Skocz do zawartości

przepis w darowiźnie


Recommended Posts

witam chciałbym sie dowiedziec jak to jest gdy ktos z rodziny przepisałby mi ziemie gospodarcza w darowiźnie i ja chciałbym ja przeznaczyc pod budowe. Ile kosztuje taki przepis gdzie trzeba sie udac zeby dokonac takiego przepisu i czy potrzebny jest do tego geodeta. Chciałbym wiedziec wszysto w tym temacie. Jesli sie ktos orientuje w temacie to prosze o pomoc jestem tutaj nowy na forum
Link do komentarza
Ktoś czyli kto? Jak matka ojciec, syn, córka, babcia, dziadek to grupa 0, czyli darowizna bez podatku.
Dla własnego dobra radzę zacząć od geodety, który wyznaczy granice darowanej ziemi i załatwi w gminie formalności. Potem z tymi dokumentami do notariusza i dokonać aktu darowizny. Notariusz załatwia sprawy US i KW.

Jeżeli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego to zawsze można przed formalnościami wystąpić do gminy o WZ. Nie trzeba być właścicielem działki. Otrzymasz wtedy informację, czy można na tej ziemi budować.

Powodzenia
Link do komentarza
Poruszasz tu dwie sprawy - obie bardzo ważne .
Pierwsza to umowa darowizny - do której zdecydowanie nie potrzebny Ci jest geodeta.
Strony umowy ( w tym wypadku ty i ciocia) muszą przygotować dokumenty wymagane do umowy darowizny.
Starostwo Powiatowe - wyda wypis z rejestru gruntów oraz kopię mapy ewidencyjnej ( trzeba podać numer działki , która jest przedmiotem umowy)
Sąd - Wydział Ksiąg Wieczystych - wyda odpis z księgi wieczystej ( trzeba podać numer KW )
Urząd Gminy - wydział budownictwa i architektury - wyda zaświadczenie o przeznaczeniu terenu dla działki.

O wydanie dokumentów ubiega się właściciel nieruchomości lub osoba upoważniona ( czasami wystarcza zwykłe upoważnienie pisemne)

Koszt dokumentów - to około 150 zł

Z dokumentami udacie się do notariusza i ustalicie termin umowy - notariusz wyliczy wam także opłaty z tym związane , które uzależnione są min. od wartości darowanej działki.

Jeśli działka którą ciocia chce ci darować wymaga podziału - to wówczas potrzebny będzie geodeta , który taki podział wykona - koszt podziału , to około 1500 - 2000 zł

Druga sprawa dotyczy zabudowy działki - zaświadczenie które otrzymasz w gminie powie czy działka objęta jest planem zagospodarowania - jeśli tak to będziesz miał jasność , co do tego czy można się na niej budować .
Jeśli jest rolna - to jest problem - bo musisz zwrócić się o zmianę planu - a to długa , czasem wieloletnia procedura.
Jeśli działka ma plan i na przykład jest pod zabudowę siedliskową to musisz sprawdzić jaką powierzchnię gruntów musisz mieć w danej gminie aby uzyskać pozwolenie na budowę ( są gminy gdzie wystarcza hektar ale są i gminy gdzie musi być 5 i więcej hektarów)
Jeśli jednak działka nie jest objęta planem - to jeśli spełnia następujące warunki : 1) dostęp do drogi publicznej 2) dostęp do mediów 3) działki sąsiednie są zabudowane - to musisz wnieść do gminy wniosek o wydanie warunków zabudowy . Najczęściej uzyskuje się zgodę na budowę , jeśli ww warunki są spełnione

A potem to już można uruchomić procedurę zmierzającą do uzyskania pozwolenia na budowę .... ale to już inna historia .

A tak w ogóle - to idź z ciocią do notariusza , bo się jeszcze rozmyśli ...... icon_biggrin.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...