Skocz do zawartości

JAK ROZPROWADZIĆ CIEPŁO Z KOMINKA


Slawku

Recommended Posts

Jestem na etapie robienia projektu i mam pytanie?
Jak rozprowadzic ciepło z kominka?
-kominek będzie dodatkowym żródłem ciepła

czy prowadzić przewody w ścianach - jakie?
czy gdzieś pod sufitem zamaskowane G-K

przewody dawać metalowe
może je wymurować w ścianach jak dla wentylacji grawitacyjnej

jak macie jeszcze jakieś uwagi na ten temat to będę wdzięczny

z góry WIEKLKIE DZIĘKI
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Rozprowadzasz tzw systemem DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) najczęściej rurami + anemostaty (regulacja siły nawiewu) + turbina (do pchania powietrza na większe odległości). Najlepiej, jeżeli skontaktujesz się ze sprzedawcą wkładów kominkowych, który zrobi projekt i okresli łączny koszt (wkład + system rozprowadzenia + turbiny + anemostaty + obudowa wkładu). Podpisanie takiej umowy kosztuje ok. 100 PLN, jeżeli się rezygnuje, to traci się ok. 50 PLN.
marek
PS. O DGP poczytasz więcej na www.dom.wp.pl
Link do komentarza
Rozwinę myśl mojego przedmówcy: jezeli kominek umieszczony jest w miare centralnie, możesz zastosować rozprowadzenie grawitacyjne, wtedy kanały można zrobić nawet z aluflexu ukryte w stropie i wyloty w podłodze piętra, jak najbliżej kominka. Jezeli trzeba stosować dłuższe odcinki to można puścic rurę wzdluż komina na strych, tam dmuchawa i przewody do poszczególnych pomieszczeń z anemostatami w suficie. Zeby nie szumiało..... no właśnie, trzeba stosować "ciche " przewody elastyczne izolowane. Z własnego doświadczenia wiem, że dłuższy i z zakrętami przewód rewelacyjnie tłumi szum, ale generuje straty na wydajności. Ja musiałem dać dmuchawe 500m3, za to czy ona chodzi mogę sprawdzić tylko przez przyłożenie ręki do kratki - czy dmucha, praktycznie nic nie słychać
Link do komentarza
Ja u siebie zastosowałem kominek z płaszczem wodnym. Kominek jest podłączony pod kocioł dwufunkcyjny i ciepło jest rozprowadzone przez instalację CO. W tym układzie piec załącza się automatycznie w zależności od temperatury czynnika. Układ wymaga tylko doświadczonego instalatora i dobrania właściwych parametrów komponentów np. zaworu bezpieczeństwa. W sumie układ działa b. dobrze. Zaletą w stosunku do układu z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jest brak cyrkulacji kurzu w powietrzu co jest ważne w przypadku alergików.
Link do komentarza
Oj chyba nie niewierny. Nawet napewno. Montowałem właśnie Dospela klientowi, na izolowanych kanałach z Alnora i skrzynki z Darco. Zakrętów było więcej odcinki dłuższe i w dzień szumiało, a co dopiero nocą? Dodałem transformator z 5-cioma odejściami, ale wloty powietrza są na dole.
Link do komentarza
Ja musiałem dać dmuchawe 500m3, za to czy ona chodzi mogę sprawdzić tylko przez przyłożenie ręki do kratki - czy dmucha, praktycznie nic nie słychać
[quote]
Jeżeli to jest Dospel to wszystko jasne dlaczego nic nie słychać. On po prostu nie ma 500m3/h (pewnie nie ma nawet połowy tej wydajności). icon_smile.gif
[/list]
Link do komentarza
Nie jest tak źle, w biegu prawie luzem dawała ok 470-490m3, po włączeniu do systemu przy moich oporach to pewnie ze 350-400 (350-tka z hipermarketu dawała ok 200m3). Nie chce nikomu robic raklamy, ale jak porównałem wykonanie Dospela i hipermarketowych, to jak niebo i ziemia (na korzysc dospela)
Link do komentarza
Cytat

Cytat

Ja u siebie zastosowałem kominek z płaszczem wodnym. ....



Mam putanie - jaki jest koszt takiej instalacji?



Wszystko zależy od zastosowanych materiałów i lokalizacji kominka wzgledem pieca CO. Koszt kominka porównywalny (oczywiście zależy od marki kominka - zastosowałem polski kominek Lechma)), zamiast kanałów powietrznych kilka metrów rury, pompę zawór bezpieczeństwa, naczynie wyrównawcze, sterownik. U mnie zamknęło się wszystko w jakiś 7 tys.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • U mnie też taki w piwnicy na krzywej podłodze stoi, ale wypoziomowane od wagi i też już parę lat jest ok. Też miałem problem z tymi blaszko-języczkami, ale o dziwo się trzyma kupy, ale nie pomyślałem żeby je zagiąć. Choć 120kg to raczej bałbym się tam położyć. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Mam trzy takie regały i bardzo je sobie chwalę. Owszem, przy składaniu pierwszego popełniłem błąd, wierząc bezkrytycznie w instrukcje sprzedawcy i nie zaginałem "języczków" wsuwanych w wycięcia kątowników, no i regał mi się rozsypał już pod koniec montowania. Ale gdy wszystkie zagiąłem (łatwe to nie jest, ale da się). regał jest lekki i nie do zdarcia. Nośność jednej półki to 125 kg, więc w warunkach domowych spokojnie wystarcza do niemal wszystkiego. Nawet w garażu.   Regałów niczym nie mocuję do ścian. Nie ma potrzeby. Oczywiście, jeśli stoją na wyrównanym i pewnym podłożu.  Da się je kupić w cenie poniżej 80,00 PLN, więc uważam, że naprawdę warto.   PS. To się nie chwieje, zapewniam!
    • Komentarz dodany przez agata: czy ktos wie czy kostka z brukbet jest warta uwagi? przymierzamy sie w koncu do zakupu
    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...