak ja) i odsyłają mnie do wyższej instancji (wojewody).
Na czym miałaby polegać nostryfikacja?
Napisano
Dodatkowo: czy uprawnienia projektanta nabyte w Polsce, zawód praktykowany, przepadły- czy trzeba nostryfikować? czy w takim wypadku wystarczy przedstawić polskie uprawnienia oraz zaświadczenie o przynależności do Niemieckiej Izby?
Napisano
Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze uzyskane w dowolnym roku zachowują swoją ważność i są ważne w przedmiotowym wypisanym w uprawnieniach zakresie
Nie trzeba ich nostryfikować
Odnosnie przynależnosci do izby do musi to być przynależność do polskiej izby zawodowej wraz z opłaceniem ubezpieczenia zawodowego (wszystko załatwia izba)

Starostwo kazało sie skontaktować z wojewodą, ponieważ to on do niedawna wydawał uprawnienia i ma odpowiednich ludzi do udzielenia informacji na ten temat
Napisano
  Cytat

czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?
Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?
Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.

Rozwiń  


To raczej pytanie do urzędników. Natomiast nie wnikając w zagadnienia formalne, praktycznie problem ten rozwiązuje się przez zlecenie wykonania planu zagospodarowania działki "polskiemu" projektantowi, który za zgodą projektanta z Niemiec dokona zatwierdzenia potrzebnego do uzyskania pozwolenia na budowę.
Napisano
Podane przez Karola rozwiażanie jest najprostsze, ale ma jedną wadę - kwestię nieuregulowania praw autosrkich>
W takim przypadku nie wiadomo kto ma prawa do projektu.

I jeszcze jedno zagadnienie.
Cały projekt musi być wykobnany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i przynaleznoscią do izby zawodowej a nie tylko projekt zagospodarowania terenu.
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Projektant musi mieć uprawnienia budowlane (obecnie może je uzyskać magister inżynier, który ukończył studia o specjalności budowlanej), musi należeć do izby budowlanej, mieć opłacone składki do tejże izby i wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Napisano
Obecnie uprawnienia budowlane może uzyskać zarówno magister inżynier ( w pełnym zakresie w swojej specjalności oraz w ograniczonym zakresie w specjalnościach pokrewnych) jak i inżynier (w ograniczonym zakresie)
Przynależność do izby osób sprawujących samodzielne funkcje w budownictwie jest obowiązkowa
Składki oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opłaca się bezpośrednio w izbie

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • czesć,, jak rozwiązać opaske wokół rynny jak cegły wystaja na 9-10 cm by  było mostów termicznych?
    • Informacja z programu Mój Prąd z 1 lipca: "Zgodnie z §3 ust. 5 Regulaminu trwającego naboru wniosków o dofinansowanie, z uwagi na znaczne zwiększenie ilości zarejestrowanych wniosków, przewidywany czas oceny zostaje zwiększony do 240 dni roboczych. Przypominamy również, że jest to jedynie przewidywany czas rozpatrzenia wniosku. Błędy we wnioskach wydłużają czas oceny i procedowania wniosków."
    • Czyste Powietrze to nieco inna bajka, faktycznie jeszcze bardziej mroczna, ale o niej przynajmniej mówią. Natomiast o Mój Prąd 6,0 w ogóle nie słychać nigdzie, jakby nagle przestała istnieć. Była tylko informacja w marcu, ze rozpatrywanie przedłużają do czerwca. I zapadła cisza.
    • @retrofood, z tego co można zaobserwować na oficjalnym profilu FB NFOŚiGW https://www.facebook.com/NarodowyFunduszOchronySrodowiskaiGospodarkiWodnej/ to, delikatnie mówiąc, programy z dotacjami nie zbierają pozytywnych opinii. To sygnał, że program wsparcia ma problemy z płynnością działania.    W przyszłym tygodniu opublikujemy artykuł o problemach z programem Czyste Powietrze, za którego organizację, tak jak za program Mój Prąd, odpowiada NFOŚiGW.
    • Witam, mamy projekt kanalizacji, ale jest on dość ubogo przedstawiony i wydaje się, że nieprzemyślany - główna rura idzie pod klatką schodową, pod którą jest schowek, z podłoga obniżoną o jakieś 57cm względem podłogi w domu. Chciałbym zrobić zmianę i prosiłbym o sprawdzenie czy taka zmiana wydaje się poprawna. Kanalizacja według projektu jest to brązowa linia. Moja propozycja to zielona linia (ciemnozielona - Fi160, jasnozielona F110): To jest rzut parteru. Na poddaszu użytkowym mam dwie łazienki znajdujące się nad pionem kanalizacyjnym po lewej stronie (ten oznaczony jako "I"). Nad drugim pionem (oznaczonym jako "II") nie ma nic do przyłączenia, to chyba tylko odpowietrzenie. Pierwsza zmiana, to przeniesienie pionu z kuchni do biura - tak czy inaczej będzie to pod łazienką na poddaszu. Chce tu zastosować rurę niskoszumową Fi160 i odpowiednie mocowania by maksymalnie zredukować możliwość hałasu. Mogę na poddaszu tę rurę przedłużyć do dachu i zrobić tam odpowietrzenie? Druga zmiana to poprowadzenie linii przez małą łazienkę zamiast przez schowek (który jest obniżony o 57cm). Trzecia zmiana to drugi pion. Jeśli to tylko odpowietrzenie (bo na poddaszu nie ma tam żadnych odpływów) to czy jest sens kuć ścianę, jak obok mam komin z wolnym szybem wentylacyjnym w kominie, który tez wystaje 50cm ponad dach? Na kominie nad tym szybem dam daszek i wydaje mi się, że to będzie to samo co idąca tuż obok rura w ścianie. Czwarta zmiana to dodanie odpływu liniowego w garażu. Nie chce by ktoś mi powiedział czy to jest dobrze i brał za to odpowiedzialność. Chce porady i opinii. Jak będę wiedział, czy to ma sens, czy może kompletna katastrofa, to wtedy uderzę do projektanta i z nim będę dalej rozmawiał.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...