Skocz do zawartości

Uprawnienia projektanta


Gość

Recommended Posts

Napisano
Proszę o odpowiedź czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?

Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?

Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.
Napisano
Po wejściu Polski do unii europejskiej jest możliwość wykonywania prac przez osoby z unii.
Dotyczy to również prac projektowych.
Jednakże w Polsce wymagane jest przy złożeniu wniosku o zatwierdzenie pozwolenia na budowę dwa dokumenty:
v Kserokopia uprawnień projektanta ( w przypadku projektanta niemieckiego będzie to kserokopia jego nostryfikowanych przez stronę Polską uprawnień)
v Zaświadczenie o przynależności do izby zawodowej (budowlana lub architektów)
Napisano
Mam pytanie dokładniejsze, gdzie znajdę przepisy prawne zezwalające na takie postępowanie. W moim starostwie są mało zorientowani w tych sprawach (tak jak ja) i odsyłają mnie do wyższej instancji (wojewody).
Na czym miałaby polegać nostryfikacja?
Napisano
Dodatkowo: czy uprawnienia projektanta nabyte w Polsce, zawód praktykowany, przepadły- czy trzeba nostryfikować? czy w takim wypadku wystarczy przedstawić polskie uprawnienia oraz zaświadczenie o przynależności do Niemieckiej Izby?
Napisano
Uprawnienia budowlane projektowe czy wykonawcze uzyskane w dowolnym roku zachowują swoją ważność i są ważne w przedmiotowym wypisanym w uprawnieniach zakresie
Nie trzeba ich nostryfikować
Odnosnie przynależnosci do izby do musi to być przynależność do polskiej izby zawodowej wraz z opłaceniem ubezpieczenia zawodowego (wszystko załatwia izba)

Starostwo kazało sie skontaktować z wojewodą, ponieważ to on do niedawna wydawał uprawnienia i ma odpowiednich ludzi do udzielenia informacji na ten temat
Napisano
  Cytat

czy ktoś kto jest projektantem w Niemczech może wykonać projekt, a jego realizacja będzie w Polsce? Czy dostanę zgodę na rozpoczęcie budowy z takim projektem?
Czy projektant musi spełniać jakieś dodatkowe wymagania, przynależnośc do jakiejś organizacji?
Projektant zdobył uprawnienia w Polsce, później wyjechał.

Rozwiń  


To raczej pytanie do urzędników. Natomiast nie wnikając w zagadnienia formalne, praktycznie problem ten rozwiązuje się przez zlecenie wykonania planu zagospodarowania działki "polskiemu" projektantowi, który za zgodą projektanta z Niemiec dokona zatwierdzenia potrzebnego do uzyskania pozwolenia na budowę.
Napisano
Podane przez Karola rozwiażanie jest najprostsze, ale ma jedną wadę - kwestię nieuregulowania praw autosrkich>
W takim przypadku nie wiadomo kto ma prawa do projektu.

I jeszcze jedno zagadnienie.
Cały projekt musi być wykobnany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i przynaleznoscią do izby zawodowej a nie tylko projekt zagospodarowania terenu.
  • 8 miesiące temu...
Napisano
Projektant musi mieć uprawnienia budowlane (obecnie może je uzyskać magister inżynier, który ukończył studia o specjalności budowlanej), musi należeć do izby budowlanej, mieć opłacone składki do tejże izby i wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej
Napisano
Obecnie uprawnienia budowlane może uzyskać zarówno magister inżynier ( w pełnym zakresie w swojej specjalności oraz w ograniczonym zakresie w specjalnościach pokrewnych) jak i inżynier (w ograniczonym zakresie)
Przynależność do izby osób sprawujących samodzielne funkcje w budownictwie jest obowiązkowa
Składki oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej opłaca się bezpośrednio w izbie

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej? 2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam 
    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...