Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Kolektor poziomy w wodzie gruntowej


Recommended Posts

Kolektor ziemny dla pomp ciepła ZIRIUS jest wykonany z rury miedzianej 1/2" i odpowiednio zabezpieczony pierwiastkiem chemicznym (nie jest to PE, PB czy inne tworzywo sztuczne) przed wpływem korozyjnym ziem kwaśnych czy zasadowych. Dzięki takiej powłoce uzyskano znakomity kontakt czynnika chłodniczego z energią zgromadzoną w gruncie. Na podstawie otrzymanych informacji od Szwedzkiego producenta, kolektor ziemny zakopuje się w naszej strefie klimatycznej na gł. ok. 0,8 m.

Zatopienie kolektora w wodzie nie skutkuje żadnymi ubocznymi skutkami a wręcz w przypadku pomp ciepła z bezpośrednim parowaniem czynnika roboczego w ziemi w znacznym stopniu poprawia nasz COP. Warunek jaki należy spełnić to obsypać rurkę kolektora ziemnego piaskiem (z góry i z dołu) ok. 10 cm.

Przypadków zakopania kolektorów ziemnych dla pomp ciepła ZIRIUS "w wodzie" na przestrzeni naszej działalności natknęliśmy się kilkanaście razy.

Ciekawym przykładem który wystąpił podczas nawałnicy jest zatopienie pompy ciepła ZIRIUS. Poniżej zamieszczam zdjęcie, które otrzymałem od klienta. Układ chłodniczy a więc połączenie kolektorów ziemnych z pompą ciepła jest szczelny. Jedynie wystarczyło wypompować wodę z betonowego pojemnika i pompa powróciła do normalnej swej pracy.

DSC01446.jpg

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panie "fachowiec" - COP zleży od różnicy temp. górnego i dolnego źródła ciepła i przy umieszczeniu kolektora na głębokości 0,8 m z pewnością zmniejszy się efektywność w porównaniu z ułożeniem na głęb. 1,5 - 2m czyli znacznie poniżej strefy przemarzania. Rury oczywiście można kłaść poniżej poziomu wód gruntowych, co nawet korzystnie wpływa na wydajność przejmowanego ciepła z dolnego źródła.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Czy można ułożyć kolektor poziomy od pompy ciepła na działce jeżeli woda znajduje się ok 1m p.p.t., czyli kolektor okresowo może znajdować się w wodzie gruntowej?


Ilość ciepła użytecznego i związana z tym niezbędna powierzchnia, zależne są ściśle od termofizycznych właściwości gruntu i energii nasłonecznienia tzn. warunków klimatycznych. Największe znaczenie ma tutaj udział wody w gruncie oraz składników mineralnych.

Możliwość akumulacji ciepła i jego przewodność jest tym większa im bardziej grunt jest nasycony wodą i im większy jest udział składników mineralnych.

Przy gruncie podmokłym, bardziej nasyconym wodą gdzie wartość odbioru ciepła z gruntu jest wysoka możemy zastosować mniejszą powierzchnię kolektora poziomego co również zmniejsza koszty inwestycji.

Woda nie ma negatywnego wpływu na wytrzymałość polietylenu z jakiego jest wykonany kolektor poziomy.

Z poważaniem
Małgorzata Smuczyńska
p.o. kierownika Działu Pomp Ciepła
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Panie "fachowiec" - COP zleży od różnicy temp. górnego i dolnego źródła ciepła i przy umieszczeniu kolektora na głębokości 0,8 m z pewnością zmniejszy się efektywność w porównaniu z ułożeniem na głęb. 1,5 - 2m czyli znacznie poniżej strefy przemarzania. Rury oczywiście można kłaść poniżej poziomu wód gruntowych, co nawet korzystnie wpływa na wydajność przejmowanego ciepła z dolnego źródła.


Przedstawione informacje dotyczące gębokośći zakopywania dolnego źródła w przypadku systemu z bezpośrednim parowaniem pochodzą od producenta. Nie mam również czasu na różnego rodzaju inwektywy ze strony uczestników forum.

Czy choć w jednym zadaniu napisałem, że CZOP nie zależy od różnicy temp. dolnego i górnego źródła? Jeżeli ktoś sobie życzy to może zakopać rury nawet na gł. 3m (bo tam jest znacznie cieplej jak na 0,8m) tylko co z tego wyniknie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry wszystkim. Sprawdzający zakupiony dom od dewelopera natknąłem się, że użył on zwykłej foli zamiast kubełkowej izolując pionowo fundament od zewnątrz. Wydaje mi się, że folia jaka tam występuje to zwykła folia do izolacji poziomej. Czy takie zastosowanie jest zgodne ze sztuką ? No i jeszcze jedno pytanie. folia kończy się w ziemi poniżej opaski wokół domu Czy nie za nisko ?
  • Gość Zdzisław
   Pięknie wszystko, serio 😁 się dywan na spoczniku... to może się źle skończyć😞
  • Nasze schody to wielka optymalizacja i cięcie kosztów. Kombinowaliśmy, co zrobić, żeby wyglądały tak, jak sobie wymarzyliśmy. Wymyśliliśmy, że stopnice wytniemy z... blatów kuchennych klejonych warstwowo - mówią Magda i Paweł, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy zabiegowe schody użytkują od 2008 r. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/wykanczanie/schody/a/31379-zabiegowe-stopnice-wyciete-z-klejonych-blatow-kuchennych
  • Gość Znam się
   Ja mam rozdzielacze z mosiądzu cały zestwaw z puszką odpowietrznikiem kosztuje ok 400zł nie jest to wygórowana cena za lata bezawaryjnej pracy. Na trójnikach będzie więcej połączeń na których osadzi się kamień i zmniejszy prześwit nie polecam
  • Dzień dobry, Po położeniu mozaiki w łazience (producent paradyż, materiał : gres szkliwiony) oraz zafugowaniu i wyczyszczeniu przez wykonawcę, na płytkach (prawie na każdej) powstały rysy. Są one zróżnicowane - od niewielkich, po bardzo długie i głębokie (przykłady najgorszych w załączeniu). Wykorzystywana fuga to Sopro DF 10 (drobnoziarnista, nadaje się do fugowania mozaik), która była dodatkowo wzbogacona brokatem, również producenta SOPRO, który jest przeznaczony m.in do właśnie tej fugi. Wykonawca twierdzi, że przyczyną rys jest właśnie brokat. Chciałbym spytać, czy ktoś miał do czynienia czynienia z podobnym przypadkiem i/lub orientuje się czy ten brokat faktycznie może powodować takie grube rysy przy odpowiednim fugowaniu? Od infolinii technicznej producenta otrzymałem informację (zgodną z moimi odczuciami), że brokat posiada miękką strukturę i jest praktycznie pyłem. Próbowalem samodzielnie wykonać test na jednym kawałku mozaiki (szorowanie brokatem na sucho, mokro, przyciskajać gąbką oraz pacą gumianą) i podobnych rys nie udało mi się uzyskać, pomimo kilkuminotowego, mocnego tarcia. Podobną rysę udało mi się uzyskać przy pomocy noża, gdzie musiałem włożyć sporo siły, żeby taką rysę zrobić... Zupełnie inna sprawa, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę materiał, z jakiego mozaika jest wykonana,wykonawca powinien wykonać najpierw jakieś testowe fugowanie w jednym miejscu, szczególnie gdy dodawany był brokat. Niestety efekt prac zobaczyłem już sam, bo położeniu i zafugowaniu całej powierzchni (niecałe 3m x 3m)... Pozdrawiam i dziękuję za każdą opinię.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...